NM Espresso: Despre lupta din mass-media pentru democrație, «justiția la televizor» și ordinul primit de Recean de la Zelenski

Sandu, despre lupta pentru democrație

«Lupta pentru democrație» se va desfășura în primul rând în spațiul informațional, a declarat Președinta Maia Sandu la Media Forumul deschis astăzi la Chișinău. Totodată, ea a avertizat că «dimensiunea și agresivitatea dezinformării în anii următori ar putea depăși tot ceea ce am văzut până acum».

Sandu a subliniat, de asemenea, că presa din Moldova a continuat «să informeze onest și să apere interesul public chiar și după închiderea unor programe internaționale importante de sprijin pentru mass-media independentă».


Ambasadoarea UE, despre Transnistria și Găgăuzia

Transnistria și Găgăuzia «nu pot fi excluse din proiectele europene», chiar dacă privesc cu scepticism procesul de integrare europeană a Republicii Moldova, a declarat ambasadoarea UE la Chișinău, Iwona Piorko. În caz contrar, a spus ea, divergențele existente în aceste regiuni vulnerabile la propagandă și dezinformare «nu pot decât să se adâncească».


Alegerile din Transnistria

Comisia Electorală Centrală a autoproclamatei rmn a publicat rezultatele oficiale ale alegerilor pentru Sovietul Suprem (parlamentul local), desfășurate pe 30 noiembrie. S-a constatat că unul din zece alegători din Transnistria a votat «împotriva tuturor» candidaților (despre cum au decurs alegerile, am scris aici).


Ceban, despre taxele locale și primărie

Primăria Chișinău propune majorarea taxelor locale în anul 2026 cu 4,68%, conform inflației medii prognozate pentru 2024. Este vorba despre taxele pentru amenajare, amplasarea publicității, organizarea loteriilor și licitațiilor, amenajarea parcărilor etc. Măsura va ajuta la «acoperirea parțială a deficitului bugetar», a precizat primarul Ion Ceban.

Ceban a criticat, totodată, perchezițiile și reținerile recente efectuate la Direcția locativ-comunală a capitalei în dosarul privind presupuse «comisioane ilegale». El a spus că «justiția nu se face la televizor», iar fotografiile publicate de CNA după descinderi pot crea confuzii.


Consilieră municipală PAS, despre 2 milioane

Lidera fracțiunii PAS din Consiliul Municipal Chișinău și directoarea Moldexpo, Zinaida Popa, a infirmat informațiile potrivit cărora ar fi contractat un credit de aproape 2 milioane de lei de la soțul ei, fostul director SPPS, Vasile Popa. Potrivit ei, este «o eroare tehnică»: creditul a fost contractat de soț, ea fiind fidejusor.


Noi medicamente compensate

De la 1 ianuarie, în Republica Moldova va fi extinsă lista medicamentelor compensate parțial. Vor fi incluse preparate destinate pacienților cu diabet zaharat de tip II, hipertensiune arterială, precum și un medicament pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge.


Recean, decorat de Zelenski

Fostul prim-ministru al Moldovei, Dorin Recean, a primit Ordinul «Prințul Iaroslav cel Înțelept», clasa I, distincție acordată de președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pentru «contribuția personală importantă la consolidarea parteneriatului moldo-ucrainean» și pentru «sprijinul acordat suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei».


Cazul Andronache: continuare

Fostului deputat democrat Vladimir Andronachi, acuzat de spălare de bani în proporții deosebit de mari, i-a fost prelungit arestul preventiv cu încă 30 de zile.


Grosu, despre alegerile din București

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, l-a felicitat pe Ciprian Ciucu pentru victoria la alegerile pentru Primăria București și i-a urat succes: «Votul a demonstrat din nou angajamentul bucureștenilor față de democrație și față de proiectele importante pentru societate».

Ciprian Ciucu, candidat al Partidului Național Liberal (PNL), aflat la guvernare, a câștigat alegerile cu 36%.


Agenda zilei, 9 decembrie:

  • 08:40 — Conferință de presă a Partidului MAN;
  • 09:00 — Ședința Comisiei parlamentare pentru securitate națională;
  • 10:00 — Ședința ANRE;
  • 12:00 — Protest PSRM;
  • 16:00 — Ședința CEC.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

sovsport.ru/foto simbol

Refuzul steagului și al imnului Rusiei la Cluj-Napoca: echipa rusă s-a retras din competiție

Federația de Gimnastică a Rusiei a anunțat că echipa națională a țării nu va participa la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca, România. Federația a motivat decizia prin „încălcarea gravă a regulamentului competiției”. Amintim că primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, anunțase zilele trecute că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca.

Federația a anunțat pe 26 iunie că echipa națională a Rusiei la gimnastică ritmică a luat decizia de a se retrage din participarea la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care are loc la Cluj-Napoca.

„Această decizie este legată de încălcarea gravă a regulamentului competiției de către organizatorii acesteia. Organizatorii ne-au informat că în sala de sport nu va fi afișat drapelul de stat al Federației Ruse și nu va fi intonat imnul național în cazul victoriei gimnastelor ruse. Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei din luna mai. (…) Echipa noastră națională este întotdeauna pregătită să participe la turnee în care sunt respectate cerințele. Federația de Gimnastică a Rusiei va insista asupra respectării necondiționate a deciziilor Federației Mondiale de Gimnastică prin toate mecanismele juridice internaționale”, se arată în declarația Federației de Gimnastică a Rusiei.

***

În perioada 26-28 iunie, la Cluj-Napoca are loc Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică.

Pe 24 iunie, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că, în momentul în care a aprobat organizarea competiției, știa că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca simboluri de reprezentare, însă recent Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile. Astfel, el a adăugat că „steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca”. Detalii AICI.

Președinta Federației Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu, a declarat că „prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor și chiar sancțiuni din partea Federației Internaționale de Gimnastică”. „Eu sper să nu se ajungă atât de departe”, a spus ea pentru prosport.ro.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: