Puterea Oamenilor

Medicul pediatru Mihai Stratulat, anterior membru al PDM, a aderat la un alt partid

Medicul pediatru Mihai Stratulat a aderat la Partidul Social Democrat European (PSDE), fostul PDM. Anunțul a fost făcut pe 16 decembrie de Tudor Ulianovschi, care a aderat la PSDE în noiembrie curent. Anterior, Mihai Stratulat a fost membru al PDM iar în 2019 a candidat pe listele partidului la funcția de deputat, în 2021 se regăsea în lista candidaților propuși de Partidul „Puterea Oamenilor” la funcția de parlamentar.  

„Astăzi este o zi deosebită pentru echipa Partidului Social Democrat European din Republica Moldova. Astăzi anunțăm aderarea domnului Mihai Stratulat. (…) Pentru noi, aderarea domnului Stratulat reprezintă o întărire a echipei pe segmentul sănătății”, a comunicat Ulianovschi, prezentat de partid drept vicepreședinte al PSDE.

La rândul său, Stratulat a explicat de ce a aderat la PSDE.

„Vreau să mulțumesc echipei PSDE și domnului Tudor Ulianovschi pentru această invitație. Cu toții cunoașteți că l-am susținut pe domnul Tudor Ulianovschi în campania prezidențială și am decis să mă alătur în noul său proiect. Cu experiența pe care o am eu în domeniul medicinei și în domeniul managementului sănătății vreau să ajut echipa PSDE pentru a face un program pe țară”, a precizat Stratulat.

***

Medicul pediatru Mihai Stratulat a participat în septembrie 2024 la lansarea în campania pentru prezidențiale a lui Tudor Ulianovschi. Detalii AICI.

În iunie 2021, Mihai Stratulat se regăsea în lista candidaților propuși de Partidul „Puterea Oamenilor”, condus de Ruslan Codreanu, la funcția de deputat. Detalii AICI.

În 2019, Mihai Stratulat a candidat pe lista PDM la funcția de deputat. Anterior, el a precizat că a devenit membru al Partidului Democrat în 2010.

***

Partidul Social Democrat European este fostul Partid Democrat din Moldova (PDM). Formațiunea și-a schimbat denumirea și conducerea în anul 2022. Președinte al PSDE este Ion Sula, este ex-ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare, ex-director al Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, ex-președinte al Organizației Teritoriale PDM Ialoveni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Noi instrumente împotriva escrocheriilor: Guvernul ratifică un protocol internațional și pregătește obligativitatea actului de identitate pentru cumpărarea cartelelor sim

Cetățenii moldoveni vor fi mai bine protejați împotriva escrocheriilor online, după ce Guvernul a aprobat pe 11 iunie ratificarea unui protocol internațional care va permite autorităților să obțină mai rapid probe electronice și să colaboreze mai eficient cu furnizorii de servicii din alte țări în investigarea infracțiunilor cibernetice. Totodată, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a anunțat că săptămâna viitoare Guvernul va vota obligativitatea prezentării unui act de identitate la cumpărarea cartelelor preplătite, pentru a reduce utilizarea acestora la comiterea de infracțiuni.

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a explicat după ședința Guvernului că protocolul va obliga furnizorii să prezinte probele necesare investigațiilor, ceea ce va accelera semnificativ anchetele în cazuri de infracțiuni cibernetice, în condițiile în care infractorii se află adesea în alte state.

„Urmare a implementării acestui protocol, vom asigura un schimb mai operativ de informații, inclusiv furnizorii vor fi obligați să prezinte acele probe care sunt foarte importante pentru viteza investigației, ținând cont de faptul că, de multe ori, infractorii sunt departe de stătoarele unei țări”, a declarat Misailă-Nichitin.

Ministra a mai anunțat că în ședința de guvern din săptămâna viitoare urmează să fie votat un proiect de lege care va obliga cumpărătorii de cartele preplătite să se identifice cu un act de identitate, pentru a reduce riscul utilizării acestora la comiterea de infracțiuni.

„Ne propunem să votăm proiectul de lege care vine să aducă modificările, urmarea cărora cartelele preplătite vor fi achiziționate exclusiv în baza unui act de identitate, astfel încât să reducem riscul celor care utilizează cartelele preplătite o singură dată și doar pentru a comite infracțiuni”, a precizat ministra.

Misail-Nichitin a îndemnat totodată cetățenii să nu ofere date personale la telefon, indiferent cum se prezintă apelantul, și să sesizeze imediat poliția sau să sune la 112.

Amintim că escrocheriile telefonice au crescut semnificativ în ultima perioadă, provocând pierderi tot mai mari cetățenilor. Pe 10 iunie, Poliția a avertizat că moldovenii au pierdut peste 1,5 milioane de lei într-o singură zi, după 13 cazuri de escrocherie înregistrate în mai multe localități ale țării. Escrocii acționează prin apeluri și mesaje false, prezentându-se drept angajați ai băncilor sau ai instituțiilor statului, pentru a obține bani, date bancare sau informații personale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: