presedinte.md

Maia Sandu a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în Republica Moldova. Despre ce au discutat

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Claus Neukirch, șeful Misiunii OSCE în Republica Moldova, astăzi, 4 mai. 

Interlocutorii au discutat despre situația pandemică din Republica Moldova, inclusiv în regiunea transnistreană, despre respectarea drepturilor omului pe malul stâng al Nistrului și despre provocările de securitate din țară și din regiune.

În cadrul discuției au fost abordate și alte subiecte de interes de pe agenda de colaborare cu OSCE.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UE ar putea aloca 25 de milioane de euro în plus pentru Republica Moldova. Pentru ce sunt fondurile?

Parlamentul European a aprobat un amendament la bugetul Uniunii Europene pentru anul 2026, care prevede o creștere de 25 de milioane de euro a alocărilor pentru Vecinătatea Estică, inclusiv Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de eurodeputatul Siegfried Mureșan. Măsura vine în contextul retragerii sprijinului american pentru societatea civilă din regiune, iar fondurile europene ar urma să compenseze parțial acest gol, susțin inițiatorii.

Amendamentul a fost co-semnat de mai mulți eurodeputați și vizează întărirea sprijinului pentru organizațiile neguvernamentale care activează în statele din imediata vecinătate a Uniunii Europene, în special în țările candidate la aderare. Republica Moldova este menționată explicit ca beneficiar, în condițiile în care presiunile hibride și campaniile de dezinformare din partea Federației Ruse continuă să afecteze stabilitatea democratică a țării.

„Considerăm această majorare necesară pentru a compensa parțial decizia Statelor Unite ale Americii de a retrage sprijinul acordat societății civile din regiune. Societatea civilă are un rol esențial în consolidarea democrației, în special în țări precum Republica Moldova”, a declarat Siegfried Mureșan.

După votul din plen, amendamentul devine parte a poziției oficiale a Parlamentului European în cadrul negocierilor tripartite (trilog) cu Consiliul UE și Comisia Europeană privind bugetul final al Uniunii pentru 2026. Negocierile urmează să aibă loc în săptămânile viitoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: