Андрей Мардарь / NewsMaker

„Maia Sandu, nu ai încurcat nimic?”. Dodon, indignat de conferința președintei, suprapusă cu cea a lui Putin (VIDEO)

Fostul președinte Igor Dodon, lider al Partidului Socialiștilor, s-a arătat indignat că șefa statului Maia Sandu a desfășurat o conferință de presă, pe 19 decembrie, la aceeași oră cu liderul rus Vladimir Putin. „Maia Sandu, tu nu ai încurcat nimic?”, a comunicat socialistul, revenit recent din Rusia – țara care a invadat Ucraina în februarie 2022. 

În timpul unei intervenții live pe rețelele de socializare, Dodon ar fi fost întrebat dacă este o coincidență sau nu că „Maia Sandu și-a stabilit conferința de presă la aceeași oră ca Vladimir Putin”.

„Ce poți să spui? Maia Sandu, intenționat, o conferință de presă la același timp ca și Putin? Maia Sandu, tu nu ai încurcat nimic? Sau tu te consideri regină sau… Eu înțeleg că tu trăiești într-o lume diferită. Ai tăcut, ai tăcut… și la același timp ca și Putin”, s-a indignat Dodon, adăugând că va urmări „după posibilitate” conferința liderului rus pentru că îi sunt interesante „unele mesaje”.

Menționăm, potrivit informațiilor din spațiul public, conferința de presă a Maiei Sandu a fost anunțată de instituția prezidențială pe 17 decembrie, conferința lui Vladimir Putin a fost anunțată în seara zilei de 18 decembrie.

Ucraina se confruntă cu invazia rusă din 24 februarie 2022. Agresiunea militară împotriva țării vecine a început la ordinul președintelui Rusiei, Vladimir Putin. Iar în timpul conferinței sale anuale de presă din 19 decembrie, Putin a declarat că noua rachetă balistică Oreșnik este imposibil de interceptat de sistemele defensive occidentale și a sugerat și un test pentru a demonstra superioritatea acesteia. „Credeți că este o persoană adecvată?”, a fost reacția președintelui ucrainean Vladimir Zelenski la declarațiile liderului de la Kremlin.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Găgăuzia: La Vulcănești, apă peste o zi / Sandu a discutat situația din Găgăuzia cu comisarul OSCE

Ce se întâmplă în Găgăuzia, cu ce probleme se confruntă locuitorii autonomiei și ce soluții propun autoritățile locale și centrale? NewsMaker relatează despre principalele evenimente din autonomie

  • La Vulcănești apă va fi livrată peste o zi din cauza caniculei
    Începând cu data de 27 iunie, la Vulcănești apa va fi livrată conform unui grafic — o dată la două zile. Restricțiile au fost introduse din cauza căldurii și a creșterii bruște a consumului de apă, au anunțat reprezentanții „Apă-Canal Vulcănești”. Întreprinderea a îndemnat oamenii să consume apa rațional și să o utilizeze pentru necesitățile esențiale, precum și să reducă udarea grădinilor, umplerea piscinelor și spălarea automobilelor. Potrivit autorităților, stațiile de pompare activează la limita capacităților. În cazul menținerii unui consum ridicat, există riscul scăderii presiunii și al apariției unor întreruperi în livrarea apei.
  • Maia Sandu: alegeri libere și corecte în Găgăuzia sunt esențiale
    Situația din UTA Găgăuzia s-a numărat printre subiectele discutate de președinta Maia Sandu și Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită în Moldova. Șefa statului a vorbit despre importanța alegerilor libere și corecte, precum și necesitatea unui mediu informațional echilibrat. Maia Sandu a mai precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că va fi respectat și specificul raionului Taraclia.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: