Nosatîi, după ce un soldat a fost rănit la Bălți: „Incidentul s-a produs din cauza indisciplinei personale a unui militar”. Va renunța Armata la pistoalele Glock?

Militarul rănit în timpul unui exercițiu desfășurat la Centrul de Instruire al Brigăzii de Infanterie Motorizată „Moldova” din Bălți a fost victima unei încălcări a regulilor de mânuire a armelor. Precizarea a fost făcută de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, după ședința Guvernului din 17 iunie. Nosatîi a declarat că incidentul s-a produs din cauza indisciplinei personale a unui militar prin contract și a mânuirii incorecte a armei, precizând că, în baza investigării preliminare efectuate de Inspectoratul Militar, au fost identificate primele concluzii care vor permite evitarea unor astfel de cazuri pe viitor. La fel, ministrul anunță că în baza investigațiilor ale organelor de urmărire penală, toate persoanele vinovate vor fi sancționate.

„Este un caz de încălcare a regulilor de mânuire a armei, un incident care s-a produs din cauza indisciplinei personale a unui militar prin contract și a mânuirii incorecte a armei. În baza investigării preliminare efectuate de Inspectoratul Militar, am identificat primele concluzii cu care o să luăm măsuri pentru a nu admite astfel de cazuri pe viitor”, a declarat Nosatîi.

Ministrul a precizat că cazul se află în responsabilitatea Procuraturii și a Inspectoratului de Poliție, iar Ministerul Apărării cooperează și asigură toate cele necesare pentru stabilirea circumstanțelor incidentului. Acesta a mai menționat că instituția a intensificat în ultimii ani instruirile și testările privind utilizarea armamentului și a implicat specialiști din alte structuri ale statului pentru a spori gradul de responsabilizare a militarilor.

Noi deja am luat măsuri eficiente bazate pe cazurile anterioare. Am mărit numărul de instruiri, diferite teste pentru admiterea la mânuirea armei. Implicăm activ și colaboratori din alte instituții, cum ar fi de la Ministerul de Interne, cum ar fi de la Procuratură, pentru a sensibiliza militarii privind responsabilitatea fiecăruia pentru cazurile comise”, a adăugat Nosatîi.

Ministrul a mulțumit angajaților serviciului de urgență, care au intervenit prompt și au contribuit la stabilizarea soldatului rănit, precum și medicilor de la Spitalul din Bălți, care au intervenit profesionist.

„Aș vrea să aduc un mesaj de mulțumire pentru angajații de la serviciul de urgență care au intervenit foarte prompt și au contribuit semnificativ la stabilizarea situației soldatului rănit, precum și un mesaj de mulțumire pentru medicii din Spitalul de la Bălți care au intervenit foarte profesionist, iar soldatul se simte mult mai bine acum”, a declarat Nosatîi.

Întrebat dacă pistolul Glock 19 va fi păstrat în continuare în dotarea Armatei Naționale, în contextul mai multor incidente legate de această armă, Nosatîi a apărat performanțele echipamentului, atribuind incidentele unor erori umane.

„Pistolul Glock 19 este o armă performantă de ultimă generație, care se află la dotarea multor armate occidentale. Greșeala principală la mânuirea acestei arme este încălcarea măsurilor tehnice de securitate — cartușul în camera cartușului nu se introduce fără necesitate. În cazurile precedente, aceasta a fost încălcarea de bază care a dus la tragedie”, a explicat ministrul.

Întrebat dacă exclude un eventual conflict între cei doi militari, Nosatîi a precizat că este vorba despre o imprudență, nu despre un conflict, fără a oferi alte detalii înainte de finalizarea anchetei.

Ministrul a precizat că, în baza investigației, toate persoanele găsite vinovate vor fi sancționate disciplinar, inclusiv penal, dacă va fi cazul.

„Toate persoanele care se vor găsi vinovate în nerespectarea măsurilor tehnice de securitate sau a regulilor de executare a serviciului militar vor fi penalizate în conformitate cu regulamentul serviciului militar și cu legislația națională”, a conchis Nosatîi.

***

Amintim că militarul în termen rănit prin împușcare pe 16 iunie, la Bălți, a fost operat cu succes, iar medicii au declarat că se află în afara oricărui pericol. Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Apărării, Ala Diaconu, a declarat pentru NewsMaker că prognosticul privind starea de sănătate a militarului este pozitiv. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat mai devreme, că militarul rănit se află în stare gravă, dar stabilă, fiind internat în Secția de terapie intensivă a Spitalului Clinic Bălți și detubat la ora 08:12. Potrivit lui Ceban, glonțul a trecut prin stomac, ficat, splină și plămân, ieșind prin coastă.

Militarul a ajuns la spital după ce a fost rănit în regiunea abdomenului, în urma unei împușcături produse accidental cu arma din dotare, de tip Glock 19, de către un alt militar, la Centrul de Instruire al Brigăzii de Infanterie Motorizată „Moldova”. Tânărul a fost supus unei intervenții chirurgicale în aceeași seară.

De precizat că incidentul de la Bălți a avut loc la mai puțin de o lună după tragedia produsă la o unitate militară din Cahul, unde un soldat prin contract, în vârstă de 20 de ani, ar fi folosit necorespunzător un pistol de tip Glock și ar fi împușcat un militar în termen de 18 ani, care a supraviețuit. În urma aceluiași incident, un adolescent de 16 ani, venit în vizită la un militar din unitate, a decedat după ce a fost lovit de glonț. Mai mulți lideri politici au cerut atunci demisia ministrului Anatolie Nosatîi, însă acesta a declarat că rămâne în funcție până la finalizarea anchetei inițiate de minister.

Conform datelor Ministerului Apărării, prezentate anterior la solicitarea NewsMaker, în perioada 2021-2026, 19 militari și-au pierdut viața în Republica Moldova, decesele producându-se atât în timpul serviciului, cât și în afara acestuia, din cauze diverse — boli, accidente rutiere, decese subite, suicid și suicid cu arma din dotare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Ministrul Finanțelor respinge criticile la reforma fiscală care ar putea aduce scumpiri: „N-aș spune că se dă cu o mână și se ia cu două”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, susține că noua reformă fiscală ar urma să nu fie resimțită de majoritatea populației Republicii Moldova. El a declarat că cotele reduse de TVA avantajează persoanele cu venituri mari mai degrabă decât pe cele vulnerabile, iar măsura care prevede creșterea cotei de TVA la 20% pentru unele categorii de produse vine să elimine „inechitatea socială”. Potrivit lui, indemnizațiile care vor fi acordate vor acoperi impactul unor eventuale scumpiri. Afirmațiile au fost făcute pe 17 iunie, înainte de ședința Guvernului.

Statele care implementează sistemul TVA așa cum ar trebui să funcționeze, o fac anume în așa fel, aplicând o cotă unică, dar ajutând cetățenii acolo unde este necesar, astfel încât această cotă să fie reflectată mai puți. Repet: fiecare reducere a cotei TVA beneficiază cel mai mult persoanele cu veniturile cele mai mari și această problemă și inechitate socială nu poate fi rezolvată altfel decât prin modificare cotelor și compensarea acolo unde este nevoie”, a declarat Andrian Gavriliță.

El a mai spus că reforma fiscală nu ar urma să fie resimțită de majoritatea cetățenilor.

Obiectivul nostru este să nu aibă de suferit cetățenii. Marea majoritate a cetățenilor, de fapt, nu ar trebui să resimtă la modul real această reformă. Pentru că acolo unde ar putea urma anumite ajustări prețuri, conform noii cote TVA, indemnizațiile care vor fi plătite trebuie să acopere acest impact pentru absoluta majoritate a populației. N-aș spune că se dă cu o mână și se ia cu două. Este mai degrabă făcut astfel încât majoritatea cetățenilor, inclusiv cei vulnerabili, de fapt, să câștige”, a spus Gavriliță.

De asemenea, în debutul ședinței Guvernului, prim-ministrul Alexandru Munteanu a declarat că a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Finanțelor și ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și au discutat despre reforma fiscală.

Continuă dialogul cu sindicatele, cu reprezentanții diferitor camere de comerț. Am primit deja propuneri profesionale și îi îndemn pe toți cei care vor să contribuie nu doar prin critici, dar și prin… Adică, criticile sunt binevenite, dar critici constructive. Suntem foarte deschiși să încorporăm cât mai multe propuneri pentru a face acest proces profesional și lucrativ. Ne dorim o reformă construită prin dialog, care va susține dezvoltarea economică, investițiile și creșterea veniturilor oamenilor în primul rând”, a adăugat el.

Amintim că, recent, Ministerul Finanțelor a publicat proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care se află în prezent în consultări publice. Documentul prevede simplificarea sistemului fiscal, introducerea cotei zero pentru profitul reinvestit, restituirea automată a TVA și reducerea numărului de taxe și facilități fiscale. Una dintre cele mai discutate modificări vizează uniformizarea cotelor de TVA prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. Potrivit Guvernului, măsura va fi implementată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice. Autoritățile susțin că actualul sistem de cote reduse generează pierderi de peste 20 de miliarde de lei anual pentru bugetul de stat și creează inechități fiscale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: