captură video

(VIDEO) „Veniți cu noi, vă fură și pe voi!” Protest în Piața Marii Adunări Naționale, față de acțiunile președintelui Igor Dodon

Câteva sute de oameni au participat pe 23 august la un protest organizat în Piața Marii Adunări Naționale. Acesta a fost organizat de Vasile Costiuc, liderul Partidului „Democraţia Acasă”. Manifestanții au cerut demisia președintelui Igor Dodon. Zona a fost îcercuită de polițiști.

UPDATE (13:25) Manifestația s-a încheiat. Organizatorii au îndemnat participanții să vină în Piața Marii Adunări Naționale pe 27 august, la ora 9:00.

UPDATE (13:00) Președintele Partidului Liberal Dorin Chirtoacă a ținut și el un discurs în fața protestatarilor. Acesta a îndemnat partidele politice să susțină un singur candidat în cadrul alegerilor prezidențiale din 1 noiembrie: „Răsturnarea o putem face doar pe această cale”, a declarat fostul primar al Chișinăului.

captură video

UPDATE (12:46) La protest a venit și deputatul neafiliat Octavian Țîcu. Acesta a declarat că Republica Moldova trebuie să opteze pentru reunirea cu România: „Atâta timp cât vom continua să investim în această independență care convine doar Fed. Ruse, vom avea parte doar de Plahotniuci, Filați și Dodoni care vor vrea să vină la putere, să-și facă miniștrii politicieni și să-și urmeze interesele. Este o degradare a clasei politice și de asta mi-am asumat crearea Blocului ACUM. Am adus unioniștii în Blocul ACUM pentru a debarca pe Plahotniuc. Acum avem scopul să debarcăm guvernarea PDM-PSRM”.

captură video

UPDATE (12:20) Fostul ministru al Apărării Vitalie Marinuța a participat și el la protest. „Dodon nu este doar un nume, este clasa politică oligarhică, vârful lăncii căreia este Dodon. Tot sug sângele poporului, cu Dodon în frunte. În ultimii 4 ani am două probleme mari, pe lângă COVID: ambrozia și această guvernare oligarhică, inițial condusă de Plahotniuc, iar acum de Dodon. Dacă prima o soluționez luând pastile, păi pe a doua o putem soluționa doar împreună”, a declarat Marinuța.

captură video

UPDATE (11:50) „Vreau să îl întreb pe Igor Dodon. Cu indemnizația de 100 de lei pe care i-a dat-o soțului meu, ar putea crește trei copii? Nu mi-au ajuns, dar tot timpul mi-am apărat țara și demnitatea”, a declarat Iulia Pânzari, soția unui veteran de război.

captură video

UPDATE (11:26) Un fermier din Ștefan Vodă a declarat că guvernul a mințit când a spus că s-a ajuns la un compromis cu agricultorii. „Guvernul, președinția nu poate crea nimic, doar minciuni și cheltuieli colosale de bani. Noi aducem pâine, legume și fructe pe masa cetățenilor. Dar pe noi niciodată nu ne iau în calcul”, a relatat acesta.

captură video

UPDATE (11:21) Veteranul de război Alexandru Andronic, din localitatea Ursoaia, raionul Cahul, a adresat un mesaj pentru mai mulți colaboratori de poliție de la Inspectoratul de Poliție Buiucani. Acesta susține că, pe 21 august, a fost bruscat și dus cu forța la Inspectoraul de Poliție: „Chipurile, pe 31 mai, am amenințat cu moartea colaboratorii de poliție și familiile lor, că am instigat la nesupunere civică. Oare dacă spun că Dodon este trădător, iar Chicu nu ia nicio atitudine față de veterani, agricultori, medici și pensionari chem la nesupunere? Trebuie să ne unim, să ieșim toți în stradă și să ne cerem drepturile”, a declarat acesta.

UPDATE (11:16) Veteranul de război Constantin Covrig e menționat că veteranii sunt apolitici: „Noi nu suntem afiliați niciunui partid, suntem simpatizanți ai multor partide. Când țara arde și este în pericol, societatea civilă trebuie să fie aici. Ne-a adus aici mizeria și sărăcia și președintele care ne vinde. Jos trădătorul! Veteranii care au luptat pentru această țară merită mai mult”, a declarat acesta. „Veniți cu noi, vă fură și pe voi!”, a scandat acesta.

captură video

UPDATE (11:15) „Ne-a împins sărăcia să ieșim astăzi în piață. Unicul nostru slogan de astăzi este demisia lui Dodon”, a declarat Vasile Costiuc. Protestatarii au început să scandeze „Jos Dodon!”.

UPDATE (11:07) Manifestația a început cu intonarea imnului Republicii Moldova. Vasile Costiuc a amintit manifestanților să poarte măști și să respecte distanța socială. Polițiștii din fața guvernului au afișat un baner cu mesajul „Vă mulțumim că protestați pașnic”.

captură video

„Cetățenii din diasporă și de acasă se adună pe 23 august la ora 11.00 în Piața Marii Adunări Naționale să ceară demisia trădătorului si vanzatorului de neam și de Țară Igor Dodon alias „Culioc”. Diaspora vine acasă să ajute frații rămași acasă să elibereze Statul de agentura rusescă în frunte cu Dodon”, se arată în descrierea evenimentului, promovată pe Facebook.

 

Facebook

https://www.facebook.com/maria.olar.3/videos/779315969502685/?notif_id=1598166213593516&notif_t=live_video

https://www.facebook.com/dima.lazar.1/videos/3714921318537897

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Eurovision 2024/foto simbol

Biletele pentru Finala Națională Eurovision 2026 – epuizate. Burlaca: „Ne dorim ca Eurovision să redevină de interes pentru artiști”

Toate biletele pentru Finala Națională Eurovision 2026 au fost vândute. Informația a fost confirmată de producătorul evenimentului, Roman Burlaca, în cadrul emisiunii „Zi de Zi” de la Moldova 1.

Roman Burlaca a declarat că ediția din acest an aduce un format nou, inspirat din practicile europene, dar adaptat scenei muzicale autohtone, după o pauză de un an în care Moldova nu a participat concursul muzical.

Este într-adevăr un alt format pentru Eurovision în Moldova. Ne bucurăm foarte mult că atât colegii de la Teleradio-Moldova, cât și furnizorii locali au reușit să facă față sarcinilor tehnice și creative pe care ni le-am propus. Avem 16 participanți destoinici, iar în urma repetițiilor înțelegem că vor avea un performance pe măsură”, a spus Roman Burlaca.

Potrivit producătorului, interesul publicului este unul ridicat, iar biletele s-au epuizat înainte de finală.

Ne bucurăm că avem practic sold out și că sala va fi plină. Ca organizatori, ne dorim să creăm un precedent, astfel încât Eurovision să redevină unul de interes pentru artiștii din Republica Moldova”, a subliniat el.

Totodată, Roman Burlaca a mai menționat că, în acest an, a fost modificat regulamentului de vot pentru a asigura transparența procesului de selecție. Astfel, noua versiune a regulamentului de vot prevede că:

  • 33% reprezintă votul publicului, prin aplicație, cu număr de telefon mobil;
  • 33% revine juriului național, format din 15 membri, număr extins pentru a elimina orice suspiciune;
  • 33% este votul juriului internațional, alcătuit din cinci artiști consacrați, foști participanți și câștigători Eurovision.

Juriul finalei naționale este format din 20 de membri, printre care Jamala, Efendi și Paula Seling.

Amintim că Finala Națională Eurovision 2026 va avea loc astăzi, 17 ianuarie, la Arena Chișinău, fiind pentru prima dată când show-ul nu se va desfășura într-un studio de filmare. Evenimentul va fi, de asemenea, transmis în direct.

16 artiști vor concura pentru șansa de a reprezenta Republica Moldova în etapa internațională a prestigiosului concurs muzical.

Eurovision Song Contest se organizează în acest an pentru a 70-a oară. Ediția jubiliară va avea loc la Viena, Austria, pe 12 și 14 mai – semifinale, și pe 16 mai – finala.

Republica Moldova participă la competiția internațională pentru a 20-a oară. Cel mai bun rezultat l-a obținut în 2017, când trupa Sunstroke Project a ocupat locul trei cu piesa „Hey Mamma”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: