Максим Андреев, NewsMaker

NM Espresso: cum a devenit guvernul Sandu cel mai bun, de ce ideea lui Dodon despre rezervele valutare este rea și cum a fost anul 2019

Președintele, guvernul, zilele de lucru și sărbătorile: ce spune poporul

Potrivit rezultatelor unui sondaj de opinie, în anul 2019, tradițiile au constituit o parte importantă în viața cetățenilor din Moldova: cei mai mulți dintre ei celebrează sărbătorile religioase și merg la biserică și, totodată, se consideră patrioți, nu fac sport, nu apelează la serviciile magazinelor online și nu joacă jocuri online.

Iar «Barometrul Opiniei Publice» (BOP) din această iarnă a demonstrat că din cele șapte guverne care s-au perindat în Moldova începând cu anul 2013, cel mai bun a fost, în opinia locuitorilor țării, guvernul Maiei Sandu, iar cel mai rău — cel condus de Iurie Leancă.

La fel, BOP a arătat că aproape 40 la sută din locuitorii țării nu știu pentru candidatul cărui partid vor vota la alegerile prezidențiale. Totodată, cei mai mulți dintre respondenți sunt gata să susțină candidații din partea PSRM și PAS.

Rezervele valutare: poate oare propunerea lui Dodon să fie numită bună

Propunerea președintelui Igor Dodon de a folosi rezervele valutare pentru necesitățile țării sunt discutate pe larg în rețelele sociale, inclusiv de către economiști și foști membri ai guvernului. Cei mai mulți critică dur. Iar ex-ministrul economiei Alexandr Muravschi a scris chiar că această idee nu este a lui Dodon. Împreună cu experții, NM a decis să afle, de ce chestiunea cu privire la rezervele valutare nu e chiar atât de simplă și care ar putea fi rezultatul folosirii lor în alte scopuri.

Justiția: ce cazuri sunt

Jurnalista Olga Roman a fost extrădată în Moldova, ea fiind acuzată de spălare de bani și declarații false în dosarul lui Vladimir Filat.

Dosarul ex-deputatului Partidului Democrat Constantin Țuțu a fost transmis spre reexaminare. Anterior, instanța primară și Curtea de Apel l-au achitat într-un dosar despre omor.

Procuratura Anticorupție a cerut inițierea urmăririi penale în privința a patru judecători în «dosarul interceptărilor ilegale». Însă procurorul general Alexandru Stoianoglo a restituit demersurile la Procuratura Anticorupție, cerând «completarea» acestora. Mai devreme, Dodon afirma că în acest caz figurează patru anchetatori, trei procurori și patru judecători.

Chișinău: publicitatea, spitalele și marele concert

Primăria de Chișinău a promis că într-o săptămână, vor fi demontate toate panourile publicitare instalate ilegal.

Locul întâi în clasamentul celor mai bune spitale din Moldova l-a ocupat Spitalul clinic municipal nr. 1 din Chișinău. Pe locurile doi și trei s-au situat spitalele raionale din orașele Râșcani și Cahul. Topul a fost întocmit în baza aprecierilor pacienților.

Concertul de revelion din Piața Marii Adunări Naționale va costa primăria de Chișinău 2 milioane de lei. Din acestea, 200 de mii vor fi acordate lui Alexandr Rybak, câștigător «Eurovision», pentru participarea la acest concert. În PMAN vor mai evolua Tharmis, Brio Sonores, Constantin Moscovici, DoReDos și Zdob şi Zdub.

E timpul totalurilor: cum a fost acest an

Anul 2019 a fost în Moldova ca un «montagnes russes»: am avut trei guverne, o perioadă a dublei puteri, am scăpat de oligarhul principal, am riscat să rămânem fără gaze și nu am observat catastrofa ecologică. NM a decis să reamintească evenimentele principale ale anului care, cu siguranță, vor determina și felul cum va fi anul 2020 în Moldova.

Care din aceste evenimente i-au interesat cel mai mult pe cititorii NM? Adresându-ne această întrebare, noi am alcătuit top-10 al celor mai populare materiale NM din anul 2019. Despre aceasta aflați în articolul «Plahotniuc, loteria și X-files Moldova».

La fel, noi i-am rugat pe deputații parlamentului din diferite partide să-i felicite pe cititorii NM cu ocazia Revelionului și am înregistrat mesajele lor de felicitare în format video. Nu s-a trecut, desigur, fără politică: «Doresc cititorilor NM să scape de…».

Vremea: zăpada a picurat și a trecut 

În noaptea de Revelion, de la 31 decembrie spre 1 ianuarie, în Moldova sunt preconizate înghețuri, dar zăpadă nu va fi. Aceasta însă nu ne va împiedica să întâlnim Anul Nou cu dispoziție bună, nu-i așa?

Vă adresăm cele mai sincere urări de bine cu ocazia Revelionului! Fie ca cea mai mare neplăcere din noaptea dintre ani și în noul an să fie lipsa zăpezii! Iar următorul Espresso va apărea pe 10 ianuarie. Însă până atunci, în afară de 1 ianuarie (putem să ne odihnim o dată pe an), NM va relata, ca de obicei, despre ceea ce se întâmplă în Moldova și în lume.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

100 de milioane de euro pentru comunicare? Cum autoritățile explică diferit destinația fondurilor europene (VIDEO)

Declarațiile autorităților privind o componentă de aproximativ 100 de milioane de euro destinată comunicării și societății civile în cadrul Planului de creștere al UE pentru Republica Moldova au stârnit reacții. Partidul Liberal Democrat (PLDM), condus de fostul premier Vlad Filat, îi cere Guvernului să publice documentele privind repartizarea fondurilor europene, după explicațiile „contradictorii” oferite de Cancelaria de Stat și președintele Parlamentului, Igor Grosu, privind această finanțare.

De la ce a pornit totul?

Totul a început pe 22 iulie, în cadrul audierilor Comisiei parlamentare pentru integrare europeană, când secretara generală adjunctă a Guvernului, Lilia Dabija, a prezentat structura Planului de creștere pentru Republica Moldova.

În timpul explicațiilor, aceasta a declarat că suma de 1,9 miliarde de euro „nu a inclus partea dedicată din grant pentru comunicare și colaborare cu societatea civilă”.

„În totalitate este 1,5 miliarde plus 520 de milioane partea de grant (…) Partea de asigurare a implementării strategiei de comunicare pentru agenda de reforme și colaborarea cu societatea civilă”, a declarat Dabija.

„100 de milioane de euro pentru comunicare și societatea civilă, care merg la societatea civilă”, a concretizat președintele Comisiei, deputatul PAS Marcel Spatari.

„Exact”, a răspuns Dabija.

Explicațiile Cancelariei de Stat

Pe 23 iulie, Cancelaria de Stat a venit cu precizări, pe rețelele de socializare, urmare a discuțiilor din Parlament, dar și a solicitării de explicații, din partea opoziției. Instituția precizează că  Planul de creștere pentru Republica Moldova – 1,9 miliarde euro este structurat după cum urmează:

– 1,5 miliarde euro – suport bugetar, sub formă de împrumut în condiții preferențiale, acordat de Uniunea Europeană.

–  520 milioane euro – asistență financiară nerambursabilă din partea Uniunii Europene.

Cancelaria de Stat a explicat că cele 520 de milioane de euro grant sunt repartizate între asistență tehnică (250 de milioane de euro), granturi investiționale (135 de milioane) și garanții pentru instituții financiare (135 de milioane). Totodată, instituția a precizat că fondurile destinate garanțiilor sunt gestionate de Comisia Europeană și nu sunt transferate în bugetul Republicii Moldova.

„Respectiv, prin Planul de Creștere, Comisia Europeană utilizează o parte din resursele planificate drept garanții pentru instituții precum Banca Europeană de Investiții, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare sau alte instituții financiare partenere, ca acestea să poată finanța proiecte în Republica Moldova.  Aceste garanții reprezintă o rezervă de risc și nu sunt transferate în bugetul Republicii Moldova”, precizează Cancelaria de Stat.

Grosu: Sunt proiecte pentru mass-media și societatea civilă

Subiectul a revenit în atenția publică pe 24 iulie. Întrebat de NewsMaker despre cele 100 de milioane de euro, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că acestea sunt destinate finanțării proiectelor din domeniul mass-mediei, jurnalismului de investigație și societății civile.

„Sunt proiecte de finanțare pentru mass-media, pentru jurnalism de investigație, pentru societatea civilă, în sensul acesta. Eu îmi amintesc o discuție la Parlamentul European, cu participarea domnului Siegfried Mureșanu, care a argumentat și chiar a venit cu inițiativa de a suplini acest buget cu 20 de milioane, dacă nu mă greșesc, dar asta era în primăvară. Deci e pentru societatea civilă, pentru mass-media”, a explicat oficialul.

Reacții

Partidul Liberal Democrat din Moldova consideră că explicațiile autorităților sunt neclare. Formațiunea susține, într-o declarație publică emisă pe 24 iulie, că există o contradicție între poziția Cancelariei de Stat și declarațiile făcute de Igor Grosu.

„Opinia publică se confruntă cu două poziții oficiale contradictorii. Pe de o parte, Cancelaria de Stat afirmă că nu există un fond distinct de 100 de milioane de euro destinat comunicării și societății civile. Pe de altă parte, Președintele Parlamentului susține public existența acestei componente financiare și chiar majorarea acesteia”, susține PLDM.

Partidul solicită Guvernului să publice integral documentele privind repartizarea granturilor din Planul de Creștere, inclusiv anexele financiare și actele Comisiei Europene care stabilesc destinația fondurilor. Totodată, PLDM îi cere premierului Vasile Tofan să clarifice public diferențele dintre explicațiile oferite de Cancelaria de Stat și declarațiile președintelui Parlamentului.

Și primarul Ion Ceban, care este și lider al MAN, Ion Ceban, a venit cu o reacție publică. Potrivit acestuia, banii ar putea fi utilizați pentru proiecte de infrastructură, nu pentru „experți și propagandiști PAS”.

„100 de milioane de euro din fonduri europene, alocate pentru comunicare și colaborare cu societatea civilă în Republica Moldova. Iată de unde atâta laudă din partea jurnaliștilor și ONG-urilor pentru PAS. (…) Sunt 2 miliarde de lei! Nesimțiții!”, a scris Ceban pe rețele.

***

NewsMaker a solicitat clarificări din partea Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova. Poziția instituției va fi publicată după recepționarea unui răspuns.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: