iCopil

O adolescentă de 16 ani ar fi căzut de la etaj, la un spital din Chișinău

O adolescentă, pacientă a Institutului Mamei și Copilului din Chișinău, a fost găsită pe 17 martie lângă instituția medicală cu diverse traumatisme. Aceasta ar fi căzut de la înălțime. Tânăra se află în Departamentul de Anesteziologie și Terapie Intensivă, unde i se acordă ajutor medical. Poliția cercetează circumstanțele incidentului.

Purtătorul de cuvânt al Institutului Mamei și Copilului, Maxim Cazacu, a comunicat pentru NM că o pacientă de 16 ani a fost găsită în afara instituției. Se presupune că tânăra ar fi căzut de la înălțime.

Pacienta primește în prezent toate îngrijirile medicale necesare în cadrul Departamentului de Anesteziologie și Terapie Intensivă. Starea ei este monitorizată îndeaproape de echipa medicală. Toate circumstanțele acestui caz sunt în curs de investigare pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat”, a precizat el.

Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a poliției capitalei, Natalia Stati, a declarat că oamenii legii s-au autosesizat pe caz. „La moment angajații poliției întreprind masuri în stabilirea tuturor circumstanțelor”, a adăugat ea.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Stringer/Reuters

Ucraina și Federația Rusă se acuză reciproc de încălcarea armistițiului de Paște

Ucraina și Federația Rusă se acuză reciproc de nerespectarea armistițiului de Paște. În timp ce Statul Major al armatei Ucrainei spune că, de la începerea armistițiului, a înregistrat 469 de cazuri de încălcare a focului, guvernatorul regiunii ruse Kursk, Alexandr Hinștein, susține că o dronă ucraineană a atacat o stație de alimentare din localitatea Lgov, rănind trei persoane.

Ce spune armata ucraineană

Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a comunicat că, începând de sâmbătă, 11 aprilie, ora 16:00 (ora Moscovei), au fost înregistrate 469 de încălcări ale încetării focului.

Conform datelor prezentate, în 22 de cazuri a fost vorba despre atacuri de asalt ale inamicului, în 153 – despre bombardamente, în 19 – despre lovituri cu drone kamikaze, iar în 275 – despre atacuri cu drone FPV.

Per total, în cursul zilei de 11 aprilie, forțele armate ruse au efectuat 57 de lovituri aeriene, au lansat 182 de bombe ghidate, au utilizat 3928 de drone kamikaze și au bombardat de 2454 de ori localități și poziții ale armatei ucrainene, mai indică Statul Major.

Pe direcțiile Nord-Slobojan și Kursk au avut loc patru confruntări armate, iar trupele ruse au lansat 45 de atacuri de artilerie, dintre care patru cu sisteme de rachete cu lansare multiplă.

Atacuri au fost raportate și pe direcțiile Sud-Slobojan, Kupiansk, Liman și Sloviansk.

Forțele de apărare ucrainene au respins 19 atacuri pe direcția Konstantinovka. Pe direcția Pokrovsk au fost înregistrate 18 atacuri; potrivit estimărilor preliminare, 67 de militari ruși au fost uciși și alți 24 răniți, fiind avariate echipamente militare și drone.

De asemenea, lupte au avut loc și pe direcțiile Aleksandrovka, Guliaipole, Orehov și în zona Niprului, iar orașul Herson a fost ținta unui atac aerian, au mai precizat reprezentanții Statului Major.

Guvernatorul Kurskului: o dronă ucraineană a atacat o parcare

La rândul său, guvernatorul regiunii Kursk, Alexandr Hinștein, a anunțat că o dronă a armatei ucrainene ar fi lovit o stație de alimentare din orașul Lgov. Potrivit lui, în urma atacului au fost rănite trei persoane.

Printre victime se află și un copil de un an, care a suferit o rană la cap provocată de schije. A fost rănită și mama lui, care a suferit o contuzie. O altă persoană rănită este un bărbat cu o leziune la coapsă”, a precizat Hinștein, relatează DW.

Toți răniții au fost transportați la Spitalul Regional din Kursk.

Anunțul armistițiului

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a anunțat un armistițiu cu Ucraina începând din 11 aprilie, ora 16:00, până la sfârșitul zilei de 12 aprilie. Anunțul a fost publicat pe 9 aprilie pe site-ul Kremlinului.

În reacție, președintele Ucrainei Vladimir Zelenski, a declarat că țara sa este pregătită pentru „măsuri în oglindă”, amintind că Kievul a propus anterior o încetare a focului pentru perioada sărbătorilor pascale.

Ucraina a spus în repetate rânduri că este pregătită pentru măsuri în oglindă. Am propus anul acesta o încetare a focului pe durata Paștelui și vom acționa în consecință. Oamenii au nevoie de un Paște fără amenințări și de pași reali spre pace, iar Rusia are șansa să nu reia bombardamentele nici după Paște”, a afirmat liderul de la Kiev.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: