noi.md

Lozova: Consiliul local comunal ar putea fi dizolvat, pentru că nu a adoptat nicio decizie timp de 6 luni

Primarul comunei Lozova, raionul Strășeni, a notificat Comisia Electorală Centrală (CEC) că timp de șase luni, Consiliul local, nu s-a întrunit în ședințe și, respectiv, n-a adoptat nicio decizie. Drept urmare, CEC a luat act de această sesizare și va reveni la examinarea circumstanțelor pentru dizolvarea de drept a Consiliului, după recepționarea informațiilor relevante din partea instituțiilor de control.

Potrivit CEC, între primarul comunei Lozova și Consiliul comunal Lozova există un conflict instituțional, însă părțile au avut suficiente instrumente legale pentru a evita dizolvarea consiliului local. În acest context, Comisia va sesiza Centrul Național Anticorupție în vederea examinării acțiunilor primarului comunei Lozova și secretarului Consiliului comunal Lozova prin prisma semnelor constitutive ale contravenției de abuz de putere sau abuz de serviciu.

Totodată, CEC va solicita Oficiului teritorial Chișinău al Cancelariei de Stat verificarea legalității actelor administrative, aferente subiectului în cauză, emise de autoritățile locale.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

(VIDEO) O mașină, distrusă în totalitate de flăcări la ieșirea din Vatra: ce spun pompierii

O mașină a fost distrusă în totalitate de flăcări la ieșirea din orașul Vatra, municipiul Chișinău. Incendiul a avut loc în seara zilei de 2 noiembrie. La fața locului au intervenit două echipe de pompieri. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), nicio persoană nu a avut de suferit. Circumstanțele și cauza incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.

Pompierii au fost solicitați să intervină duminică seara, la ora 20:42. La fața locului au ajuns două echipe de pompieri.

„Salvatorii au stabilit că un automobil de model „Renault Megane” era cuprins în totalitate de foc. Datorită intervenției operative, incendiul a fost lichidat complet la ora 21:16. În urma arderii, autovehiculul a fost distrus în totalitate, însă nicio persoană nu a avut de suferit”, au comunicat reprezentanții IGSU.

Potrivit Inspectoratului, specialiștii urmează să stabilească circumstanțele și cauza incendiului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: