Maia Sandu

Maia Sandu, prima reacție după explozia dronelor rusești: „Moldova nu a atacat pe nimeni”

Survolarea spațiului aerian al Republicii Moldova de către dronele rusești reprezintă o amenințare gravă la adresa securității naționale, recunoaște președinta Maia Sandu, după ce alte două drone rusești au căzut și explodat pe teritoriul țării noastre.

Șefa statului a criticat politicienii care se opun modernizării capacităților de apărare, susținând că aceștia „își trădează țara” și mențin Moldova într-o poziție de vulnerabilitate.

În acest context, Maia Sandu a reafirmat angajamentul Chișinăului de a consolida parteneriatele cu statele europene și de a moderniza Armata Națională pentru a garanta securitatea cetățenilor.

„Azi s-a întâmplat un lucru grav. Două drone rusești au căzut în satele și orașele moldovenești – una a căzut pe un câmp lângă Ciumai din Taraclia, iar alta a explodat pe un câmp lângă Ceadâr-Lunga. Teritoriile au fost izolate și pericol pentru cetățeni în acest moment nu există.

Republica Moldova nu a atacat pe nimeni, nu am pretins niciun teritoriu străin, nu am intrat în conflict cu vreun alt stat, avem consfințită neutralitatea în Constituție. Republica Moldova a promovat și a făcut totul pentru pace. Totuși, drone și bombe rusești cad și explodează în satele noastre. Și trebuie să recunoaștem că nu avem capacitățile necesare pentru a ne apăra de ele.

Este foarte grav că acest lucru se întâmplă și este la fel de grav că unii politicieni își trădează țara, afirmând că nici nu trebuie să ne putem apăra, că Moldova trebuie să rămână slabă și vulnerabilă în fața unor asemenea amenințări”, a scris Maia Sandu pe Facebook.

Ambasadorul Federației Ruse la Chișinău a fost convocat de urgență de către Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova pentru a oferi explicații oficiale privind încălcarea repetată a spațiului aerian național de către drone lansate în urma atacurilor rusești asupra infrastructurii din sudul Ucrainei. Detalii AICI.

Potrivit autorităților moldovene, în noaptea de 12 spre 13 februarie, patrulele poliției de frontieră au semnalat drone care au traversat teritoriul Republici Moldova. Una dintre drone a căzut pe un teren agricol din raionul Taraclia. O altă dronă a explodat pe un câmp în regiunea situată între orașul Ceadîr Lunga-Valea Perjei. S-a întâmplat după ce portul din Reni, Ucraina, a fost supus unui atac masiv cu drone. Informațiile au fost comunicate, în dimineața zilei de 13 februarie, de autoritățile Republicii Moldova. Poliția a adăugat că, din investigațiile preliminare, fragmentele depistate la Ceadîr-Lunga aparțin unei drone rusești. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

România Liberă/Imagine simbol

Muncitorii care lucrează „cu ziua” vor fi introduși într-un registru de evidență electronică

Guvernul a aprobat crearea Registrului de evidență electronic „e-Zilieri”. În cadrul registrului, fiecare zilier va avea un voucher digital, care îi va confirma identitatea, precum și pe cea a beneficiarului lucrărilor, numărul de ore lucrate și remunerația achitată.

Potrivit Guvernului, voucherul digital va confirma identitatea zilierului și a beneficiarului, numărul de ore lucrate, activitatea prestată, precum și remunerația achitată. Beneficiarul de lucrări va fi cel care va înregistra zilierul în registru. Tot el va fi responsabil de corectitudinea datelor introduse. Procedura de înregistrare va avea loc înainte de începerea activităților, în baza unui act de identitate a zilierului.

Astfel, potrivit autorităților, va fi redusă munca nedeclarată, în special în sectorul agricol. „De menționat că, în prezent, zilierul nu are nici o confirmare că beneficiarul de lucrări raportează sumele remunerației către Serviciul Fiscal de Stat. Odată cu implementarea voucherului digital, zilierului îi va fi asigurat stagiul de muncă și, ulterior – protecția socială cuvenită”, a precizat Executivul.

Potrivit autorităților, numărul zilierilor pentru care au fost declarate contribuții în 2023 a fost de 6 687, iar în 2025 – de 10 425.

Prezenta lege va intra în vigoare la data de 1 iunie 2026.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: