Noul primar al Căușeniului nu are birou. Fostul edil a închiriat spațiul

A reușit să devină primar, însă nu se știe unde va lucra. Noul edil al orașului Căușeni, Anatolie Donțu, a rămas fără birou în incinta primăriei, deoarece predecesorul său, democratul Grigore Repeșciuc, a închiriat sala. Potrivit postului de televiziune local,  viceprimarul Victor Lebedev, care a fost până acum primar interimar, promite că încăperea va fi eliberată peste două zile. 

Anatolie Donţu, candidatul Blocului ACUM, a reușit să îl învingă în turul doi de scrutin pe contra-candidatul său din PDM, Grigore Repeșciuc. Repeșciuc a fost primar timp de 8 ani, iar în prezent este deputat din partea PDM. După ce a ajuns în parlament, acesta a decis să închirieze fostul birou, pentru a-l utiliza în timpul întâlnirilor cu cetățenii.

Darea în arendă a fost aprobată de consiliul orăşenesc, în aprilie. Deși Oficiul teritorial Căușeni al Cancelariei de Stat a notat că decizia este ilegală, Grigore Repeșciuc și-a instalat pe ușă plăcuța cu orele de audiență.

Grigore Repeșciuc a fost ales parlamentar pe circumscripția uninominală, în urma alegerilor din luna februarie. Acesta a declarat, ulterior, că vrea să revină la primărie, pentru că nu are rost să muncească în parlament după ce Partidul Democrat a ajuns în opoziție.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

LIVE Începe întâlnirea lui Trump și Putin în Alaska

Întâlnirea dintre președintele SUA Donald Trump și liderul rus Vladimir Putin este pe calea să înceapă în Alaska, în scurt timp. Discuțiile ar putea fi cruciale pentru războiul din Ucraina, pe fundalul tensiunilor internaționale și al presiunilor tot mai mari pentru găsirea unei soluții diplomatice.

– Potrivit CNN, președintele SUA, Donald Trump, a sosit la Anchorage, Alaska, pentru întâlnirea sa cu președintele Vladimir Putin. Liderul rus este așteptat să sosească în scurt timp.

Nu mai este o întâlnire față în față: Planurile ca Putin și Trump să se întâlnească singuri au fost schimbate, urmând să includă și consilieri ai ambilor lideri, potrivit Casei Albe. Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, și trimisul special Steve Witkoff urmează acum să i se alăture lui Trump.

Obiectivul declarat al lui Trump: Trump le-a spus jurnaliștilor, în drum spre Alaska, că obiectivul său este să-l readucă pe Putin la masa negocierilor, nu să intermedieze un acord în numele Ucrainei. De asemenea, el s-a abținut de la a promite garanții de securitate pentru Kiev ca parte a unui acord de încheiere a războiului.

Ucraina, pe margine: Președintele Volodimir Zelenski, care nu participă la întâlnire, a subliniat că Ucraina va „miza pe America”. Dacă summitul va decurge bine, Trump a sugerat posibilitatea organizării unei întâlniri trilaterale cu Zelenski.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: