Colaj NM

Mesaj către Trump, solicitare către guvernare și rugăciuni: la Comrat a avut loc un miting

Pe 25 ianuarie, la Comrat a avut loc un miting anti-guvernamental intitulat „În apărarea Găgăuziei”. La manifestație, care a început și s-a încheiat cu rugăciuni, au fost adresate mesaje către președintele SUA, Donald Trump, și către liderii mondial, iar la final s-a adoptat o rezoluție. În aceasta s-a cerut eliberarea bașcanei Evghenia Guțul, condamnată la 7 ani de închisoare după ce a fost găsită vinovată de finanțarea ilegală a ex-Partidului „Șor”, precum și desființarea biroului Cancelariei de Stat din Comrat.

Printre mesajele de pe pancartele manifestanților au fost: „Bașcanul – vocea Găgăuziei”, „Libertate bașcanului! Evghenia, poporul se roagă pentru tine, ca să te întorci acasă!”, „Găgăuzia ortodoxă – pilonul Moldovei tradiționale”, „Cerem de la PAS să respecte legea privind statutul juridic special al Găgăuziei”, „Găgăuzia împotriva românizării”, „Președintelui Donald Trump și liderilor mondiali – opriți încălcarea suveranității Moldovei”.

„Vă cer tuturor: treziți-vă, dacă nu ne vom trezi, așa și vom adormi și dormind vom intra parcă în Europa, dar în România”, a declarat la manifestație consilierul Evgheniei Guțul, Mihail Vlah.

La protest au luat cuvânt mai mulți vorbitori. Unul dintre ei a afirmat că „împotriva Găgăuziei se desfășoară o politică de presiune, al cărei scop este să slăbească autonomia și să transforme instituțiile acesteia în formale”.

La final, participanții au adoptat o rezoluție. Potrivit Gagauznews, manifestanții au solicitat eliberarea imediată a Evgheniei Guțul; și-au exprimat „susținerea față de activitatea Comitetului Executiv și a Adunării Populare a Găgăuziei (APG) pentru organizarea alegerilor deputaților APG în conformitate cu Legea „Despre statutul juridic special al Găgăuziei””; au cerut „desființarea biroului Cancelariei de Stat din Comrat”; au făcut apel la publicul din Găgăuzia „să se solidarizeze în jurul Comitetului Executiv și al corpului de deputați”; au cerut „încetarea procedurii de retragere a Republicii Moldova din CSI”; și-au confirmat „loialitatea Găgăuziei față de voința exprimată a poporului găgăuz, exprimată la referendumul din 2 februarie 2014, privind dreptul la autodeterminare externă în cazul pierderii de către Republica Moldova a statutului de stat independent”.

Gagauznews
Gagauznews
Gagauznews

Amintim că bașcana Găgăuziei Evghenia Guțul, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, a fost condamnată la 7 ani de închisoare pe 5 august 2025, după ce a fost găsită vinovată de finanțarea ilegală a ex-Partidului „Șor”.

Între timp, în Găgăuzia se înregistrează un blocaj electoral. Mandatul actualei componențe a Adunării Populare a Găgăuziei a expirat în noiembrie 2025. Pe 21 ianuarie 2026, când urma să înceapă înaintarea candidaților pentru alegerile programate pentru data de 22 martie, Consiliul Electoral Central al Găgăuziei a anunțat suspendarea procedurii. Decizia a venit după ce Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a anulat hotărârile privind constituirea organului electoral, în urma unei contestații depuse de Cancelaria de Stat. În Codul electoral al R. Moldova, acest organ este denumit Consiliul Electoral Central al Găgăuziei (CEC), în timp ce în hotărârile Adunării Populare apare ca Comisia Electorală Centrală. Drept urmare, hotărârile care vizau constituirea organului electoral au fost anulate, iar în lipsa unui organ electoral legal constituit, organizarea alegerilor nu este posibilă. NewsMaker a explicat într-o analiză separată blocajele apărute în procesul de organizare a alegerilor din Găgăuzia, influența exercitată de Ilan Șor și posibilele soluții pentru deblocarea situației.

Comentând blocajul din Găgăuzia, pe 22 ianuarie, președinta Maia Sandu a spus că autoritățile Republicii Moldova își doresc ca locuitorii regiunii „în mod liber, fără bani murdari și fără influență din afară, să-și aleagă oameni onești în funcție”. „În momentul în care cei care conduc autonomia ar fi oameni onești, și relația cu Chișinău ar fi mult, mult mai bună, și asta ar conduce la beneficii pentru toți locuitorii din autonomia Găgăuza”, a mai spus președinta.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Se termină benzina în Moldova?/Locuitorii României, pentru unire?/Legea cetățeniei va fi modificată?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!

— Ce spune ambasadoarea UE în Moldova despre reunirea cu România?
— Cazul tânărului apatrid ajunge în Parlament. Acesta ar fi votat la alegeri
— Ne așteaptă o criză de benzină? Răspunsul ANRE
— Botgros, după ce PNM a sesizat ANI: are informații false
— Lecții online în regiunea transnistreană, pe 27 ianuarie
— Sondaj: vor românii reunirea cu Moldova?
— Poleiul trimite sute de oameni la urgență. Un polițist și-a pierdut viața
— Dosarul lui Plahotniuc: Marian Lupu, adus forțat pentru a depune mărturii
— Se coace o moțiune de cenzură împotriva guvernului Munteanu
— Școlile din Chișinău și din unele localități din țară, închise pe 26 ianuarie
— Nouă localități din Moldova, parțial deconectate de la electricitate
— Anastasia Nichita renunță la mandatul de deputat
— Moldova suspendă importul de carne de pasăre din Ucraina
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri. 


Подписывайтесь на наш Telegram-канал @newsmakerlive. Там оперативно появляется все, что важно знать прямо сейчас о Молдове и регионе.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: