newsmaker.md

„Ne va permite să reducem datoria cu 5-6 miliarde de lei”. Planul lui Dodon pentru returnarea „miliardului furat”

Președintele Igor Dodon susține că autoritățile au găsit o soluție pentru a micșora perioada de timp pentru „returnarea miliardului furat” din sistemul bancar. În cadrul înregistrării „Președintele răspunde” din 7 februarie, șeful statului a anunțat că va prezenta în curând un nou mecanism, care va permite reducerea datoriei cu minimum 5-6 miliarde de lei.  

Inițiativa ar urma să fie prezentată în mod oficial în următoarele săptămâni. Șeful statului a menționat că aceasta este discutată, în prezent, cu partenerii Republicii Moldova din cadrul Fondului Monetar Internațional (FMI).

„Am găsit o formulă cum să compensăm, la etapa actuală, o parte dintre cheltuielile pentru recuperarea miliardului nu din contul cetățenilor, ci din alte surse. Ce înseamnă asta: într-o lună, o lună și jumătate va fi aprobată o lege care ne va permite să reducem datoria de peste 20 miliarde de lei cu cel puțin 5-6 miliarde. Dacă anual se achitau, din contul cetățenilor, 600-700 de milioane de lei pentru întoarcerea miliardului,vom putea reduce de două ori această sumă printr-o lege care va fi aprobată săptămâna viitoare”, a explicat Dodon și a adăugat că banii economisiți vor fi utilizați pentru plata pensiilor și reparația drumurilor.

„Al doilea pas – acum găsim o altă sursă pentru a compensa definitiv aceste cheltuieli”, a conchis președintele.

Amintim că, în data de 5 februarie, prim-ministrul Ion Chicu a anunțat că a discutat cu șeful misiunii FMI pentru Moldova despre posibilitatea de reducere a timpului de recuperare a banilor furați din sistemul bancar.

„Vom plăti cu mult mai puțin decât în prezent”, a spus Chicu, fără să precizeze alte detalii. Prim-ministrul a spus că le va oferi după semnarea unui nou memorandum cu FMI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

nordnews.md

Cabina unui autocamion, în flăcări la o stație de alimentare cu gaz din Bălți: doi bărbați au suferit arsuri

Cabina unui autocamion a luat foc la o stație de alimentare cu gaz din municipiul Bălți. Incidentul s-a produs în timpul alimentării cu gaz, în seara zilei de 14 februarie. Șase echipaje de pompieri au intervenit la fața locului. Urmare a incendiului, șoferul și un coleg de-al său, care au dat autocamionul în depărtare cu forțele proprii, au suferit arsuri și se află la spital. Informațiile au fost comunicate pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), Liliana Pușcașu.

Angajații IGSU au fost alertați că, pe teritoriul unei benzinării de pe strada Traian 35 din municipiul Bălți, drumul de ocolire R-14, arde o cisternă de gaz. Șase echipaje ale Inspectoratului au ajuns la locul incidentului.

„La fața locului s-a depistat că, pe teritoriul stației de alimentare cu gaz, în timpul alimentării cu gaz (CNG – metan), a ars cabina autocamionului de model GAZ-53, cu cisternă destinată transportării laptelui”, a comunicat reprezentanta IGSU.

În timpul incendiului, conducătorul auto și colegul său, cu forțele proprii, au dat autocamionul în depărtare și au suferit arsuri. Conducătorul auto, în vârstă de 67 de ani, a fost internat la Spitalul mun. Bălți și diagnosticat cu combustie termică de gr. II-III la membrul superior-stâng. Cealaltă persoană, în vârstă de 68 de ani, la fel a fost internată la spital, cu arsuri de gr. I și II în regiunea feței și la membrele superioare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: