Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu va participa la Summit-ul Ucraina — Europa de Sud-Est. Discuție cu Vladimir Zelenski

Președinta Maia Sandu a discutat la telefon cu omologul său ucrainean, Vladimir Zelenski. Șefa statului i-a confirmat că va participa la cea de-a patra ediție a Summit-ului Ucraina — Europa de Sud-Est.

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a anunțat că a avut o discuție cu Maia Sandu, în cadrul căreia a invitat-o la Summit Ucraina – Europa de Sud-Est, iar aceasta a acceptat. „Moldova ne-a susținut încă de la începutul agresiunii la scară largă a Rusiei. Prețuim profund acest sprijin și vom fi mereu recunoscători. Ca vecini și prieteni, țările noastre cooperează în diverse formate, fiecare dintre ele contribuind la puterea și securitatea ambelor națiuni”, a menționat liderul ucrainean.

La rândul său, după discuția cu președintele Ucrainei, Maia Sandu a transmis pe platforma X: „Moldova este ferm alături de Ucraina — pentru pace, libertate și viitorul său european. Vocea noastră în sprijinul Ucrainei rămâne puternică în toate forurile multilaterale”.

Președinția de la Chișinău a transmis într-un comunicat că, în cadrul convorbirii, Maia Sandu și Vladimir Zelenski au reiterat, de asemenea, relațiile strânse de prietenie și cooperare dintre R. Moldova și Ucraina.

Precizăm că Vladimir Zelenski a vorbit anterior la telefon cu președinții Greciei și Macedoniei de Nord, informându-i despre pregătirile pentru Summituul Ucraina – Europa de Sud-Est. Președintele Greciei, Kyriakos Mitsotakis, a confirmat că va fi prezent la reuniune.

Până acum au avut loc trei ediții ale summit-ului. Acestea s-au desfășurat la Atena, Grecia, pe 21 august 2023, la Tirana, Albania, pe 28 februarie 2024, și la Dubrovnik, Croația, pe 9 octombrie 2024.

Pe 17 ianuarie 2025, la Kiev, a avut loc prima reuniune ministerială între Ucraina și țările din Europa de Sud-Est, la care a participat și ministrul de Externe al R. Moldova, Mihai Popșoi.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

În regiunea transnistreană vor fi majorate tarifele la serviciile comunale

Începând cu 1 ianuarie 2026, în regiunea transnistreană vor crește tarifele la gaz, electricitate, apă și încălzire. Despre aceasta a anunțat pe 28 iulie organul executiv local într-un comunicat de presă.

Astfel, tariful la gaz pentru consumatorii casnici va crește cu 3% — până la 1,75 ruble per metru cub. Electricitatea se va scumpi cu 5% și va costa 1,5 ruble per kWh. Apa va fi mai scumpă cu 8%, ajungând la 10,54 ruble per metru cub.

Tariful pentru încălzirea centralizată se va majora cu 5% — până la 769,83 ruble per gigacalorie. În schimb, încălzirea de la centralele autonome va fi puțin mai ieftină — până la 578,9 ruble (anul acesta fiind 586,21 ruble).

Amintim că, pe 18 iunie anul acesta, liderul de facto de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a declarat că regiunea transnistreană se confruntă cu riscul unui „colaps financiar și social”. Prăbușirea economică bruscă a provocat o criză energetică, cu care regiunea s-a confruntat la începutul anului 2025. Rusia a întrerupt livrările de gaz către stânga Nistrului. Din această cauză, localnicii de pe malul stâng al Nistrului au trăit mai bine de o lună fără gaz, căldură, apă caldă și cu pene de curent programate.

În februarie, Chișinăul și Tiraspolul au ajuns la un acord privind modul de livrare a gazului în regiunea transnistreană. Această schemă, potrivit autorităților de la Tiraspol, este finanțată printr-un credit din partea Rusiei. Gazul este livrat de compania maghiară MET prin intermediul Moldovagaz, iar plata este făcută de o companie din Dubai (numele ei nu este cunoscut). Atunci, Chișinăul a anunțat că vor fi livrate până la 3 milioane de metri cubi zilnic, pentru a fi acoperit strictul necesar al regiunii, dar nu și pentru a reporni producția industrială. Cu toate acestea, autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol au decis să încheie mai devreme sezonul de încălzire, iar ulterior s-a aflat că marile întreprinderi industriale — care alimentează în mare parte bugetul regiunii — și-au reluat activitatea.

În iunie a apărut informația că regiunea se confruntă din nou cu probleme în ceea ce privește livrarea gazului. Volumul producției industriale a scăzut aproape la jumătate în această perioadă. Scăderea în sectorul energetic a constituit 51,5%, iar în metalurgia feroasă — 68%. Doar industria alimentară, care deservește piața internă a regiunii, a fost afectată într-o măsură mai mică. Exporturile regiunii transnistrene s-au redus cu 31,5%, iar asta fără a lua în calcul exportul de energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan către malul drept al Nistrului.

Criza, însă, nu s-a încheiat aici. La începutul lunii iunie, stațiile PECO au încetat să mai vândă gaz. De asemenea, organul executiv local a anunțat că salariile vor fi plătite în tranșe, dar nu mai rar de o dată pe lună. Totodată, legislativul nerecunoscut de la Tiraspol a decis redirecționarea încasărilor curente din bugetele locale către cel al regiunii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: