Ministerul rus al Apărării afirmă că tentativa ofensivă a Ucrainei „a eșuat lamentabil”. Potrivit sursei citate peste 560 de militari ucraineni au fost uciși în timpul luptei.
Totodată ar fi fost distruse 26 de tancuri ucrainene, 23 de vehicule de luptă de infanterie, alte 9 vehicule de luptă blindate, iar două avioane de atac Su-25 au fost doborâte.
Între timp, armata ucraineană a anunțat că a distrus, cu ajutorul lansatoarelor de rachete americane HIMARS „aproape toate” podurile principale din regiunea Herson și că au rămas intacte doar câteva treceri pedestre.
Ucrainenii spun că, în urma acestor atacuri, au tăiat liniile de comunicații și de aprovizionare ale trupelor ruse din Herson. „Aceasta e o șansă excelentă pentru Ucraina de a-și recâștiga teritoriile”, se arată într-un comunicat emis de trupele ucrainene din regiune.
Ucrainenii au anunțat declanșarea unei contraofensive în zonă și susțin că au trecut de prima linie de apărare, din cele trei, ale apărării ruse.
Între timp, rușii au lansat mai multe rachete asupra orașului Nikolaev. Până acum, cel puțin două persoane au fost ucise și 24 de persoane rănite, a declarat şeful administraţiei militare regionale ucrainene, Vitali Kim, citat de Unian.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!