Andrei Mardari / NewsMaker

Natalia Gavrilița, timp de 4 zile, se va afla în SUA. Cu cine se va întâlni

În perioada 14-17 iulie curent, prim-ministra Natalia Gavrilița efectuează o vizită de lucru în Statele Unite ale Americii, unde are loc o reuniune a liderilor guvernamentali, oameni de afaceri și de știință. Se va pune în discuție criza din ultima perioadă la nivel regional și internațional. 

Potrivit unui comunicat al Guvernului moldovean, experți de talie mondială vor facilita discuțiile despre provocările critice și consecințele crizelor din ultima perioadă la nivel regional și internațional, inclusiv războiul din Ucraina, creșterea prețurilor și perturbarea lanțurilor logistice.

Participanții la eveniment își propun să schițeze soluții pe care liderii globali le-ar putea implementa pentru a genera schimbări pozitive în comunitățile lor, mai comunică sursa.

Totodată, la Washington, Gavrilița se va întâlni cu oficiali americani, reprezentanți ai Fondului Monetar Internațional și ai sectorului privat.

Reprezentanții Guvernului Moldovei menționează că prim-ministra va discuta despre posibilitatea obținerii unui suport bugetar pentru acoperirea cheltuielilor necesare procurării energiei electrice din Ucraina, dar și despre problema creșterii inflației din țara noastră.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ZdG

MAE confirmă: Ambasadorul Moldovei în Emiratele Arabe Unite este ruda fostului șef demis al MoldATSA

Ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite și Bahrain, Anatol Vangheli, este fratele vitreg al lui Dumitru Vagheli, demis de la conducerea întreprinderii de stat MoldATSA după ce ar fi falsificat informații din CV-ul cu care a participat la concursul pentru obținerea postului. Informația a fost confirmată de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), pe fondul controversei care vizează ruda diplomatului.

Anatol Vangheli este diplomat de carieră, cu aproape de 30 de ani de experiență în cadrul MAE. De-a lungul timpului, a fost ambasador în Grecia, acreditat și pentru Cipru, precum și în Israel.

Din 2024, Vangheli este ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite. În martie 2025, președinta Maia Sandu l-a numit, prin cumul, și în funcția de ambasador în Bahrain.

Amintim că MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis.

Pe fondul controversei, Roman Cojuhari a demisionat din funcția de director al Agenției Proprietății Publice. Iar deputatul PAS Radu Marian a demisionat, la sfârșitul lunii iunie, de la conducerea Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe. El recunoscuse anterior că îl cunoaște pe Vangheli și i-a recomandat candidatura pentru funcția de director MoldATSA. Parlamentarul susține însă că nu a avut nicio implicare în numirea lui Vangheli.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: