Maia Sandu, la Forumul economic: „România investește în Moldova peste 250 de milioane de euro anual”

România a devenit cel mai important investitor în Republica Moldova, cu peste 250 de milioane de euro investiți anual și peste 1.700 de companii active pe piață. Despre aceasta a vorbit președinta Maia Sandu în cadrul Forumului economic România – Republica Moldova, desfășurat la Chișinău.

Totodată, șefa statului a remarcat că companiile cu capital moldovenesc de dincolo de Prut asigură peste 20 de mii de locuri de muncă în România, având o cifră de afaceri în jur de 3 miliarde de euro. De asemenea, România este și principala destinație pentru produsele locale – peste 30% din exporturile Republicii Moldova merg către piața românească. 

„Aceste date reflectă nu doar trăinicia relației noastre, ci și faptul că Republica Moldova devine treptat o țară tot mai prietenoasă pentru mediul de afaceri. Este o creștere care nu ar fi fost posibilă dacă nu realizam, împreună cu România, proiecte care schimbă în bine viața oamenilor”, a subliniat Președinta Maia Sandu. 

Totodată, șefa statului a salutat lansarea, în cadrul Forumului, a Indexului Antreprenoriatului Feminin, despre care spune că va da vizibilitate femeilor antreprenoare.

Forumul economic România-Republica Moldova este organizat de către Patronatul European al Femeilor de Afaceri sub egida Băncii Naționale a Republicii Moldova în parteneriat cu Ambasada României la Chișinău. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul „Moldova Mare”/ Facebook

Partidul Victoriei Furtună a fost exclus din alegerile parlamentare: decizia CEC

Partidul „Moldova Mare”, condus de Victoria Furtună, care este afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, a fost exclus din alegerile parlamentare în legătură cu suspiciuni de finanțare externă ilicită și corupere electorală. Decizia a fost luată de Comisia Electorală Centrală pe 26 septembrie — cu două zile înainte scrutin.

Comisia Electorală Centrală a examinat o contestație depusă de Partidul Social Democrat European (PSDE), în care a solicitat excluderea formațiunii Victoriei Furtună din alegerile parlamentare. Documentul făcea trimitere la o investigație jurnalistică a NordNews, care a arătat că una dintre rețelele de influență ale Moscovei, creată prin intermediul organizației Evrazia, controlată de oligarhul fugar Ilan Șor, a susținut Partidul „Moldova Mare” în campania electorală pentru parlamentare.

Vicepreședintele CEC, Pavel Postica, a declarat că autoritatea electorală a recepționat, de asemenea, sesizări din partea poliției, Serviciului de Informații și Securitate și Centrului Național Anticorupție care relevă încălcări ale legislației electorale de către Partidul „Moldova Mare”. Este vorba, printre altele, despre utilizarea de mijloace financiare nedeclarate, provenite din Rusia, și coruperea alegătorilor. Totodată, membri ai formațiunilor afiliate lui Ilan Șor ar încerca să determine cetățeni cu drept de vot să susțină partidului lui Furtună la scrutin.

Astfel, Comisia Electorală Centrală a decis anularea înregistrării Partidului „Moldova Mare” la alegerile parlamentare. De asemenea, CEC a aprobat expedierea dosarului administrativ Ministerului Justiției, în vederea examinării aplicabilității prevederilor legislației privind limitarea activității partidelor în raport cu „Moldova Mare”.

Hotărârea a fost adoptată cu 6 voturi pentru și 3 abțineri.

Victoria Furtună, care a fost prezentă la ședință, a sugerat că decizia membrilor CEC ar fi una politică. „Vă îndepliniți cu cea mai mare loialitate credința față de partidul de guvernare, abuzând de atribuțiile funcționale și nerealizând că, în viitor, pentru aceste fapte veți fi trași la răspundere penală. Sunt sigură că realizați ceea ce faceți astăzi, sunt sigură că aveți și un interes material”, a spus ea.

Politiciana a mai menționat că va contesta în judecată hotărârea. „Cu siguranță, această decizie va fi anulată, procesul va fi suspendat și sunt sigură că instanța de apel va lua o decizie legală”, a declarat Furtună.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: