Andrei Mardari / NewsMaker

Noua activitate a ex-ministrei Finanțelor în Guvernul Recean, Veronica Sirețeanu: face parte dintr-un ONG 

Ex-ministra Finanțelor în Guvernul Recean, Veronica Sirețeanu, este noul membru al Asociației Consultanților în Afaceri şi Management din Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Asociației. 

Asociația Consultanților în Afaceri şi Management din Moldova (ACAM) se prezintă drept o organizație non-guvernamentală (ONG) care are misiunea de a dezvolta sectorul de consultanță în afaceri şi management din Moldova şi de a promova înalte standarde profesionale şi de etică în domeniu.

Îi spunem bun venit noului membru ACAM, Veronica Sirețeanu! Dna. Veronica Sirețeanu are o vastă experiență în domeniul oferirii consultanței, cu accent pe cea fiscală. Pe parcursul ultimilor 15 ani, a activat preponderent în domeniul financiar, în cadrul autorităților publice (Serviciul Fiscal, Ministerul Finanțelor), dar și în sectorul asociativ, inclusiv de afaceri (AmCham Moldova, FINEDU). A colaborat cu diverși beneficiari în procesul de acordare a consultantei, inclusiv USAID, GET, GIZ, UNDP, EUHLA, UN Women și alți actori importanți. Este doctor în științe economice și magistru în drept, având o extinsă experiență de predare tinerilor și adulților și o colecție impresionantă de articole științifice și profesionale”, au comunicat reprezentanții Asociației, pe rețelele de socializare.

Bine v-am găsit și merci de acceptare”, a reacționat Sirețeanu la publicația Asociației.

Veronica Sirețeanu și-a încheiat pe 27 septembrie 2023 mandatul de ministrul al Finanțelor. Aceasta a plecat în concediu de maternitate. Noul ministru al Finanțelor a fost numit directorul Serviciului Fiscal de Stat (SFS), Petru Rotaru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

SplashNews.com

Fiul cel mare al prințesei moștenitoare a Norvegiei, condamnat la 4 ani de închisoare pentru viol

Marius Borg Hoiby, fiul cel mare al prințesei moștenitoare Mette-Marit a Norvegiei, a fost găsit vinovat de viol, luni, 15 iunie. Tribunalul districtual din Oslo l-a condamnat la 4 ani de închisoare, transmite AP.

Hoiby a fost găsit vinovat pentru două din patru acuzații de viol care i s-au adus, fiind achitat pentru celelalte două. Acesta fusese învinuit de agresiune sexuală asupra a patru femei care dormeau sau nu au putut să opună rezistență, între 2018 și 2024.

Bărbatul, în vârstă de 29 de ani, a mai fost învinuit și de alte infracțiuni minore, inclusiv agresiune, infracțiuni legate de droguri și încălcarea unui ordin de restricție.

El a negat acuzațiile de viol, dar și-a recunoscut vinovăția pentru câteva infracțiuni minore.

Inițial, procurorii au cerut Tribunalului Districtual din Oslo să îl condamne la șapte ani și șapte luni de închisoare. În același timp, avocații apărării au susținut că acesta ar trebui achitat de acuzațiile de viol și să primească maximum 18 luni pentru infracțiunile pe care le-a recunoscut.

Procesul a durat șase săptămâni și s-a încheiat în martie, după mărturiile mai multor acuzatori și prezentarea de probe. Dovezile includeau mesaje, imagini și videoclipuri de pe telefonul mobil al lui Hoiby.

Marius Borg Hoiby nu deține niciun titlu regal și nici nu are nicio îndatorire regală, fiind fiul prințesei moștenitoare Mette-Marit dintr-o relație anterioară cu prințul Hakoon, moștenitorul coroanei norvegiene. Totuși, cazul său a atras o atenție intensă presei internaționale, din cauza legăturii cu familia regală.

Interesul s-a intensificat în ultimele zile, pe măsură ce starea de sănătate a lui Mette-Marit s-a deteriorat. Prințesa moștenitoare suferă de fibroză pulmonară și așteaptă un transplant de plămâni.

De asemenea, procesul s-a desfășurat pe fondul unei noi examinări a familiei regale. Aceasta a avut loc în urma dezvăluirilor despre contactele anterioare ale lui Mette-Marit cu Jeffrey Epstein, agresorul sexual decedat. Ea și-a cerut public scuze pentru asociere și a spus că a dat dovadă de o judecată slabă în menținerea contactului cu el. Nu este acuzată de nicio faptă ilegală, notează G4Media.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: