NewsMaker/Tudor Mardei

Nicușor Dan, despre extinderea UE în Moldova: „Nu este un act de caritate, este o investiție în securitate”

Extinderea Uniunii Europene către Moldova, Ucraina și țările din Balcanii de Vest reprezintă „o investiție în securitate”, nu „un act de caritate”, a declarat președintele României, Nicușor Dan, în cadrul unei conferințe susținute pe 21 noiembrie. Liderul de la Cotroceni a reafirmat sprijinul Bucureștiului pentru parcursul european al Republicii Moldova și pentru întărirea Flancului Estic.

„Pe partea de securitate, evident, răspundem cu toții la o necesitate. Această necesitate este mai prezentă în Flancul estic și salut preocuparea Comisiei pentru Flancul estic. Ultimul lucru pe care vreau să-l spun legat de securitate este că extinderea Uniunii Europene și în Moldova, și în Ucraina, și în Balcanii de Vest nu este un act de caritate, este o investiție în securitate”, a declarat Nicușor Dan, citat de Agerpres.

Președintele României a salutat „voința” Republicii Moldova de a se integra în UE și a precizat că Bucureștiul va rămâne un susținător activ al acestui obiectiv.

„România va susține, evident. Este nevoie ca toate aceste țări să se alinieze unor standarde, poate ne uităm puțin la ele, dar unor standarde pe care Uniunea și le-a definit, și pentru acele țări care au voința și doresc, în special Republica Moldova, care au voința de a intra în Uniunea Europeană, România este un puternic susținător. O să urmeze un an intens”, a mai declarat Nicușor Dan.

Republica Moldova a obținut statutul de țară candidată la aderarea la Uniunea Europeană în iunie 2022, simultan cu Ucraina. Ulterior, Consiliul European a aprobat deschiderea negocierilor de aderare în decembrie 2023. Procesul a avansat oficial pe 25 iunie 2024, când au avut loc primele conferințe interguvernamentale Moldova–UE și Ucraina–UE, care au marcat debutul negocierilor.

Pe 22 septembrie 2025, Chișinăul a finalizat procesul de screening bilateral, prin care legislația națională este analizată în raport cu acquis-ul comunitar. Câteva săptămâni mai târziu, pe 20 octombrie, comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a anunțat că evaluarea legislațiilor Republicii Moldova și Ucrainei a fost încheiată și că Executivul european recomandă statelor membre aprobarea rapidă a deschiderii celor șase clustere de negociere.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu dezvăluie ce a discutat cu secretarul de stat american Marco Rubio: „Noi suntem susținuți”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a oferit detalii despre discuțiile la nivel înalt pe care le-a avut cu secretarul de stat american Marco Rubio, în data de 13 februarie, în marja Conferința de Securitate de la München. Potrivit șefei statului, temele abordate au vizat sprijinul continuu al Statelor Unite pentru Chișinău în domeniile energetic, de apărare și securitate cibernetică. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru Explicativ.

„Republica Moldova are o relație bună cu Statele Unite. Avem colaborare în domeniul energetic. De curând, Statele Unite au anunțat finanțare pentru un proiect important care conectează Republica Moldova cu România pe linia electrică de înaltă tensiune. Suntem interesați și avem alte proiecte, inclusiv pe Coridorul Vertical, care include România și Republica Moldova, prin care gazele din Statele Unite ajung în regiunea noastră. Evident, am discutat și alte elemente de colaborare”, a precizat președinta țării.

Șefa statului a subliniat că sprijinul american se extinde și asupra domeniului apărării și al securității cibernetice.

„Noi suntem susținuți și în domeniul apărării de către Statele Unite și avem sprijin și în ceea ce privește securitatea cibernetică. Ne dorim să continuăm această colaborare”, a adăugat Maia Sandu.

Referindu-se la mesajul transmis de Marco Rubio în fața liderilor europeni, președinta a apreciat că acesta reconfirmă importanța relației transatlantice.

„A fost un mesaj care a reconfirmat că relația transatlantică este importantă și pentru Statele Unite ale Americe. Cred că acesta este un mesaj foarte bun pentru noi”, a închiat Maia Sandu.

***

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu participă în perioada 13-14 februarie la Conferința de Securitate de la München, unul dintre cele mai importante forumuri internaționale dedicate securității globale. 

Șefa statului a susținut aseară, un discurs dedicate prevenirii și combaterii amenințărilor hibride, din experiența trecută de către Republica Moldova.

În acest an, Conferința reunește aproape 50 de șefi de stat și de guvern, precum și lideri ai principalelor organizații internaționale. Agenda reuniunii include discuții privind instabilitatea globală, provocările cu care se confruntă ordinea internațională bazată pe reguli, securitatea și apărarea europeană, viitorul relației transatlantice, revitalizarea multilateralismului, conflictele regionale și implicațiile de securitate ale progreselor tehnologice.

Prima ediție a conferinței pe probleme de securitate de la Munchen a avut loc în 1963, sub denumirea oficială ”Internationale Wehrkunde-Begegnung”, fiind instituită la inițiativa publicistului Ewald von Kleist. Încă de la început, conferința a fost dedicată problemelor care priveau relațiile transatlantice și provocările de securitate de pe mapamond.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: