NewsMaker

Marian, după ce agenții imobiliari au dat vina pe plafonul cash de €60 mii pentru scăderea vânzărilor: „Vor să mențină prețurile exagerate”

Președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, Radu Marian, a venit cu clarificări după ce Uniunea Agențiilor Imobiliare a cerut Parlamentului să intervină, în contextul scăderii istorice a vânzărilor de apartamente în 2025 cu peste 60%, atribuind declinul plafonului cash de maxim 60.000 de euro. Deputatul a subliniat că scăderea pieței nu se explică doar prin această limită, ci și prin prețurile exagerate care descurajează cumpărătorii. Ori, după cum a subliniat Radu Marian, „acest narativ este convenabil celor care vor să mențină prețurile exagerate” la imobile.

„Observ în spațiul public că unii agenți imobiliari, dezvoltatori și mai nou politicieni împing ideea ca piața imobiliară a scăzut DOAR datorită problemelor legate de limitele stabilite pe tranzacțiile în numerar și depunere a acestuia la bănci, notari etc. Or anume prețul este motivul cel mai important pentru care clienții s-au oprit în a cumpăra locuințe, fiind în așteptarea unei corecții a pieței”, a explicat deputatul.

Parlamentarul a subliniat că situația necesită o analiză complex care „să determine motivele scăderii pieții” iar aplicarea noii legi ce ține de limitele de tranzacționare a locuințelor în numerar, a fost făcută anume pentru a „ușura lucrurile”.

„Am a introdus prin lege posibilitatea ca oamenii să depună la bancă o declarație pe proprie răspundere în cazul în care întâmpină dificultăți la demonstrarea provenienței banilor. De la 1 aprilie (de când a intrat în vigoare legea) până în decembrie 2025, 5 bănci comerciale au raportat 341 declarații pe proprie răspundere acceptate, în valoare cumulată de aproape 250 milioane. Deși sunt mai multe probleme în utilizarea declarației, este fals că băncile nu acceptă deloc acest instrument. Am introdus posibilitatea efectuării tranzacțiilor imobiliare între persoane fizice în euro, pentru a nu admite pierderi exagerate la curs valutar”, a mai spus Marian.

Totodată, BNM a trimis instrucțiuni la băncile comerciale să accepte documente confirmative cu o vechime de cel puțin 5 ani, iar Radu Marian dă asigurări că „se vor lua măsuri” pentru instituțiile bancare care refuză acest lucru.

„Atenționez băncile comerciale să nu abuzeze în această privință, vom monitoriza extrem de atent modul în care notarii și băncile procesează aceste plăți și vom combate excesul de zel”, a subliniat acesta.

Deputatul a amintit că problematica declarării numerarului nu este una recentă, ci persistă încă din 2017–2018, când legislația a fost înăsprită.Totuși, Marian a precizat că autoritățile vor continua să îmbunătățească mecanismul.

Uniunea Agențiilor Imobiliare cere reguli clare pentru deblocarea pieței

Uniunea Agențiilor Imobiliare (UAI) a prezentat, în Parlamentul Republicii Moldova, un set de propuneri pentru deblocarea pieței imobiliare legale, în contextul unei scăderi istorice a tranzacțiilor. Potrivit organizației, în 2025 vânzările de apartamente au scăzut cu peste 60%, iar situația s-a agravat în ultimul trimestru, unde scăderile au ajuns la aproape 80%.

„Impactul este direct: proiecte amânate, șantiere încetinite, locuri de muncă pierdute și venituri bugetare mai mici. În același timp, sectorul bancar a raportat profituri record de circa 5 miliarde MDL. UAI subliniază că problema nu este profitul în sine, ci mecanismul actual, care reduce opțiunile cumpărătorilor și direcționează piața aproape exclusiv spre creditare, pe fondul unui cumul de roluri și al aplicării neuniforme a cerințelor”, potrivit comunicatului emis.

Potrivit UAI, piața este blocată din cauza plafonului cash de 60.000 de euro, a verificării provenienței banilor pe doar doi ani, a lipsei unei proceduri clare și a faptului că nu există un termen limită în care băncile și notarii să răspundă. În multe cazuri, spun agenții imobiliari, tranzacțiile se opresc înainte de un refuz oficial, prin blocaje informale care nu apar în statistici.

Pentru deblocarea pieței, Uniunea Agențiilor Imobiliare a propus un pachet de măsuri care nu presupune slăbirea controalelor: extinderea ferestrei de justificare a provenienței banilor la 5–6 ani pentru achiziția unei locuințe, majorarea plafonului cash la 200.000 de euro, cu reguli clare și uniforme, introducerea unei declarații pe propria răspundere însoțite de un set minim de dovezi acceptate unitar de notari și bănci, precum și instituirea unei proceduri unice, cu un termen maxim de răspuns de trei zile lucrătoare, pentru a preveni anularea tranzacțiilor.

UAI mai propune constituirea unui grup de lucru comun, format din reprezentanți ai Parlamentului, Ministerului Finanțelor, Băncii Naționale a Moldovei, SPCSB, Camerei Notariale și Uniunii Agențiilor Imobiliare, cu un calendar scurt de modificări legislative.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Satoshi, după scandalul votului juriului R. Moldova la Eurovision: Publicul a oferit punctaj maxim, asta reprezintă opinia onestă

Satoshi, reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision Song Contest 2026, face apel la evitarea discursului de ură, după scandalul provocat de scorul mic acordat României în finala concursului muzical de juriul moldovean. Artistul a subliniat că publicul din Republica Moldova a oferit punctaj maxim, despre care spune că reflectă opinia „onestă” a cetățenilor.

Dragi români, vă mulțumim pentru suport și atitudine! Publicul din Republica Moldova a oferit României punctajul maxim. Asta reprezintă opinia publică onestă”, a scris Satoshi pe contul său de Instagram.

Totodată, artistul a făcut un apel „la rațiune”. „Nu alimentați ura. Țările noastre au fost și vor fi prietene”, a menționat el.

screenshot

Amintim că juriul Republicii Moldova în finala Eurovision Song Contest 2026 a acordat doar 3 puncte prestației reprezentantei României, provocând un val de critici pe ambele maluri ale Prutului. Pe fondul controversei, Victoria Cușnir, unul dintre membrii juriului, a declarat că prestațiile concurenților au fost evaluate în timpul repetițiilor, iar acestea ar fi fost mai slabe decât cele din finală. Ea mai spus că a dat totuși o notă „foarte bună” României și că nu poartă răspundere pentru scorurile acordate de colegii săi.

Juriul Republicii Moldova a fost format din șapte membri, printre care directorul general adjunct al „Teleradio-Moldova”, Andrei Zapșa.

În cadrul televoting-ului, publicul din Republica Moldova a acordat României 12 puncte, scor maxim.

România a fost reprezentată de Alexandra Căpitănescu, cu piesa „Choke me”, și s-a clasat pe locul trei la ediția din acest an a concursului muzical.

Republica Moldova, care a fost reprezentată de Satoshi, cu piesa „Viva, Moldova”, a ocupat locul opt. Juriul din România a acordat Republicii Moldova 10 puncte, iar publicul – 12.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: