presedinte.md

Maia Sandu, către Comisia de la Veneția: Trebuie să consolidăm fundamentele juridice pentru o nouă eră

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ținut un discurs la cea de-a 35-a aniversare a Comisiei de la Veneția, în care a vorbit despre necesitatea creării unor instrumente juridice „pentru o nouă eră”. „Și trebuie să o facem repede”, a subliniat șefa statului. Maia Sandu a menționat că, la ultimele alegeri, „moldovenii — sprijiniți de instituțiile statului, de societatea civilă și de presa liberă — și-au apărat dreptul de a alege”. „Dar haideți să fim sinceri: acest rezultat este temporar. (…) Știm că Rusia se va adapta — va testa metode noi, în țări noi”, a adăugat Maia Sandu.

„Este o onoare să mă alătur dumneavoastră pentru a celebra 35 de ani de la fondarea Comisiei de la Veneția — o instituție care reprezintă piatra de temelie a Europei democratice. Pentru Republica Moldova, rolul dumneavoastră a fost esențial. Ne-ați ghidat în elaborarea Constituției noastre, în reformarea legislației, în consolidarea justiției și în dezvoltarea cadrului de combatere a corupției. Opiniile dumneavoastră au servit adesea drept repere în cadrul procesului nostru de aderare la Uniunea Europeană”, a declarat Maia Sandu la cea de-a 35-a aniversare a Comisiei de la Veneția.

Șefa statului a mai spus că, totuși, ceea ce au construit oamenii din Moldova, cu sprijinul Comisiei de la Veneția, este în pericol.

„Există două pericole majore, adesea suprapuse, care amenință democrația astăzi — nu doar în Moldova, ci în mare parte din Europa. Primul îl reprezintă războiul pe care Rusia îl poartă împotriva Europei. Cel mai vizibil front al acestuia este agresiunea brutală împotriva Ucrainei. Dar Rusia duce și un război hibrid împotriva altor democrații europene — folosind drone, atacuri cibernetice, ingerințe în alegeri și finanțări ilicite. Al doilea pericol îl reprezintă însăși lumea digitală — o lume pentru care, în mare măsură, cadrul nostru juridic democratic nu este încă pregătit. Toate aceste amenințări s-au manifestat pe deplin în alegerile noastre recente. Acum că am avut această experiență — cu lecțiile încă proaspete — pot spune că apărarea democrației nu a fost niciodată mai dificilă, mai complexă și mai urgentă. Lumea anilor ’90 și 2000 nu mai există. Amenințările cu care ne confruntam atunci — oligarhi, politicieni corupți, instituții slabe — erau serioase. Dar acestea par minore în comparație cu ceea ce confruntăm astăzi”, a adăugat Maia Sandu.

Președinta a declarat că „Rusia nu a putut ajunge la noi cu tancurile sale”, dar „a găsit o altă cale: un asalt hibrid asupra democrației noastre”.

„Interpușii săi și grupurile criminale locale fondează partide peste noapte — șapte doar în ultimii trei ani — toate finanțate de Kremlin, toate pretinzând că sunt voci moldovenești. Un astfel de partid a fost declarat neconstituțional, după un proces îndelungat. Totuși, Moscova a creat imediat alte clone. Una dintre acestea a fost chiar lansată oficial la Moscova. Mulți dintre acești interpuși sunt figuri cunoscute: persoane corupte, care nu au fost niciodată trase la răspundere, și chiar foști judecători sau procurori înlăturați în contextul reformei — care acum servesc unei puteri străine, împotriva propriei lor țări. Ei sunt susținuți prin sume uriașe de bani care circulă invizibil, profitând de libera circulație a capitalului și de lumea opacă a criptomonedelor”, a comunicat Maia Sandu.

Șefa statului a mai spus că „moldovenii — sprijiniți de instituțiile statului, de societatea civilă și de presa liberă — și-au apărat dreptul de a alege”. „Au votat pentru democrație, pentru Europa și pentru pace. Dar haideți să fim sinceri: acest rezultat este temporar — o fereastră de oportunitate pentru a ne consolida reziliența și a accelera procesul de aderare la UE. Știm că Rusia se va adapta — va testa metode noi, în țări noi”, a adăugat Maia Sandu.

Într-un final, șefa statului s-a adresat Comisiei de la Veneția, „în calitate de gardieni ai democrației”.

„De 35 de ani, ați contribuit la construirea fundamentelor noastre juridice. Acum trebuie să le consolidăm pentru o nouă eră — astfel încât să poată proteja libertatea în următorii 35. Împreună trebuie să concepem instrumentele juridice și instituționale care să apere democrația de noile amenințări. Și trebuie să o facem repede. Trebuie să redefinim transparența, responsabilitatea și libertatea politică într-o lume în care banii, tehnologia și dezinformarea se mișcă mai repede decât legea. Aceste măsuri trebuie să se extindă și în sfera digitală, unde rețelele de socializare joacă un rol disproporționat în influențarea dezbaterii publice — acestea trebuie să ofere acces real la date, să dezvăluie dimensiunea și sursele amplificării artificiale și să se supună unor audituri independente privind practicile de moderare a conținutului și de publicitate politică”, a mai spus șefa statului.

***

Comisia de la Veneția, denumirea completă fiind Comisia Europeană pentru Democrație prin Drept, este un organ consultativ al Consiliului Europei, specializat în drept constituțional. A fost înființată în 1990 după căderea regimurilor comuniste din Europa Centrală și de Est, pentru a sprijini noile democrații în elaborarea constituțiilor și a cadrului legal care să respecte principiile statului de drept, democrației și drepturilor omului. Sediul Comisiei se află la Veneția, Italia, iar componența sa include experți independenți în drept constituțional proveniți din cele peste 60 de state membre, inclusiv Republica Moldova.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Bacterii coliforme în apa de la o grădiniță și un gimnaziu din Bălți: ANSP investighează cauza

Investigațiile privind calitatea apei din cartierul Bălțiul Nou din municipiul Bălți continuă, după ce analizele au indicat prezența bacteriilor coliforme în probe prelevate la Grădinița nr. 2 și Gimnaziul nr. 10. Autoritățile verifică dacă problema își are originea în rețelele interne ale instituțiilor. Informațiile au fost confirmate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP), într-un comunicat publicat vineri, 5 iunie.

Potrivit instituției, apa utilizată în zonă provine din sonda subterană nr. 29 și este supusă unui proces de clorinare înainte de a ajunge la consumatori. ANSP precizează că sistemul de alimentare cu apă include atât rețeaua publică de apeduct, cât și rețelele interne ale instituțiilor, pentru care răspund administratorii acestora.

Pe 29 mai, după apariția unor informații privind rezultatele unor analize efectuate într-un laborator din România, specialiștii au prelevat noi probe de apă din mai multe puncte de control: rezervorul sistemului public de apă, două robinete din Grădinița nr. 2 și un robinet din Gimnaziul nr. 10.

Rezultatele, primite pe 31 mai, au arătat prezența bacteriilor coliforme în cantitate redusă în rezervorul sistemului public – 1 unitate formatoare de colonii la 100 ml de apă. În schimb, probele recoltate de la robinetele din cele două instituții au indicat valori mult mai mari, între 26 și 32 UFC/100 ml la grădiniță și 30 UFC/100 ml la gimnaziu.

ANSP susține că diferențele dintre rezultatele obținute la rezervor și cele de la robinete sugerează necesitatea verificării rețelelor interne de distribuție a apei din cadrul instituțiilor. Potrivit agenției, probele prelevate de la robinete reflectă starea instalațiilor interne ale clădirilor.

Instituția mai precizează că bacteriile coliforme nu sunt, în mod automat, bacterii care provoacă boli. Acestea sunt utilizate drept indicatori ai calității microbiologice a apei și pot semnala necesitatea unor investigații suplimentare.

Între timp, autoritățile locale au luat măsuri preventive. La 1 iunie, la Grădinița nr. 2 a fost instalat un filtru pentru apă. De asemenea, începând cu 2 iunie, a fost recomandată utilizarea apei îmbuteliate pentru băut și prepararea hranei, iar apa din rețeaua publică să fie folosită doar în scopuri tehnice până la clarificarea situației.

În cazul Gimnaziului nr. 10, aflat în vacanță, ANSP a recomandat ca personalul să utilizeze apa din apeduct exclusiv pentru necesități tehnice până la finalizarea investigațiilor.

Pe 3 iunie, specialiștii au prelevat noi probe de apă din mai multe puncte ale sistemului de alimentare cu apă din cartierul Bălțiul Nou, inclusiv din sondă, rezervor și din rețeaua Grădiniței nr. 2, atât înainte, cât și după filtrare. Rezultatele acestor analize urmează să stabilească sursa exactă a problemei și măsurile necesare pentru remedierea situației.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: