screenshot

Ministerul Apărării, precizări după bubuiturile auzite la Soroca din Ucraina: spațiul aerian al R. Moldova nu a fost survolat

Bubuiturile auzite în mai multe localități din raionul Soroca au fost provocate de interceptarea unor drone pe teritoriul Ucrainei, anunță Ministerul Apărării. Instituția a precizat pentru NewsMaker că radarele Armatei Naționale au confirmat aceste interceptări. În ultimele 24 de ore nu a fost înregistrată nicio survolare neautorizată a spațiului aerian al țării noastre, a dat asigurări Ministerul.

„Cu referire la Serviciul operațiuni aeriene din Armata Națională, în video se aud bubuituri care apar în urma interceptării unor aparate de zbor fără pilot care au avut loc pe teritoriul Ucrainei. Interceptările au fost confirmate de partea ucraineană și de radarele de monitorizare ale Armatei Naționale. Totodată, de către structurile de cooperare, nu a fost confirmată survolarea neautorizată a spațiului aerian al Republica Moldova în ultimele 24 de ore”, a precizat Ala Diaconu, purtătoare de cuvânt a Ministerului Apărării, pentru NM.

Reamintim, în cursul zilei de astăzi, Inspectoratul General al Poliției a anunțat că pe teritoriul raionului Soroca s-a auzit „o bubuitură puternică”, pe 17 februarie. Poliția a precizat, în comunicatul său, că zgomotul a fost provocat de o explozie din Ucraina, unde armata rusă duce un război de agresiune de aproape patru ani.

„În urma verificărilor preliminare și a schimbului de date cu țara vecină s-a stabilit că aceasta a fost generată de o deflagrație produsă într-o localitate din Ucraina”, a precizat IGP. Instituția a îndeamnat cetățenii să-și păstreze calmul și să se informeze doar din surse oficiale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Recorder: Persoane din România, manipulate să cumpere suplimente naturiste printr-o rețea de call-centre. Un DJ de radio din Republica Moldova ar fi implicat în schemă

Persoane bolnave din România sunt contactate și manipulate să cumpere suplimente naturiste promovate ca alternative la tratamentele prescrise de medici, prin intermediul unei rețele de call-centre. În schema de înșelătorie ar fi implicat și un DJ de radio din Republica Moldova, Pavel Morozan, care a coordonat recrutarea operatorilor pentru această rețea. Dezvăluirile apar într-o investigație jurnalistică publicată de Recorder, luni, 13 iulie.

Potrivit investigației, produsele sunt promovate pe diverse pagini de internet și vândute telefonic de operatori care pretind că au competențe medicale. În timpul convorbirilor, clienții ar fi încurajați să înlocuiască medicamentele recomandate de specialiști cu suplimente naturiste care nu sunt omologate de instituțiile competente din România.

Pentru a documenta activitatea rețelei, un reporter Recorder a aplicat pentru un post de operator într-unul dintre call-centre. Conform investigației, procesul de recrutare a inclus un interviu de angajare coordonat de Pavel Morozan, un DJ de radio de la Chișinău. Interviul de angajare a fost o simplă formalitate, toți candidații fiind admiși în etapa următoare.

Aceasta a constat într-un program de instruire de trei zile, în cadrul căruia participanților le-au fost prezentate tehnici de persuasiune și un soft care generează răspunsuri pentru diferite obiecții formulate de potențialii clienți. Potrivit Recorder, trainerul i-a învățat pe viitorii operatori să accentueze gravitatea simptomelor descrise de interlocutori pentru a-i determina să cumpere suplimentele promovate.

Contactat de NM, Pavel Morozan a declarat că nu mai activează pentru rețeaua de call-centre.

Acesta a precizat că, inițial, a activat ca operator, apoi ca manager de resurse umane, dar a încheiat colaborarea atunci când a aflat despre ilegalitățile comise. „Nici nu bănuiam să se ajungă la așa cazuri”, a spus el.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: