NM Espresso: despre războiul din Israel, moldovenii de acolo, (ne)consilierul lui Sandu și pensia de la Șor

Război în Israel 

Weekendul trecut, organizația teroristă HAMAS a atacat statul Israel. Autoritățile au declarat stare de război. Sunt deja circa 1000 de morți, nu mai puțin de 4200 de răniți, iar sute de oameni au fost răpiți. În seara de 9 octombrie, UE a suspendat toate plățile către autoritățile palestiniene. Israelul a blocat în totalitate Fâșia Gaza, iar furnizarea de alimente, carburanți și energie electrică în enclavă a fost suspendată. Președintele Israelului Itzhak Herzog a declarat că «de pe vremea Holocaustului nu au mai fost uciși atâția evrei timp de o zi».

Comunitatea evreiască din Moldova a condamnat atacul și a menționat că gruparea HAMAS percepe palestinienii drept «un scut viu» în campania împotriva Israelului.

Ambasada Moldovei în Israel a anunțat că toate tipurile de vize pentru moldoveni au fost prelungite automat cu o lună.

Ministerul de Externe a precizat că cele mai apropiate zboruri Tel-Aviv-Chișinău sunt planificate pentru dățile de 10, 11, 12 și 15 octombrie. Printre victime nu sunt moldoveni. Ambasadorul Moldovei în Israel Alexandr Roitman a precizat că cetățenii moldoveni pot pleca și cu cursele Tarom, pentru care au prioritate, potrivit unei înțelegeri cu Bucureștiul. Între timp, HAMAS a atacat aeroportul Ben Gurion din Tel-Aviv. Totuși, zborurile nu au fost afectate. Ținta bombardamentelor lansate din Fâșia Gaza a fost și orașul Ierusalim.


Moldova și relațiile internaționale 

Reprezentanții companiei Google efectuează o vizită oficială la Chișinău. Printre aceștia se numără și Marta Poslad, directoare politici publice la Google. Astăzi, la Mediacor, oficialii vor participa la un eveniment consacrat combaterii dezinformării, a anunțat ministrul Economiei Dumitru Alaiba.

Premierul român Marcel Ciolacu a avut la Varna o întrevedere cu omologii săi din Grecia și Bulgaria, cu care a discutat despre colaborarea energetică. La conferința de presă de după întâlnire, șeful Guvernului de la București a menționat că va sprijini Republica Moldova în domeniul energetic, întrucât, potrivit acestuia, Moldova este cea mai vulnerabilă țară europeană după Ucraina. Premierul moldovean Dorin Recean nu a participat la reuniune, însă a fost reprezentat de către ministrul Energiei Victor Parlicov.

O delegație a Parlamentului de la Chișinău a plecat la Strasbourg, unde va participa la sesiunea de toamnă a APCE. Șeful delegației este deputatul Ion Groza, vicepreședintele Comisiei parlamentare pentru politică externă și integrare europeană. De asemenea, la Strasbourg au plecat deputații Mihai Popșoi, Natalia Davidovici și Constantin Starîș.


Numiri și scandaluri 

Ministrul Justiției Veronica Mihailov-Moraru a anunțat că, în luna decembrie a anului curent sau în luna ianuarie a anului viitor, ar putea fi numit un nou procuror general. În săptămânile ce urmează va fi lansat un concurs pentru ocuparea funcției.

Fostul CEO al companiei ucrainene de stat «Naftogaz» Andrei Kobolev a declarat că este consilierul președintei Republicii Moldova Maia Sandu și că ajută la finalizarea procesului de audit al datoriei istorice pretinse de «Gazprom». În Ucraina, acesta este cercetat penal. Președinția a dezmințit afirmația și a precizat pentru NM că oficialul ucrainean nu este consilierul președintei Maia Sandu, însă la recomandarea Comisiei Europene «a oferit consultanță pro-bono autorităților de la Chișinău». Acest lucru s-a întâmplat în toiul crizei energetice din 2021-2022 — perioadă în care el nu figura ca suspect într-un dosar penal. În prezent, Kobolev oferă consultanță Ministerului Energiei al Republicii Moldova pe subiecte ce țin de auditul datoriei Moldovagaz.


Alegeri, alegeri… 

Comisia de la Veneția a criticat modificările la Codul Electoral, prin care mai multor foști membri ai ex-Partidului «ȘOR» li s-a interzis să candideze la alegeri.

Curtea de Apel Chișinău a respins plângerea Marinei Tauber împotriva Comsiiei pentru Situații Excepționale, pe care a calificat-o drept nejustificată. Tauber a cerut anularea deciziei prin care i se interzice să candideze.

Organul electoral a publicat declarațiile de avere a 9 candidați la alegerile pentru Primăria Chișinău. Le puteți studia aici.

Cofondatorul «Congresului Civic» Mark Tkaciuk candidează la șefia Primăriei Bălți, întrucât, potrivit acestuia — «Chișinăul este un loc prea sufocant pentru politica adevărată».

Iar în cea mai recentă ediție #realtalk corespondenta NM Daria Slobodcicova povestește despre pensia de la Șor, indemnizațiile de la Guvern și incapacitatea politicienilor (și alegătorilor) moldoveni de a planifica pe termen lung.


O tempora! O mores!

Deocamdată nu este capitală europeană. Este concluzia despre orașul Chișinău, după sărbătoarea națională Ziua Vinului, în urma căreia au rămas tone de gunoi, inclusiv în Piața Marii Adunări Naționale și în Parcul Central. Viceprimarul Ilie Ceban a declarat că autoritățile municipale vor estima prejudiciile și vor cere acești bani de la organizatorul evenimentului — adică de la Guvern.


Premiile Nobel 

Premiul Nobel pentru Științe Economice a fost decernat economistei din SUA Claudia Goldin pentru că «ne-a făcut să înțelegem mai bine rezultatele femeilor pe piața muncii». A fost ultimul Premiu Nobel decernat anul acesta, după ce săptămâna trecută au fost anunțați laureații la categoriile: medicină, fizică, chimie, literatură și pace.


Cultură 

La Chișinău se desfășoară festivalul tradițional al comunității LGBT — Coming Out Days. Pentru vizitatori sunt pregătite filme, expoziții, prezentări de cărți și alte surprize.

Ce ne așteaptă pe 10 octombrie? 

10:00 ședința ANRE
15:00 la Mediacor va avea loc evenimentul la care participă reprezentanții Google

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serviciul Vamal

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. Fermierii au declarat că sunt împotriva introducerii TVA de 20% la tehnica agricolă, cer subvenții per hectar și rambursarea integrală a accizei la motorina utilizată. Referindu-se la politica fiscal-bugetară, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că instituția va identifica soluții și va veni cu o poziție în comun cu Ministerul Finanțelor.

În ajun, Asociația „Forța Fermierilor” a anunțat că fermieri din raioanele Râșcani, Soroca, Drochia, Fălești, Sîngerei, Telenești, Orhei, Rezina, Ungheni, Criuleni, Strășeni, Nisporeni, Călărași, Căușeni, Ștefan Vodă, Leova, Hâncești, Basarabeasca, Cimișlia, Cahul și Cantemir vor protesta pe 24 iunie în 13 locații din Republica Moldova, inclusiv la intrarea în orașul Soroca și lângă vama Oancea.

Pe 24 iunie, la Fălești, fermierii au ieșit cu tehnica agricolă și au circulat în marș. „Marș fără blocări deja creează anumite impedimente în trafic, dar dacă ne apucăm de blocat? (…) Așa o să circulăm până o să atragă atenția cei de la guvernare”, a declarat un manifestant.

„Noi suntem categoric împotriva la introducerea TVA-ului de 20% la tehnica agricolă. Suntem pentru subvenționarea la hectar și accizele 100% la motorină. Acestea sunt revendicările care astăzi noi le cerem de la Guvern”, a spus un alt manifestant.

Deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, prezent la manifestația din Cahul, a anunțat că fermierii din raion au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. „E un gest de disperare al fermierilor”, a adăugat Costiuc. Ulterior, Serviciul Vamal a confirmat că accesul a fost blocat temporar.

Serviciul Vamal

Un reprezentant al poliției, prezent la fața locului, a declarat că fiecare conducător auto care a blocat accesul va da declarații și va fi pasibil de răspundere contravențională, dacă va fi demonstrată vinovăția. Ulterior, un alt reprezentant al poliției a cerut fermierilor să elibereze partea carosabilă, în caz contrar aceștia urmând să fie trași la răspundere pentru nesubordonare la cerințele legale ale polițistului.

La o oră distanță, Serviciul Vamal a informat că drumul de acces a fost deblocat.

Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că „agricultorii sunt îngrijorați de politica fiscal-bugetară”.

„Noi am început și pe platforma Ministerului Agriculturii, în urma nenumăratelor discuții și la Ministerul Finanțelor, de a identifica soluții și să venim cu o poziție comună de a îmbunătăți această politică fiscală. (…) O să consolidăm o poziție comună, iar eu sunt alături de ei în contextul promovării acestei poziții. O vom înainta și Ministerului Finanțelor pentru a ține cont de ea”, a reacționat ministra la manifestația fermierilor.

***

Amintim că, anterior, fermierii au protestat pe 12 iunie la Fălești, Rezina și Sculeni. Manifestanții au solicitat plăți directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase din 2027, menținerea condițiilor fiscale actuale în contextul majorării TVA la 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea accizei la motorină folosită pentru lucrări agricole în proporție de 100%, începând cu anul 2026. 

Înainte de manifestația din 12 iunie, Ministerul Agriculturii declara că respectă dreptul fermierilor de a protesta. În același timp, a menționat că a prezentat deja măsuri aflate în implementare sau în pregătire în contextul solicitărilor înainte de aceștia. Potrivit Ministerului, subiectele ce țin de politica fiscală în agricultură, inclusiv cota TVA, restituirea TVA și compensarea accizei la motorină, sunt analizate de Ministerul Finanțelor în contextul unei politici fiscale mai largi, care trebuie să țină cont inclusiv de posibilitățile financiare ale statului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: