Moldova și Israel, mai aproape de recunoașterea și executarea reciprocă a unor hotărâri judecătorești

Instanțele din Republica Moldova și Israel vor putea colabora pentru obținerea probelor, transmiterea actelor judiciare și extrajudiciare, dar și pentru recunoașterea și executarea hotărârilor judecătorești civile și comerciale emise în ambele țări. Informația a fost comunicată de Ministerul Justiției, care a anunțat că Guvernul a aprobat un proiect de hotărâre ce prevede aceste măsuri și urmează să fie examinat de deputați.

Ministerul Justiției a raportat că, pe 17 decembrie, Guvernul de la Chișinău a aprobat proiectul de hotărâre pentru ratificarea Acordului dintre Republica Moldova și Israel privind cooperarea juridică în materie civilă și comercială.

„Procedura de soluționare a litigiilor civile și comerciale, care implică Republica Moldova și Statul Israel, va deveni mai clară și mai eficientă, datorită unui nou mecanism de cooperare juridică între cele două țări. (…) Acordul stabilește un mecanism direct de colaborare între autorități pentru obținerea probelor, transmiterea actelor judiciare și extrajudiciare, dar și pentru recunoașterea și executarea hotărârilor judecătorești civile și comerciale emise în Moldova sau Israel”, a precizat Ministerul Justiției.

Totodată, a comunicat ministerul, dacă până acum un cetățean din Republica Moldova, implicat într-un proces în Israel, trebuia să angajeze un avocat local, să traducă documentele în ebraică și să le apostileze, atunci după intrarea în vigoare a acordului, actele vor putea fi transmise prin autoritățile centrale (în Republica Moldova – Ministerul Justiției), traduse în ebraică sau engleză, fără apostilare. „Astfel, procedura va fi mai rapidă și cu mai puține costuri”, a declarat Ministerul Justiției.

Potrivit ministerului, acordul nu se va aplica în domenii precum fiscalitatea, amenzile, asistența socială sau actele de stare civilă, de exemplu căsătorie, divorț, paternitate ori tutelă.

Proiectul aprobat de Guvern urmează să fie inclus pe agenda Parlamentului pentru examinare și adoptare. Potrivit Guvernului, acordul va intra în vigoare în termen de 30 de zile de la data primirii celei de-a doua note diplomatice care indică faptul că au fost îndeplinite toate procedurile interne necesare pentru intrarea în vigoare a Acordului. Acordul este încheiat pentru o perioadă nedeterminată și poate fi denunțat de către oricare dintre părți.

Acordul a fost semnat la Ierusalim, în luna mai 2025, de către ministrul afacerilor externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, și ministrul justiției din Israel, Yariv Levin. Ministerul de Externe preciza că instanțele din ambele țări vor putea transmite reciproc cereri pentru obținerea probelor, notificarea și comunicarea actelor judiciare și extrajudiciare, precum și executarea hotărârilor judecătorești pronunțate de instanțele celeilalte țări.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IGSU

Clădiri inundate și drumuri afectate în Moldova: consecințe în urma ploilor abundente și a vântului FOTO

Pe 12 iunie, în mai multe localități din Republica Moldova s-au înregistrat ploi abundente. Acestea au inundat beciuri, precum și subsoluri ale unor centre comerciale. În același timp, mai multe mașini au rămas blocate. Totodată, s-a înregistrat vânt puternic, care a doborât crengi. În urma acestor fenomene, mai multe porțiuni de drum au fost afectate.

Ce spun salvatorii

Potrivit IGSU, cele mai multe intervenții ale angajaților instituției au fost în raionul Telenești – 25 de misiuni. Dintre acestea, 16 au fost pentru pomparea apei din beciuri, gospodării și subsolurile unor centre comerciale. Totodată, au fost efectuate lucrări de tractare a autovehiculelor blocate din cauza apelor.

Misiuni de pompare a apei și înlăturarea consecințelor ploilor au avut loc și în localitățile din raioanele Edineț, Drochia, Strășeni, Sîngerei și Ocnița.

Potrivit Inspectoratului, în localitatea Trinca din raionul Edineț a fost inundat beciul unei gospodării. În orașul Drochia și în municipiul Strășeni au fost inundate subsolurile unor clădiri.

IGSU
IGSU
IGSU
IGSU

Ce spun drumarii

Administrația Națională a Drumurilor a declarat că, în mai multe raioane ale țării, inclusiv Călărași, Nisporeni, Telenești, Ocnița, Sîngerei, Briceni, Edineț și altele, muncitorii desfășoară lucrări de curățare a carosabilului și de înlăturare a depunerilor de nămol. Totodată, se asigură scurgerea apelor pluviale, curățarea rigolelor și înlăturarea materialului aluvionar depus pe drumuri.

Potrivit Administrației, pe unele sectoare de drum, în urma intensificării vântului, au fost semnalate căderi de crengi, iar drumarii intervin pentru înlăturarea acestora.

Totodată, instituția a prezentat o listă a porțiunilor de drum afectate, pe care se intervine: G9, km 18-19, localitatea Ruseni; G4, km 23,700-25,00, satul Trinca; R11, km 32, orașul Ocnița; R8, km 33,000-37,800, Dondușeni;  G117, km 13-15, sectorul Căușeni; G9, km 13, localitatea Bârlădeni; G9, km 14-15, satul Paladea; R11, km 40, sectorul Ocnița; R21, km 39-43, localitatea Meleșeni; G89, km 35-36, tronsonul dintre localitățile Grozești și Zberoaia; G8, G5 și alte drumuri naționale.

andsa.md
andsa.md

Pe 12 iunie, începând cu ora 09:00 și până la ora 21:00, întreaga țară se află sub cod galben de instabilitate atmosferică. Au fost prognozate ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, iar izolat – averse puternice cu grindină și vijelii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: