NewsMaker

LIVE “Putin, pleacă!” Marș până la Ambasada Rusiei, în semn de solidaritate cu Ucraina

Asociația Stop Russian Aggression organizează un Marș al Solidarității în capitală, cu ocazia Zilei Independenței Ucrainei. De la sediul Parlamentului, participanții vor mărșălui, sub sunete de tobe, până la ambasada Rusiei la Chișinău.

 

NewsMaker
NewsMaker
NewsMaker
NewsMaker

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani

Accident grav în România: trei cetățeni moldoveni au murit. Doi au suferit răni grave FOTO/VIDEO

Trei cetățeni ai Republicii Moldova și-au pierdut viața într-un grav accident rutier produs în județul Botoșani, România. Informațiile au fost comunicate de Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova. Potrivit ministerului, alți doi cetățeni au fost grav răniți și transportați la spital.

Actualizare 12.34: A fost stabilită identitatea tuturor victimelor, iar rudele acestora au fost informate despre accident, a anunțat Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova. „În autoturism se aflau cinci bărbați, printre decedați numărându-se și șoferul. Consulatul General al Republicii Moldova la Iași se află în contact permanent cu autoritățile locale și oferă asistență consulară familiilor afectate, inclusiv pentru perfectarea actelor de deces și facilitarea repatrierii trupurilor neînsuflețite, acolo unde este cazul”, a precizat ministerul de la Chișinău.

Știrea inițială:

Potrivit autorităților de la Chișinău, accidentul a avut loc în dimineața zilei de 3 septembrie, în județul Botoșani.

„Potrivit informațiilor preliminare, un autoturism marca Volvo, înmatriculat în Republica Moldova, a intrat în coliziune cu un microbuz. În urma impactului, trei cetățeni moldoveni și-au pierdut viața, iar alți doi au suferit răni grave și au fost transportați la Spitalul Județean din Botoșani pentru îngrijiri medicale”, au comunicat reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Moldova.

Conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență din Botoșani, accidentul s-a produs între localitățile Santa Mare și Dămideni, județul Botoșani. La fața locului au intervenit o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare, patru echipaje SMURD, inclusiv ambulanța de terapie intensivă mobilă SMURD, o autospecială de transport persoane și victime multiple și patru ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean. În sprijin, a fost trimis și un elicopter SMURD de la Iași.

Potrivit Inspectoratului român, în total, trei persoane au murit, iar alte 15 au ajuns la spital. Trei dintre victime erau în stop cardio-respirator și s-au început imediat manevrele de resuscitare.

„Din nefericire, medicii nu au mai putut să facă nimic pentru acestea, fiind declarate decedate. O persoană, conștientă, dar în stare critică, a fost preluată de elicopterul SMURD și transportată la un spital de specialitate din Iași, iar 15 la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Botoșani. Două dintre ele au plecat de la fața locului cu mijloace proprii”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani – ISU Botosani
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani – ISU Botosani
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: