IPN

Maia Bănărescu ar putea prelua atribuțiile avocatului poporului

Maia Bănărescu, avocată al poporului pentru drepturile copilului, ar putea îndeplini atribuțiile funcției de avocat al poporului, până la numirea de către Parlament a unui nou avocat al poporului. Un proiect de lege în acest sens a fost înregistrat la Parlament de deputata fracțiunii Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), Doina Gherman.

Conform proiectului, se constată încetarea înainte de termen a mandatului de avocat al poporului al lui Mihail Cotorobai, în legătură cu decesul, scrie zdg.md.

Astfel, se propune ca până la numirea de către Parlament a unui nou avocat al poporului, doamna Maia Bănărescu, avocat al poporului pentru drepturile copilului, va îndeplini atribuțiile funcției.

zdg.md
zdg.md

Conform legislației, în cazul încetării înainte de termen a mandatului de avocat al poporului, în cel mult 3 luni se numește un nou avocat al poporului.

Amintim că avocatul poporului, Mihail Cotorobai, s-a stins din viață la începutul lunii ianuarie 2021.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Un autocar înregistrat în R. Moldova, care transporta pelerini evrei, implicat într-un accident în Ucraina

Un autocar înmatriculat în Republica Moldova, care transporta pelerini hasidici, a fost implicat într-un accident rutier pe teritoriul Ucrainei. Informația a fost confirmată de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) de la Chișinău pentru NM.

Accidentul s-a produs în noaptea de 19 septembrie pe autostrada Kiev-Odesa. Autocarul transporta evrei hasidici, care se îndreptau spre orașul Uman pentru a sărbători Rosh Hashanah.

MAE a confirmat că mijlocul de transport este înregistrat în țara noastră. „Doar șoferul este cetățean al Republicii Moldova, iar nicio persoană nu a avut de suferit”, a precizat instituția.

***

Amintim că, anual, la mormântul rabinului Nahman din Uman vin pelerini hasidici din întreaga lume pentru a sărbători Rosh Hashanah – Anul Nou evreiesc.

Mulți dintre ei tranzitează Republica Moldova spre Ucraina cu autobuzele. Potrivit Europa Liberă, în acest an, Israelul și Moldova nu au reușit să ajungă la un acord privind cursele charter prin aeroportul din Chișinău, însă pelerinii pot folosi cursele regulate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: