boarder.gov.md

Mărfuri aduse ilegal. Ce au găsit polițiștii de frontieră în mașinile unor bărbați din Căușeni și Anenii Noi? (FOTO)

Mărfuri de larg consum, care ar fi fost procurate în Ucraina și transportate în Moldova prin evitarea controlului vamal, au fost depistate în raza municipiului Chișinău. Este vorba despre două cazuri asemănătoare, informează Poliția de Frontieră pe 23 martie.

În primul caz, oamenii legii au aflat că persoane necunoscute, prin regiunea transnistreană, ar introduce pe teritoriul Republicii Moldova materiale textile, achiziționate de la piața KM7, Ucraina. În rezultatul cercetărilor specializate, ofițerii de investigații au identificat mijlocul de transport, fiind vorba despre un Renault Scenic, cu numere de înmatriculare moldovenești. Polițiștii de frontieră au aflat când ar urma să fie adusă ilegal marfa. Ca urmare, în regiunea Aeroportului Internațional Chișinău a fost stopat mijlocul de transport vizat. La volanul autoturismului a fost legitimat un cetățean moldovean de 60 de ani, locuitor al raionului Căușeni. La verificarea mașinii, în portbagaj și în salon, polițiștii de frontieră au depistat împachetate în saci de polietilenă mai multe materiale textile. Pentru întregul lot de bunuri, valorificat estimativ la 80 mii de lei, cetățeanul nu a putut prezenta acte de proveniență sau posesie.

La fel, marfă procurată de la piața KM7 și pentru care șoferul nu deținea documentele de însoțire a fost ridicată de către ofițerii de investigații. Acestea erau transportate în capitală prin regiunea transnistreană. În acest caz, cu ajutorul unui automobil de model de Mercedes E-Class, au fost introduse ilegal în țară mai multe utilaje de cosit, în sumă de peste 11 mii lei. Documentat este un locuitor al raionului Anenii Noi, în vârstă de 51 de ani. Depistarea acestuia a avut loc în apropierea localității Sângera, mun. Chișinău.

Ambele cazuri au fost transmise spre examinare Serviciului Vamal.

boarder.gov.md
boarder.gov.md
boarder.gov.md
boarder.gov.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

hotnews.ro/foto simbol

Moldova, împărțită între cod galben și portocaliu de caniculă: în ce raioane temperaturile vor urca până la 36°C (HARTĂ)

Vineri, pe 21 august, o parte din teritoriul Republicii Moldova se va afla sub cod galben de caniculă, iar o parte – sub cod portocaliu. Avertizările au fost emise pe 20 august de Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu.

Sub cod galben se vor afla: Rezina, Orhei, Călărași, Nisporeni, Strășeni, Criuleni, Chișinău, Ialoveni, Hîncești, Anenii Noi, Căușeni, Cimișlia, Leova, Cantemir, Cahul, Taraclia, Găgăuzia, Basarabeasca, Ștefan Vodă, Tiraspol și o parte din Dubăsari. Temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33…+35°C.

Sub cod portocaliu se vor afla: Briceni, Ocnița, Edineț, Dondușeni, Drochia, Soroca, Rîșcani, Glodeni, Fălești, Bălți, Florești, Ungheni, Telenești Șoldănești și o parte din Dubăsari. Temperatura maximă a aerului va atinge valori de +36°C.

Menționăm că, pe 20 august, întreaga Republică Moldova se află sub cod galben de caniculă, fiind prognozate temperaturi maxime de până la +36°C.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: