Astăzi, 19 aprilie curent, au fost înregistrate 145 cazuri noi de infecție cu noul coronavirus, după procesarea a 640 probe investigate. Dintre acestea, 142 sunt cazuri cu transmitere locală şi 3 de import, a anunțat Ministerul Sănătății. Bilanțul îmbolnăvirilor din Republica Moldova ajuns, astfel, la 2 472.
De asemenea, a fost finalizat procesul de testare a celor 135 persoane care au fost declarate anterior cu diagnostic clinico-epidemiologic COVID-19. În urma testării de astăzi, au mai fost confirmați de laborator pozitiv încă 45 de persoane, iar 24 au fost negativi.
În total, din 135 persoane cu diagnostic clinico-epidemiologic de COVID-19, 84 persoane au fost testate pozitiv și 51 negativ. Persoanele care au fost testate negativ sunt plasate sub supraveghere medicală.
Bilanțul persoanelor infectate cu noul coronavirus a ajuns la 2472 cazuri.
Totodată, alte 76 cazuri de infecție cu virusul COVID-19 au fost confirmate astăzi în regiunea transnistreană.
Din numărul total de cazuri din această zi, 13 sunt lucrători medicali: asistenți medicali – 4, medici – 3, felceri – 1, farmacişti – 1, personal auxiliar – 4.
Totodată, au fost înregistrate 7 cazuri de deces, printre care și un medic în vârstă de 68 de ani. Acesta era șeful secției chirurgie a Spitalului raional Orhei.
Pâna la ziua de azi, 457 persoane au fost tratate, iar 67 persoane au decedat din cauza COVID-19.