UNIAN

Mold-Street: După intervenția statului, uleiul vegetal s-a ieftinit cu circa 30%

Una dintre cele mai mari rețele de magazine a redus cu circa 30% prețul uleiului de floarea soarelui, informează portalul economic Mold-Street.

Uleiul ambalat în sticle de plastic de 955 ml costă acum pe raftul magazinelor 34-35 de lei, comparativ cu prețul anterior de 46-48 de lei. Adică avem o ieftinire cu 12-13 lei sau cu aproximativ 25%, scriu jurnaliștii economici.

Ieftinirea survine după ce săptămâna trecută Comisia pentru Situații Excepționale (CSE) a decis că pe perioada stării de urgență, uleiurile dezodorizate vor face parte din lista produselor social importante, prețul de comercializare a căror este reglementat. Totodată CSE a decis ca începând cu 19 mai 2022, TVA-ul la exportul și reexportul uleiului de floarea soarelui dezodorizat, inclusiv din Zona Economică Liberă și Portul Internațional Liber Giurgiulești, se face fără drept de deducere.

Aceasta a lovit în grupul Trans-Oil, cel mai mare producător și exportator de ulei din Republica Moldova. În consecință, pe 24 mai, acționarii grupului (Vaja Jhashi și Oaktree Capital Management LP) au luat decizia de a menține prețul actual al producatorului de 29,1 lei (TVA inclus) pentru o sticlă de ulei pe piața internă a Republicii Moldova.

Trans-Oil susține că prețul va fi în continuare plafonat de către grup pe durata stării de urgență. Totodată compania s-a adresat lanțurilor de retail și altor distribuitori să fie solidari cu eforturile grupului și cele ale Guvernului și să aplice o marjă de profit minimă pe uleiul Floris.

De notat că grupul deține o cotă de circa 80% pe piața de vânzare a uleiului de floarea soarelui din Moldova. Doar circa 10% din producția sa se vine pe piața locală, restul se duce la export, în special în statele UE.

Republica Moldova produce anual circa 900-950 mii tone de floarea soarelui, din care 350.000 tone sunt exportate.

La începutul acestei luni, prețul uleiului de floarea soarelui în mai multe rețele de magazine a crescut de la 36-39 lei la 48-50 lei sticla (de obicei, o sticlă are 950 ml).

Consiliul Concurenței a anunțat că investighează situația de pe piața cerealelor și a semințelor oleaginoase, inclusiv creșterea semnificativă a prețurilor cu amănuntul la uleiul de floarea soarelui de la începutul lunii mai.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comisia Electorală Centrală

Parlamentare 2025: două blocuri electorale, un partid și doi candidați independenți au depus actele pentru înscriere în cursa electorală

Blocul „Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorului Moldovei”, Blocul „Alternativa” și Mișcarea Respect Moldova au depus pe 11 august documentele pentru înregistrarea la alegerile parlamentare. Anunțul a fost făcut de Comisia Electorală Centrală (CEC) într-un comunicat.

Potrivit CEC, Blocul „Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorului Moldovei” au înaintat 107 candidați la funcția de deputat, Blocul „Alternativa” – 103, iar Mișcarea Respect Moldova – 101.

Conform procedurilor stabilite, CEC va examina, în decurs de 7 zile, dosarele depuse privind înregistrarea sau neînregistrarea candidaților la funcția de deputat.

De asemenea, pe de 9 și 11 august, Roman Emilianov și Victor Brăileanu au depus cereri de înscriere în cursa electorală pentru parlamentare în calitate de candidați independenți. Aceștia au solicitat eliberarea listelor de subscripție pentru a colecta de sine stătător semnături în susținerea lor.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: