unicefusa.org

Minore de 14 și 16 ani, impuse să se prostitueze. Făptașii, reținuți de poliție

Au recrutat două minore de 14 și de 16 ani și le-au adăpostit într-un apartament din capitală, iar ulterior le-au obligat să se prostitueze. Doi tineri de 22 ani, au fost reținuți de oamenii legii pentru trafic de copii, în scop de exploatare sexuală contra plată. Aceștia au fost documentați de polițiști și procurori pe parcursul a 3 luni.

Potrivit Poliției Capitalei, banii obținut în urma acestor activități erau încasați de către băieți.

La demersul procurorilor, unul dintre ei a fost plasat în arest preventiv pentru 30 zile, iar în privința celuilalt, instanța de judecată urmează să se expună.

Dacă vor fi găsiți vinovați, tinerii riscă de la 15 la 20 de ani de închisoare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

LIVE Începe întâlnirea lui Trump și Putin în Alaska

Întâlnirea dintre președintele SUA Donald Trump și liderul rus Vladimir Putin este pe calea să înceapă în Alaska, în scurt timp. Discuțiile ar putea fi cruciale pentru războiul din Ucraina, pe fundalul tensiunilor internaționale și al presiunilor tot mai mari pentru găsirea unei soluții diplomatice.

– Potrivit CNN, președintele SUA, Donald Trump, a sosit la Anchorage, Alaska, pentru întâlnirea sa cu președintele Vladimir Putin. Liderul rus este așteptat să sosească în scurt timp.

Nu mai este o întâlnire față în față: Planurile ca Putin și Trump să se întâlnească singuri au fost schimbate, urmând să includă și consilieri ai ambilor lideri, potrivit Casei Albe. Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, și trimisul special Steve Witkoff urmează acum să i se alăture lui Trump.

Obiectivul declarat al lui Trump: Trump le-a spus jurnaliștilor, în drum spre Alaska, că obiectivul său este să-l readucă pe Putin la masa negocierilor, nu să intermedieze un acord în numele Ucrainei. De asemenea, el s-a abținut de la a promite garanții de securitate pentru Kiev ca parte a unui acord de încheiere a războiului.

Ucraina, pe margine: Președintele Volodimir Zelenski, care nu participă la întâlnire, a subliniat că Ucraina va „miza pe America”. Dacă summitul va decurge bine, Trump a sugerat posibilitatea organizării unei întâlniri trilaterale cu Zelenski.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: