parlament.md

NM Espresso: despre sărbătoare sub gloanțe, interesele lui Dodon și economie totală

Sărbătoare sub gloanțe 

Deja de o jumătate de an, în Ucraina este război — nedrept, crâncen și nemilos. De o jumătate de an, continuăm să trăim într-o altă realitate, în care refugiatele din Ucraina, care se află în Moldova, nasc copilași, iar copiii mai mari frecventează grădinițe și școli.

Pe parcursul zilei, ucrainenii au fost felicitați de primele persoane ale Moldovei. Președintele a admirat «curajul și perseverența» ucrainenilor, iar premierul le-a dorit pace, menționând că «nu-și imaginează, cum să celebrezi o asemenea sărbătoare când orașele tale sunt bombardate». Deputatul PAS Radu Marian a mers și mai departe, declarând că Ucraina în aceste momente luptă pentru libertatea și independența Moldovei.

«Dacă Ucraina cade, putem doar să ne imaginăm planurile sinistre ale lui Putin în raport cu țara noastră», a scris deputatul.

Însă evenimentele nu s-au limitat cu postări pe rețelele de socializare: în mod tradițional, activiștii civici au organizat un miting împotriva războiului lângă Ambasada Rusiei de la Chișinău, apoi au i-au comemorat pe cei căzuți și au interpretat cântece ucrainene. O altă manifestare s-a desfășurat lângă Ambasada Ucrainei la Chișinău: aici a fost organizată o expoziție de desene ale copiilor, iar ambasadorul Ucrainei și oaspeții prezenți au intonat imnul ucrainean. A fost foarte sincer, până la lacrimi.

Pe site-ul NM a fost publicată o colecție de istorii și reportaje despre felul cum arată războiul. Textele au fost scrise ori filmate de către jurnaliștii noștri și în Ucraina, și în Moldova.


«A cui e Crimeea?» 

De la evenimentele ucrainene, trecem la știrile noastre, dar cu o agendă geopolitică. Nu a reușit fostul socialist și primarul de Chișinău Ion Ceban să anunțe despre înființarea «partidului proeuropean», că experții și simplii internauți se întreabă: «A cui e Crimeea?» sau «cum se numește ceea ce se întâmplă acum în Ucraina?». Ei, și cum să nu comparăm acum «Marșul solidarității», pe care Ceban «a promis că-l va interzice» cu poziția «proeuropeană» declarată a partidului.

Într-un cuvânt, acum sunt mai multe întrebări decât răspunsuri. Însă experții consideră că Ceban are totuși o trambulină, sub formă de primărie.

Ce va urma — suntem curioși nu doar noi, dar și fostul șef și liderul de onoare al socialiștilor, Igor Dodon, care a declarat deja jurnaliștilor că «nu știe ce e în capul lui Ceban și ce fel de politică va promova acesta», dar a recunoscut că «și el este curios să înțeleagă, ce i s-a întâmplat în această perioadă».


Iarna e aproape 

Nici cabinetul de miniștri n-a pierdut timpul. Membrii guvernului au reușit să voteze modificările la bugetul de stat pentru anul curent. Chiar dacă a devenit mai mic, deficitul bugetar este în continuare enorm — 17,6 miliarde de lei, iar inflația medie anuală va constitui practic 30%.

Totodată, miniștrii au aprobat un nou plan care va permite atenuarea impactului crizei energetice în cazul restricționării sau întreruperii aprovizionării cu gaze naturale în această iarnă. În orice caz, vom fi nevoiți să economisim, inclusiv pentru căldură. Și cei de la ANRE au amintit despre energia termică. Aceștia au efectuat propriile estimări, conform cărora costul unei gigacalorii ar putea să fie majorat cu 18% sau cu aproape 400 de lei. Această cifră nu este definitivă, dar destul de reală.

Ministerul Justiției a prezentat o variantă proprie a economisirii. Cei de la minister au elaborat un șir de modificări la Codul penal și la Codul contravențional care, dacă e să spunem în câteva cuvinte, se reduc la faptul ca numărul deținuților în închisori să fie mai mic, iar amenzile pentru contravenții să fie mai mari.


Alte noutăți — pe scurt 

— Instituțiile guvernamentale din Moldova au fost supuse unor atacuri cibernetice. Premierul le-a numit «elemente hibride ale războiului», dar noi am făcut față și aceasta contează.

— «Poșta Moldovei» va concedia circa 150 de angajați. Opoziția a criticat deja această decizie, dar cei de la întreprindere au promis că vor face totul cât mai transparent.

— Fostul deputat român, fugarul Cristian Rizea a fost reținut pentru organizarea unei acțiuni nesancționate. Acesta a adus lângă clădirea guvernului un camion cu pepeni verzi. Sensul acestei acțiuni a rămas o enigmă. Ce-i drept, nu doar al acestei acțiuni.


Ce va fi astăzi, 25 august:

  • La ora 10:00, Comisia parlamentară pentru buget și finanțe se va întruni într-o ședință extraordinară.
  • La ora 16:00, va avea loc ședința Biroului permanent al parlamentului, iar mâine, 26 august, deputații se vor întruni într-o ședință extraordinară a parlamentului.
  • La ora 12:00, veteranii de război vor susține o conferință de presă, în cadrul căreia se vor adresa către președintele Maia Sandu cu solicitarea de a se implica în activitatea guvernului privind soluționarea problemelor veteranilor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MoldATSA, acuzată că ar fi „rătăcit” €3 milioane dintr-un grant. Declarația instituției

Fostul director al MoldATSA, Sorin Stati, susține că grantul de 3 milioane de euro, oferit Republicii Moldova de EUROCONTROL în 2022 pentru susținerea activității întreprinderii în perioada de criză, ar fi dispărut, informația fiindu-i comunicată de Dumitru Vangheli, demis recent de la șefia întreprinderii. Potrivit acestuia, resursele erau destinate pentru plata salariilor și acoperirea dificultăților economice generate de scăderea drastică a traficului aerian. În reacție, MoldATSA a respins acuzațiile, prezentând un raport de audit independent care certifică utilizarea conformă a fondurilor. Între timp, deputatul Vasile Costiuc a anunțat că a depus un denunț la Procuratura Generală.

Potrivit lui Sorin Stati, Dumitru Vangheli i-ar fi comunicat că banii au sosit în perioada în care Oleg Popșoi exercita funcția de director interimar al MoldATSA și că acesta i-ar fi spus să nu se implice în situație, întrucât aceasta era gestionată de Andrei Spînu, viceprim-ministru și ministru al Infrastructurii la acea dată.

„EUROCONTROL a alocat aceste 3 milioane de euro întreprinderii, deoarece au scăzut drastic vânzările și trebuia menținuți angajații cu achitarea salariului. Vangheli m-a informat că banii aceștia au venit pe timpul lui Oleg Popșoi și banii au dispărut, 3 milioane de euro. El a discutat cu Popșoi și acesta i-a spus să nu se implice în situație, deoarece situația este gestionată de către Andrei Spînu”, a declarat Stati la emisiunea „Puterea a patra” de la N4.

Deputatul Partidului Democrația Acasă, Vasile Costiuc, a anunțat că a depus un denunț la Procuratura Generală în legătură cu aceste dezvăluiri.

„Am depus denunț penal la Procuratura Generală pe dezvăluirile privind furtul a 3 milioane de euro de la Moldatsa”, a scris Costiuc.

Reacția MoldATSA

Întreprinderea de stat MoldATSA a respins acuzațiile, invocând raportul auditorului independent ATA Consult din martie 2024, potrivit căruia fondurile au fost utilizate în conformitate cu destinația pentru care au fost acordate.

„Afirmația potrivit căreia fondurile EUROCONTROL ar fi dispărut este falsă și este infirmată de raportul auditorului independent ATA Consult. Conform raportului emis în martie 2024, MOLDATSA a recepționat în anul 2023 suma de 2.623.118 euro din Fondul de Solidaritate Voluntară al EUROCONTROL. Raportul constată că fondurile au fost utilizate în conformitate cu destinația pentru care au fost acordate”, se arată în comunicatul MoldATSA.

Potrivit raportului de audit, suma de 911.000 euro a fost utilizată pentru cheltuieli de personal, formare profesională și alte costuri operaționale, iar suma de 1.712.117,97 euro — pentru avansuri aferente unor investiții în infrastructura și echipamentele tehnice ale întreprinderii. O parte din fonduri au contribuit la implementarea sistemului ILS CAT III pe Aeroportul Internațional Chișinău, care permite aterizarea aeronavelor în condiții meteorologice nefavorabile.

„Raportul de verificare nu identifică lipsuri de fonduri, utilizări neconforme sau alte nereguli privind gestionarea grantului acordat de EUROCONTROL. Considerăm important ca dezbaterile publice să fie bazate pe documente, nu pe speculații sau afirmații neprobate”, a mai transmis MoldATSA.

Reacția fostului viceprim-ministru Andrei Spînu

Fostul ministru al Infrastructurii, Andrei Spînu, a reacționat pe rețelele de socializare, precizând că nu mai deține funcția de ministru din noiembrie 2024 și respingând orice implicare în situația de la MoldATSA. Acesta a susținut demiterea imediată a tuturor persoanelor care primesc salarii nejustificate, indiferent de gradul de rudenie, și a solicitat publicarea tuturor informațiilor privind utilizarea fondurilor primite de la EUROCONTROL.

„Toate resursele alocate de EUROCONTROL pentru plata salariilor și implementarea echipamentului CAT3 au fost auditate și verificate cap-coadă de EUROCONTROL. Cer MoldATSA să publice toate informațiile referitoare la utilizarea resurselor de la EUROCONTROL. Informația trebuie să includă toate sumele transferate de EUROCONTROL și toate cheltuielile care au fost realizate”, a declarat Spînu.

Acesta a mai adăugat că, dacă Dumitru Vangheli a falsificat informații în CV, atunci acesta trebuie să răspundă.

„Dacă Dumitru Vangheli a falsificat informația din CV, atunci el trebuie să răspundă. Ce am văzut public din partea lui nu este nici pe departe convingător”, a conchis Spînu.

Precizăm că întreprinderea de stat MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în ultimele zile în centrul unui scandal. O investigație a Ziarului de Gardă a arătat că directorul instituției, Dumitru Vangheli, ar fi indicat în CV-ul depus la concurs că a obținut licența de pilot la una dintre cele mai mari academii private de pilotaj din Canada și că a lucrat ulterior timp de doi ani ca pilot pe avioane de linie la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, Agenția Proprietății Publice l-a demis pe Vangheli începând cu 22 iunie, „ca urmare a pierderii încrederii fondatorului în persoana administratorului”, interimatul funcției urmând să fie asigurat de Andrei Cebanu, director adjunct la Autoritatea Aeronautică Civilă.

În același timp, scandalul a continuat în legătură cu Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu. O investigație RISE Moldova a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Potrivit investigației, în 2026 remunerația lunară a acesteia a depășit 120.000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât indemnizația salarială a președintei Maia Sandu. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: