presedinte.md

Maia Sandu se află la Kiev, la invitația lui Vladimir Zelenski (VIDEO)

Președinta Republicii Moldova Maia Sandu se află, pe 25 ianuarie, la Kiev. Șefa statului se va întâlni cu președintele Vladimir Zelenski, prim-ministrul Denis Șmigal și președintele Parlamentului Ruslan Stefanciuk. Vizita a fost anunțată în dimineața zilei de Maia Sandu, care a postat imagini video din tren în drum spre capitala Ucrainei, dar și de către reprezentanții instituției prezidențiale de la Chișinău. 

Instituția prezidențială de la Chișinău a anunțat că președinta Maia Sandu se află, pe 25 ianuarie, la Kiev.

„Această vizită vine să reafirme sprijinul ferm al Republicii Moldova pentru Ucraina, care de trei ani luptă pentru a-și apăra libertatea, suveranitatea și integritatea teritorială. Rezistând agresiunii Rusiei, Ucraina protejează și pacea din Republica Moldova”, au comunicat reprezentanții Președinției.

La Kiev, Maia Sandu se va întâlni cu președintele Vladimir Zelenski, prim-ministrul Denis Șmigal și președintele Parlamentului Ruslan Stefanciuk.

„Principalele subiecte ale discuțiilor vizează cooperarea bilaterală, continuarea conectării infrastructurii celor două țări, comerțul, colaborarea în procesul de aderare la Uniunea Europeană, securitatea regională și solidaritatea în fața provocărilor comune. Un subiect important de pe agendă se referă la criza energetică provocată de Rusia, care a majorat prețurile la energie pe malul drept al Nistrului, a lăsat cetățenii de pe malul stâng fără căldură și electricitate și poate avea consecințe asupra securității regionale”, au menționat reprezentanții instituției prezidențiale.

De asemenea, Maia Sandu va participa la o discuție la „New Europe Centre” din Kiev, un centru de cercetare în domeniul politicii externe și securității.

Într-un video postat pe rețelele de socializare, Maia Sandu a menționat că vizita are loc la invitația președintelui Vladimir Zelenski.

Ultima dată, Maia Sandu a fost în Ucraina în noiembrie 2023.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Logos Press

„Poate demonstra că nu vine doar să ocupe funcția de premier”. Reacții după nominalizarea lui Vasile Tofan de către PAS

Înaintarea omului de afaceri Vasile Tofan pentru funcția de prim-ministru, anunțată de Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), a generat reacții în spațiul public. În timp ce unii au criticat decizia, susținând că Igor Grosu, președintele Parlamentului și liderul PAS, ar fi trebuit să-și asume conducerea Guvernului, alții consideră că Tofan ar putea avea oportunitatea de a promova reformele necesare. NM vă prezintă o selecție a reacțiilor.

Deputatul „Democrația Acasă” Vasile Costiuc a criticat nominalizarea partidului de guvernământ pentru funcția de premier, susținând că Tofan nu va face reforme.

Igor Grosu, fericit, cu un zâmbet până la urechi, a anunțat că scapă de funcția de prim-ministru și a găsit țap ispășitor pentru câteva luni. Unul – Vasile Tofan – va fi viitorul prim-ministru. (…) Iarăși un prim-ministru apolitic, tehnocrat, bancher. Astăzi, unicul om care a câștigat ceva este Dorin Recean, alias „Халодныи”. El și-a băgat omul lui. (…) Așa că, uitați de reforme, schimbări”, a spus politicianul.

De cealaltă parte, deputatul „Partidului Nostru” Renato Usatîi a spus că Vasile Tofan are șansa să facă schimbările necesare.

Vasile Tofan poate demonstra că nu vine doar să ocupe funcția de prim-ministru, ci să schimbe modul în care este guvernată Republica Moldova. Astăzi are posibilitatea să demonstreze că va fi prim-ministrul Republicii Moldova, nu prim-ministrul PAS. (…) Dacă își asumă cu adevărat misiunea de a scoate țara din criză, primul pas este clar: să formeze un Guvern al profesioniștilor, nu un Guvern de partid. (…) Al doilea pas este prezentarea, înainte de votul Parlamentului, a unui Plan Național de Salvare. Un document elaborat împreună cu experți din economie, agricultură, sănătate, educație, infrastructură și administrație publică. (…) Dacă Vasile Tofan va merge pe această cale, va demonstra că a înțeles mesajul transmis de cetățeni și gravitatea momentului prin care trece țara”, a menționat el.

Iar membrul Mișcării Alternative Naționale (MAN) Ion Bulgac a spus că Tofan vine „la cârma unei corabii care se îneacă”. Totodată, acesta l-a criticat pe Igor Grosu pentru că nu și-a asumat conducerea Guvernului, menționând că „a fugit de responsabilitate politică”.

Dezideratul MAN rămâne neschimbat – cerem alegeri parlamentare și prezidențiale anticipate”, a adăugat Bulgac.

Jurnalistul Ion Terguță a declarat că un guvern Tofan ar urma să fie caracterizat de austeritate.

Un cabinet Tofan ar fi probabil cel mai auster din istoria recentă a Republicii Moldova. El ar răspunde unor probleme reale: stat supradimensionat, privilegii, deficit, proprietăți publice prost gestionate și birocrație, dar, în forma prezentată de Tofan, cele 12 direcții de reformă sunt mai curând pe măsura așteptărilor antreprenorilor, investitorilor și creditorilor externi. Pentru cetățeanul de rând, lucrurile sunt mai complicate. Printre măsurile anunțate sau sugerate de Vasile Tofan se numără reducerea numărului de bugetari, creșterea vârstei de pensionare, majorarea tarifelor la apă și la alte servicii, reducerea subvențiilor agricole, privatizarea rapidă a întreprinderilor publice, flexibilizarea concedierilor, majorarea taxelor pe consum și limitarea creșterii salariilor și prestațiilor sociale”, a spus jurnalistul.

Amintim că Vasile Tofan a fost propus de PAS pentru funcția de prim-ministru pe 10 iulie, la o săptămână după demisia lui Alexandru Munteanu. Formațiunea participă astăzi, 11 iulie, la consultările cu președinta Maia Sandu privind desemnarea unui candidat la șefia Guvernului. Igor Grosu a declarat în cadrul acestor consultări va fi înaintată oficial candidatura lui Tofan.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: