nato.int

Macedonia de Nord a devenit cel de-al treizecilea membru al Alianței Nord-Atlantice

Macedonia de Nord a devenit cel de-al treizecilea membru al Alianței Nord-Atlantice. Despre acest lucru se anunță pe pagina oficială a NATO.

„De luni, drapelul Macedoniei de Nord va fi arborat cu mândrie alături de ceilalți 29 de membri. Acesta este într-adevăr un moment de sărbătoare, moment pe care îl așteptăm cu toții de mulți ani. Drumul către aderare a fost lung și plin de provocări, dar cu curaj și hotărâre, l-ați parcurs”, se anunță într-un mesaj al NATO.

Amintim că anul trecut, Macedonia de Nord și-a schimbat denumirea țării pentru ca Grecia să nu mai blocheze aderarea la NATO și Uniunea Europeană. Autoritățile de la Atena s-au opus ca fosta țară iugoslavă să se numească Macedonia, deoarece în Grecia există deja o regiune cu acest nume.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Cu ce se mândresc găgăuzii?/ Val de căldură în Moldova/ Banii pentru microcredite vor fi restituiți?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Tiraspolul, în fum: de trei zile arde focul la groapa de gunoi
— Republică în discursuri, autonomie în legi: ce a sărbătorit Găgăuzia pe 19 august?
— Cod Galben și Portocaliu de caniculă
— Din paginile cărților, pe ziduri în Chișinău: basmele lui Creangă, recreate în artă urbană
— Gaidarji cere accelerarea deschiderii colegiului de la Comrat
— CNPF obligă o companie de microfinanțare să restituie banii clienților
— Sindicatele cer concedii mai lungi pentru salariați
— Record național: pepene verde de 74 de kilograme, crescut la Căușeni
— De la 600 la 65 $? Rusia vrea să reducă taxa pentru cetățenie
— Groapa de gunoi de la Orhei, în flăcări. Fum dens deasupra orașului
— Se caută doi martori în dosarul „culioc”. Unde ar putea fi Iaralov?
— Incendiu și resturi de dronă, la frontiera cu Ucraina
— Atac rusesc asupra Kievului: 15 morți și 34 de răniți
— Junghietu, despre salariile de la „Energocom”: șase bani, o sumă infimă
— Se caută doi martori în dosarul „culioc”. Unde ar putea fi Iaralov?
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: