jam-news.net

Maia Sandu, „profund îngrijorată” pentru viața lui Mihail Saakașvili: Situația este gravă

Președinta Republicii Moldova Maia Sandu s-a arătat „profund îngrijorată” de starea de sănătate a ex-președintelui Georgiei Mihail Saakașvili. În prezent, fostul politician se află internat într-un spital din Tbilisi, însă potrivit medicilor, viața sa continuă să fie în pericol, în pofida tratamentului. Saakașvili a slăbit cu 42 de kilograme de când se află în spital. Acum câteva zile, apropiații săi au declarat că Saakașvili a fost otrăvit.

Starea de sănătate a lui Mihail Saakașvili s-a înrăutățit în clinica din Tbilisi, în pofida tratamentului. Potrivit portalului „Kavkazskii Uzel” („Кавказский узел”), fratele politicianului a anunțat pe 30 noiembrie că acesta nu se mai poate deplasa singur. Pe 3 decembrie, președintele Partidului „Mișcarea unitară națională” Nike Melia a declarat în timpul unei demonstrații că Saakașvili se simte și mai rău. Manifestanții au solicitat transferului fostului președinte georgian într-o clinică din străinătate.

Sunt profund îngrijorată din cauza înrăutățirii stării de sănătate a fostului președinte al Georgiei Mihai Saakașvili. Fiecare viață umană este de neprețuit și gravitatea situației necesită transferul imediat a lui Saakașvili la un spital potrivit, pentru a i se salva viața”, a scris președinta Republicii Moldova Maia Sandu pe Twitter.

Saakașvili nu a mai fost văzut în public din aprilie. Apropiații săi susțin că viața sa este în pericol. Șeful centrului „Empatia” Mariam Djișkariani a declarat că expertiza desfășurată de ONG-ul pe care îl conduce a demonstrat că fostului președinte al Georgiei a fost otrăvit. Aceasta spune că analizeze din SUA au arătat că în sângele lui Saakașvili s-a depistat bismut, bariu și mercur. Despre posibila otrăvire a vorbit și avocatul fostului politician.

Saakașvili a fost reținut pe 1 octombrie 2021, după ce a intrat ilegal în Georgia, pentru prima oară în ultimii 8 ani. Pentru această infracțiune, el riscă până la 5 ani de închisoare. În 2013, când a părăsit Georgia, Saakașvili era vizat în patru dosare penale. În două dintre ele, el este condamnat în contumacie, la 9 ani de închisoare.

De câteva luni, Saakașvili se află într-un spital din Tbilisi, unde a fost adus după două perioade în care a ținut greva foamei. El a slăbit cu peste 40 de kilograme.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) „Este a treia mea paradă”. Cum se pregătesc militarii pentru parada de Ziua Independenței?

Pregătirile pentru parada din 27 august au intrat pe ultima sută de metri. Peste 2.000 de militari, inclusiv din țările partenere, se antrenează pentru defilarea din Piața Marii Adunări Naționale. La paradă vor fi prezentate peste 100 de unități de tehnică militară.

Parada va fi deschisă de veteranii războiului de pe Nistru. Simiion Cuciuc, în vârstă de 77 de ani, mărturisește: „Este a treia mea paradă. Cred că data viitoare voi avea deja peste 80 de ani”. După veterani vor defila militarii tineri. Locotenenta Marina Jacotă, în vârstă de 22 de ani, din cadrul batalionului de pacificare, se pregătește pentru prima sa paradă. Cel mai dificil lucru, spune ea, este căldura.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a declarat că pregătirile decurg bine și că mai sunt de pus la punct doar câteva detalii. La paradă vor participa reprezentanți ai tuturor structurilor de apărare națională — de la Ministerul Apărării până la SIS și instituțiile penitenciare. Pentru organizarea ceremoniei au fost alocate aproximativ 10 milioane de lei.

Din cauza repetițiilor, circulația în Chișinău va fi restricționată: în perioada 21–25 august — pe bulevardul Ștefan cel Mare, iar între 11 și 20 august — pe șoseaua Hîncești. Repetițiile generale vor avea loc pe 21 și 25 august, între orele 22:00 și 00:00.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: