chisinau.md

Mai multe paturi pentru pacienții cu COVID-19 din Chișinău

La spitalul Sfânta Treime din capitală au fost reactivate 30 de paturi noi pentru pacienții testați pozitiv la coronavirus. Astfel, capacitatea instituției va fi de 300 de paturi pentru profilul COVID.

Totodată, la Centrul COVID -19 Chișinău de la Moldexpo, va fi activat al treilea pavilion, 80 de paturi, unde vor fi triaţi pacienţii suspecţi la coronavirus.

Despre aceasta a anunțat primăria capitalei într-un comunicat de presă.

De asemenea, spațiile celorlalte două pavilioane deja funcţionale, din Centrul COVID -19 Chișinău de la Moldexpo, vor fi transformate în zone de staţionar, pentru tratarea bolnavilor confirmaţi pozitiv.

Astfel, la Centrul COVID – 19 Chișinău vor fi în total 420 de paturi pentru pacienţi, acesta devenind punctul strategic cu cea mai mare capacitate de spitalizare din republică.

Decizia de suplinire a numărului de paturi pentru pacienții diagnosticați cu COVID-19, în instituțiile strategice din capitală, a fost luată după ce în ultimele săptămâni situaţia privind infectările s-a agravat şi, respectiv, a reapărut problema insuficienței locurilor în spitale.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ministerul Mediului

Nistru a scăpat de petele de petrol? Ultimele baraje de protecție, demontate la aproape 5 luni de la atacul rusesc care a dus la poluarea râului

Ultimele baraje de protecție de pe Nistru, instalate în urma poluării cu produse petroliere, cauzată de atacul Federației Ruse asupra hidrocentralei de la Novodnestrovsk, Ucraina, au fost demontate în această săptămână. Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, pe 7 august.

Ministrul precizează că, după aproape cinci luni de intervenții, echipele nu mai sunt mobilizate permanent în teren. Totuși, echipamentele sunt disponibile în cele două depozite atât în nordul, cât și în centrul țării, astfel încât să poată fi mobilizate rapid, în funcție de locul și amploarea unei eventuale situații de urgență.

Hajder susține că experiența acumulată în ultimele luni a permis consolidarea capacității de intervenție a autorităților. Potrivit acestuia, Moldova are acum atât echipamentele necesare, cât și specialiști cu experiență directă într-o intervenție de amploare pentru protejarea apelor.

„Faptul că am demontat ultimele baraje de pe Nistru nu înseamnă că am încheiat pregătirile. Din contră, una dintre lecțiile acestei crize este că trebuie să fim pregătiți înainte ca o situație de urgență să apară. Astăzi avem echipamente, materiale și specialiști care pot fi mobilizați rapid pentru a proteja apele și mediul”, a conchis ministrul.

Ministerul Mediului anunță va continua să monitorizeze resursele de apă și să mențină capacitățile de intervenție, astfel încât, în cazul unei noi situații de risc, autoritățile să poată acționa rapid și coordonat.

Fluviul Nistru asigură apa pentru aproximativ 80% din populația R. Moldova și pentru 98%, din municipiul Chișinău. Primele pete de petrol au fost observate pe râu pe 10 martie, la câteva zile după un atac masiv al Rusiei împotriva sistemului energetic al Ucrainei. Anterior, Procuratura Generală a anunțat că va investiga circumstanțele care au dus la poluarea Nistrului, iar Guvernul – că nota de plată va fi transmisă Rusiei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: