Nicu Popescu

Nicu Popescu: Pachetul de sprijin pentru Moldova care va fi discutat la Berlin implică resurse financiare

O delegație a Executivului merge pe 4 aprilie la Berlin pentru a participa la Conferința de susținere a Moldovei. Aceasta este o inițiativă a Germaniei, Franței și României, sprijinită deplin de țările Uniunii Europene, Statele Unite ale Americii, Canada, Japonia și organizațiile financiare europene și internaționale.

Potrivit ministrului Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, crearea acestei Platforme de sprijin este un „alt exemplu elocvent de solidaritate a comunității internaționale pentru mobilizarea unui cât mai mare ajutor pentru țara noastră”.

„La această reuniune a partenerilor noștri externi vom veni cu modalități practice de a sprijini Republica Moldova, atât în parcursul nostru european cât și în necesitățile noastre pentru asigurarea stabilității socio-economice și umanitare”, a precizat Nicu Popescu.

Pachetul de sprijin care va fi discutat la Berlin implică resurse financiare, granturi și credite concesionale care vor fi alocate unor proiecte de dezvoltare a țării noastre pentru toate domeniile prioritare.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reacția Ministerului de Externe la drona prăbușită în apropierea satului Sofia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a venit cu o reacție la drona prăbușită care a fost depistată în raionul Drochia. Instituția a calificat incidentul drept o încălcare a spațiului aerian al Republicii Moldova.

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova condamnă ferm orice incident care poate reprezenta o încălcare a spațiului aerian al țării și o potențială amenințare la adresa securității cetățenilor. Republica Moldova își reafirmă angajamentul de a-și proteja suveranitatea, integritatea teritorială și securitatea cetățenilor”, a transmis instituția într-un comunicat.

MAE a menționat că monitorizează îndeaproape evoluțiile, în coordonare cu instituțiile naționale competente.

Amintim că, pe 6 februarie, o dronă a fost depistată în extravilanul satului Sofia, raionul Drochia. Experții Secției tehnico-explozive a poliției urmează să examineze obiectul.

Cazul are loc la mai puțin de o lună după ce o dronă rusească de model „Gheran-2”, care transporta 50 kg de explozibil, a fost găsită în curtea unei case nelocuite din raionul Ștefan Vodă. Atunci, aparatul de zbor a fost dezamorsat și nimicit în condiții de siguranță.

De la începutul invaziei ruse la scară largă împotriva Ucrainei, mai multe drone au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele dintre acestea s-au prăbușit pe teritoriul țării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: