NewsMaker

Notă de protest înmânată ambasadorului Rusiei. Kremlinul, acuzat de amestec în procesele democratice din R. Moldova

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) al Republicii Moldova a înmânat marți ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova, Oleg Ozerov, o notă de protest privind implicarea ilegală și deliberată a Federației Ruse în procesul electoral din țară. În cadrul unei întrevederi planificate, MAE a condamnat acțiunile care urmăresc distorsionarea rezultatelor alegerilor prezidențiale și a referendumului republican constituțional, precum și subminarea și delegitimarea procesului democratic din Republica Moldova.

Autoritățile moldovene au subliniat că ingerințele Federației Ruse în procesele democratice reprezintă o încălcare gravă a suveranității Republicii Moldova și au cerut încetarea imediată a oricăror acțiuni de acest fel.

De asemenea, MAE a condamnat ferm incidentul din 10 noiembrie, când două drone rusești au fost detectate pe teritoriul Republicii Moldova, în raioanele Căușeni și Rîșcani. Potrivit instituțiilor competente, există dovezi clare că dronele au fost lansate de pe teritoriul Federației Ruse. Aceste incursiuni au fost catalogate drept un gest neprietenos și o încălcare a suveranității Republicii Moldova, punând în pericol siguranța cetățenilor.

În cadrul întâlnirii, ambasadorul Ozerov a fost avertizat că astfel de acțiuni sunt inacceptabile. Republica Moldova a solicitat Rusiei să înceteze orice ingerință în afacerile sale interne și să respecte normele de drept internațional.

MAE a reafirmat angajamentul Republicii Moldova de a proteja procesul democratic și integritatea teritorială a țării, solicitând sprijinul comunității internaționale în gestionarea acestor provocări.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zdg

Încă o țară rămâne fără colete: ce destinație intră pe lista Poștei Moldovei

Poșta Moldovei a anunțat că nu mai primește colete sau scrisori pentru Irak. Întreprinderea de stat a precizat că măsura, de caracter temporar, a fost luată ca urmare a suspendării traficului aerian și a altor servicii de transport către această țară.

Potrivit întreprinderii, măsura a intrat în vigoare începând cu 18 iunie.

„Începând cu data de 18 iunie 2025, Poșta Moldovei sistează temporar recepționarea tuturor trimiterilor poștale internaționale (poșta de scrisori, colete și EMS) cu destinația Irak. Această măsură este luată în urma suspendării traficului aerian și a altor servicii de transport către această țară”, au comunicat reprezentanții întreprinderii.

Amintim că, pe 17 iunie, Poșta Moldovei a anunțat că suspendă livrările și către Israel.

Potrivit Hotnews, pe 13 iunie, Irakul și-a închis spațiul aerian și a suspendat traficul pe toate aeroporturile sale. Iordania, care se află între Israel și Irak, și-a închis și ea spațiul aerian.

***

Pe 20 iunie, confruntarea militară dintre Israel și Iran a intrat în a opta zi.

Pe 16 iunie, Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău a recomandat cetățenilor moldoveni aflați în Israel să părăsească teritoriul pe perioada desfășurării conflictului. Instituția a oferit o listă de puncte de frontieră terestre, pentru care este necesară viză de intrare. În aceeași zi a raportat că 26 de cetățeni moldoveni au contactat Ambasada Republicii Moldova din Israel, solicitând informații cu privire la posibilitățile de evacuare, inclusiv despre o eventuală organizare a unui zbor charter. 

În dimineața zilei de 18 iunie, Ministerul de Externe a anunțat că Ambasada Republicii Moldova în Israel examinează posibilitatea organizării unei evacuări ordonate prin punctul de frontieră Taba, către Egipt, în funcție de evoluția situației și de condițiile logistice disponibile. În aceeași zi s-a anunțat că 12 cetățeni moldoveni au fost evacuați prin Egipt.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: