Igor Țurcan

Maia Sandu: „La modul practic, în regiunea transnistreană se poate face mobilizarea”

După anunțul din 21 septembrie al președintelui rus Vladimir Putin, la modul practic, în regiunea transnistreană se poate face mobilizarea în rândurile grupului militar așa-numit GOTR, care este prezent ilegal pe teritoriul Republicii Moldova. Cu toate acestea, președinta Maia Sandu a declarat la emisiunea „Secretele Puterii” de la Jurnal TV, că la moment nu există informații că s-ar fi început procesul de mobilizare pentru a crește numărul acestui grup.

„Nu avem informații că s-ar fi început procesul de mobilizare pentru a crește numărul acestui grup militar al Federației Ruse de pe teritoriul Transnistriei”, a precizat șefa statului.

Ministerul Justiției împreună cu alte instituții vor veni curând cu propuneri de înăsprire a pedepselor pentru cei care vor lupta de partea agresorului. Totuși este nevoie de a clarifica câteva aspecte, a mai menționat președinta.

„Avem situații când cetățenii Republicii Moldova sunt forțați să se mobilizeze, iar cei care vor merge de bună voie să lupte de partea agresorului, cei care au dublă cetățenie riscă să piardă cetățenia Moldovei. Iar pentru cetățenii Republicii Moldova care nu mai au altă cetățenie, nu este risc de a pierde cetățenia. Acolo este pedeapsă în conformitate cu legea, și trebuie înăsprită această pedeapsă”, mai menționează șefa statului.

Maia Sandu a mai spus că scopul autorităților este să mențină pacea și pe malul drept și pe cel stâng al Nistrului.

Amintim că Putin a anunţat, în 21 septembrie, mobilizarea parţială a rezerviştilor militari, în contextul războiului din Ucraina.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mfa.gov.md

Mihai Popșoi, întrevedere cu Vladimir Zelenski la Kiev. Ce au discutat

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, aflat într-o vizită oficială la Kiev, a avut o întrevedere cu președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski. Oficialii au discutat despre securitatea regională, cooperarea bilaterală și sprijinul Chișinăului pentru Kiev.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe, în cadrul discuțiilor au fost abordate și teme precum parcursul european comun al Republicii Moldova și Ucrainei, cooperarea în domeniile transporturilor, infrastructurii și energiei, dar și gestionarea situației hidrologice din râul Nistru.

Mihai Popșoi a reafirmat susținerea Republicii Moldova pentru eforturile Ucrainei de a obține o pace „justă și durabilă”, bazată pe respectarea independenței, suveranității și integrității teritoriale a statului ucrainean în cadrul frontierelor recunoscute internațional.

Astăzi se împlinesc 1 622 de zile de când poporul ucrainean își apără cu demnitate și curaj țara, libertatea și viitorul copiilor. În spatele acestei perioade sunt vieți pierdute, localități distruse și milioane de oameni afectați de războiul de agresiune, neprovocat și ilegal, declanșat de Federația Rusă. În pofida acestor suferințe, Ucraina continuă să demonstreze o reziliență extraordinară. Republica Moldova va continua să fie un partener de încredere al Ucrainei și să contribuie, alături de partenerii săi, la consolidarea păcii și stabilității în regiune”, a declarat ministrul de Externe.

Cei doi oficiali au discutat și despre agenda europeană a celor două state, reconfirmând disponibilitatea de a continua schimbul de experiență și bune practici în procesul de integrare europeană.

La rândul său, Vladimir Zelenski a mulțumit Republicii Moldova pentru sprijinul acordat Ucrainei și a subliniat importanța continuării proiectelor comune, inclusiv în domeniile infrastructurii și energiei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: