Meteorologii anunță cod galben de caniculă și pericol excepțional de incendiu

Meteorologii anunță cod galben de caniculă și pericol excepțional de incendiu pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Astfel, în intervalul 7-8 august, pe arii extinse temperatura maximă a aerului va atinge valori cuprinse între +33..+36°C. Totodată, în intervalul 7-14 august se va menține pericol excepțional de incendiu (clasa V) cu caracter natural.

Precizăm că în funcţie de evoluţia fenomenelor, Serviciul Hidrometeorologic de Stat va reveni cu actualizări.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

BBC

Maia Sandu, solidară cu protestatarii iranieni: „Hotărârea lor de a-și modela propriul viitor răsună mult dincolo de granițele țării”

Președinta Maia Sandu a comentat pe 10 ianuarie, pentru prima dată, protestele din Iran împotriva regimului teocratic al țării. Într-un mesaj pe platforma X, șefa statului a afirmat că Republica Moldova este solidară cu cetățenii iranieni care militează pentru un viitor democratic.

Mă gândesc la oamenii curajoși din Iran care își ridică vocile pentru libertate, demnitate și alegere democratică. Hotărârea lor de a-și modela propriul viitor răsună mult dincolo de granițele țării. Moldova este solidară”, a transmis Maia Sandu.

Amintim că Iran este cuprins de un val de proteste masive începând din 28 decembrie 2025, inițial declanșat de nemulțumiri legate de situația economică, inclusiv inflația ridicată și devalorizarea monedei naționale. Ulterior, protestele s-au extins și au inclus cereri privind înlăturarea liderului suprem, ayatollahul Ali Khamenei, și a sistemului de conducere al republicii islamice. În această săptămână, manifestațiile s-au intensificat după ce fiul ultimului șah al Iranului și lider al opoziției în exil, Reza Pahlavi, a făcut apel la acțiuni de stradă și mobilizare. În contextul intensificării demonstrațiilor, autoritățile iraniene au întrerupt pe 8 ianuarie internetul, într-o încercare de a limita coordonarea protestatarilor și accesul la informații.

Teheranul a admis că există pierderi umane în contextul protestelor, însă nu a oferit cifre oficiale.

Cu toate acestea, organizația iraniană pentru drepturile omului HRANA a informat că, până la 9 ianuarie, au fost documentate 65 de decese, printre care 50 de protestatari și 15 membri ai forțelor de securitate. Iar grupul pentru drepturile omului Hengaw a comunicat că, în ultimele două săptămâni, au fost arestați peste 2 500 de protestatari.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: