Facebook/Alexandru Munteanu

Munteanu, în vizită în localitățile din Călărași afectate de intemperii: „Cel mai important este să fim alături de oameni”

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a fost astăzi, 23 mai, în mai multe localități din raionul Călărași care au fost afectate de intemperii în ajun. Într-un mesaj pe Facebook, oficialul a precizat că Guvernul va analiza pagubele cauzate și va acorda ajutor pentru comunitățile care au avut de suferit.

Premierul a comunicat că a vizitat localitățile din raionului Călărași afectate de ploile puternice și viituri, inclusiv Bravicea și Hîrjauca. „Am discutat cu oamenii care și-au văzut gospodăriile inundate și drumurile afectate, dar și cu echipele care intervin în teren. (…) Este o situație dificilă pentru multe familii, iar acum cel mai important este să fim aproape de oameni și să intervenim rapid acolo unde este nevoie”, a spus el.

Șeful Guvernului a dat asigurări că salvatorii, polițiștii, autoritățile locale și echipele de intervenție lucrează pentru evacuarea apei, securizarea zonelor de risc și ajutorarea persoanelor afectate.

Vom analiza toate pagubele produse și vom interveni pentru a sprijini comunitățile afectate, astfel încât oamenii să poată reveni cât mai curând la normalitate”, a subliniat prim-ministrul.

Amintim că intemperiile din 22 mai au afectat zeci de localități, în special în raioanele Călărași și Ungheni. În raionul Călărași, situația cea mai gravă a fost raportată în localitățile Hîrjauca și Mîndra, unde ruperea unui dig de protecție a provocat inundații locale. De asemenea, în satul Dereneu, care se află în raionul Călărași, un bărbat de 48 de ani s-a înecat în adiacentul gospodăriei sale, după ce a rămas blocat în mai multe crengi, în timpul ploilor puternice. În raionul Ungheni, 11 localități au fost afectate de ape.

Totodată, din cauza ploilor torențiale și a vântului puternic, circulația rutieră și feroviară a fost perturbată temporar, iar mai multe localități au rămas fără lumină.

Peste 300 de salvatori au fost mobilizați pentru înlăturarea consecințelor, iar Serviciul 112 a înregistrat peste 3 000 de urgențe. Mai multe detalii despre intervenițiile efectuate în teren – AICI.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Ministerul Sănătății

În Moldova va fi construit un centru de îngrijiri paliative de tip hospice, cu internare, pentru pacienții cu boli incurabile – maturi și copii

Republica Moldova va avea un centru de îngrijiri paliative de tip hospice cu internare, destinat pacienților aflați în stadii avansate ale unor boli incurabile, inclusiv celor oncologice. Ministerul Sănătății și organizația Hospices of Hope Moldova au semnat, pe 25 august, un memorandum de înțelegere privind construcția instituției.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, noul centru va dispune de 26 de locuri, dintre care 20 pentru adulți și șase pentru copii. Pacienții vor beneficia de servicii medicale specializate, dar și de suport psihologic, social și emoțional.

Dezvoltarea îngrijirilor paliative este o prioritate pentru Ministerul Sănătății, iar semnarea acestui memorandum reprezintă un pas important în consolidarea și diversificarea serviciilor disponibile pacienților și familiilor acestora. Un hospice modern înseamnă nu doar îngrijire medicală, ci și sprijin psihologic, social și emoțional, astfel încât pacienții să beneficieze de îngrijire în condiții de confort și demnitate”, a menționat ministrul Alexandru Gasnaș.

Pe lângă componenta medicală, centrul va avea și un rol educațional. Acesta va servi drept bază de instruire pentru studenții Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, contribuind la formarea specialiștilor în domeniul îngrijirilor paliative.

Hospices of Hope este o organizație caritabilă din Marea Britanie, prezentă în Republica Moldova din 2008. Organizația oferă servicii de îngrijiri paliative la domiciliu și prin centrele sale din Chișinău, Orhei, Soroca și Bălți.

Ministerul Sănătății a subliniat că experiența Hospices of Hope în dezvoltarea serviciilor paliative în Europa de Sud-Est, inclusiv în România, unde gestionează centre la București și Brașov, va fi valorificată în implementarea proiectului din Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: