Facebook/Olympic Moldova

Luptătoarea Anastasia Nichita s-a calificat în finala Jocurilor Olimpice de la Paris

Luptătoarea Anastasia Nichita s-a calificat în marea finală a Jocurilor Olimpice de la Paris. Se întâmplă după ce moldoveanca a învins-o pe chinezoaica Kexin Hong în semifinală.

Anastasia Nichita concurează în proba de lupte feminine în categoria de greutate 57 kg.

În drumul spre semifinală, aceasta le-a învins pe nemțoaica Sandra Paruszewski (9-0) și pe brazilianca Giullia Penalber (5-0). În semifinală, sportiva s-a confruntat cu Kexin Hong din China, pe care a învins-o.

Astfel, Anastasia Nichita s-a calificat în marea finală, care va avea loc în data de 9 august. Aceasta se va duela cu japoneza Tsugumi Sakurai.

Sportiva se va lupta pentru aurul olimpic, însă chiar dacă va fi învinsă, aceasta va obține medalia de argint.

Olympic Moldova
Olympic Moldova
Olympic Moldova
Olympic Moldova
Olympic Moldova

***

Jocurile Olimpice de la Paris se desfășoara în perioada 26 iulie – 11 august. Republica Moldova este reprezentată de 26 de sportivi în cadrul a 10 probe. Țara noastră a obținut până acum două medalii de bronz la Olimpiada de la Paris. Acestea au fost câștigate de judocanii Denis Vieru și Adil Osmanov.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

sis.md

Un ofițer al serviciilor secrete ruse, reținut la intrarea în Moldova. SIS: aduna informații despre Transnistria (FOTO)

Un cetățean al Federației Ruse, ofițer al Serviciului Federal de Securitate (FSB), a fost reținut la intrarea în Republica Moldova. Acesta este acuzat că ar fi colectat informații despre regiunea transnistreană și Zona de Securitate, anunță Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și procurorii PCCOCS. Bărbatul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

Potrivit SIS, bărbatul a încercat să intre în Moldova „în baza unei legende construite din timp”, cu scop turistic declarat – vizitarea mănăstirilor, inclusiv. În realitate, potrivit serviciilor secrete, destinația finală a acestuia era regiunea din stânga Nistrului.

„Mai exact, scopul vizitei învinuitului ținea de colectarea de date și informații în scopul stocării sau folosirii acestora în dauna suveranității, independenței, inviolabilității teritoriale, securității de stat sau capacității de apărare a Republicii Moldova”, transmite SIS.

Serviciul menționează că FSB al Federației Ruse are competențe de colectare de date și informații pe spațiul național. Totodată, SIS precizează agentul străin a mai fost o perioadă în Moldova, din septembrie 2017 până în septembrie 2019, timp în care ar fi condus activități desfășurate împotriva securității, independenței și integrității teritoriale ale Republicii Moldova.

„În context, autoritățile de drept de la Chișinău atenționează și asupra faptului că în acea perioadă, cetățeanul străin a folosit un pașaport diplomatic emis de Ministerul de Externe al Rusiei. Totuși, contrar prevederilor Convenției de la Viena, nu a parcurs acreditarea la Ministerul de Externe al Moldovei” – mai transmite SIS.

Amintim că, pe 19 iunie, Ambasada Federației Ruse la Chișinău anunța că un cetățean rus ar fi fost reținut pe Aeroportul Internațional Chișinău și ar fi fost supus unor „presiuni umilitoare” în timpul controlului vamal și de frontieră. Misiunea diplomatică susținea că bărbatului i-ar fi fost refuzată posibilitatea de a părăsi teritoriul Republicii Moldova fără explicații clare și că starea sa de sănătate s-ar fi agravat în urma „presiunii psihologice” exercitate de Chișinău.  Ambasada a calificat atunci incidentul drept „o încălcare a normelor dreptului internațional” și a solicitat acces consular și explicații din partea autorităților din Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: