O adolescentă din Bursa a devenit cea mai tânără femeie-pilot din Turcia

La Bursa, o elevă de clasa a XI-a, Defne Özcan, în vârstă de 16 ani, a câștigat titlul de cea mai tânără femeie-pilot din Turcia. Potrivit presei locale, tânăra a efectuat un zbor solo la bordul unui avion monomotor roșu.

În martie 2023, Defne Özcan, împreună cu tatăl ei, s-a înscris în programul de certificare a piloților amatori la o școală privată de aviație din Aeroportul Yunuseli. Defne a finalizat cu succes programul și continuă să învețe la un nivel superior.

După ce a finalizat programul, care a inclus șase ore de zbor practic și zece ore de cursuri teoretice, Defne a obținut certificatul și a continuat să studieze pentru a obține licența. Ulterior, Özcan a efectuat 18 ore de zbor în cadrul a 13 misiuni cu cinci instructori și, în cele din urmă, a realizat primul său zbor solo.

„Am urmărit video-uri cu primul zbor al altor oameni înainte de examenul meu și am trăit toate emoțiile pe care le-au descris ei. La început, nu puteam să cred că sunt singură în aer și că controlez totul. Asta mi-a dat foarte multă încredere în mine. Desigur, a existat un anumit stres, a trebuit să îmi depășesc temerile. Dar pot să spun cu siguranță că avionul este mult mai sigur decât mașina”, a declarat tânăra.

Potrivit lui Defne, aviația va face întotdeauna parte din viața ei, dar scopul său profesional este ingineria mecanică și ingineria. De asemenea, ea a povestit că zborul a fost inspirat de Sabîha Gökçen – prima femeie-pilot din Turcia și prima femeie din lume care a pilotat un avion de vânătoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

PAS, înregistrat oficial în cursa electorală: CEC a aprobat lista candidaților pentru alegerile parlamentare

Comisia Electorală Centrală a înregistrat, în cadrul ședinței de astăzi, 101 candidați la funcția de deputat pe lista Partidului „Partidul Acțiune și Solidaritate” pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. PAS este primul partid înregistrat oficial în cursa electorală.

CEC a înregistrat simbolul electoral al partidului pentru participare la scrutin. Totodată, a confirmat candidatura lui Sergiu Gherciu în calitate reprezentant al formațiunii la CEC. De asemenea, a fost desemnată persoana responsabilă de finanțe (trezorier) pentru campania electorală.

CEC menționează că acei candidați înregistrați care dețin funcții publice trebuie să-și suspende activitatea pe durata campaniei electorale. În caz contrar, nesuspendarea va duce la anularea înregistrării și excluderea candidatului din lista concurentului electoral.

Campania electorală pentru alegerile parlamentare va începe pe 29 august 2025.

Amintim că PAS a prezentat, pe 20 iulie, lista candidaților formațiunii pentru alegerile parlamentare din toamnă. Aceasta a fost publicată pe rețelele de socializare ale partidului.

Astfel, primul pe lista PAS va fi Igor Grosu, liderul formațiunii și președinte al Parlamentului. Acesta va fi urmat de prim-ministrul Dorin Recean. La alegeri vor candida din partea PAS și сâțiva actuali miniștri: Dan Perciun, Victoria Belousov, Ludmila Catlabuga, Vladimir Bolea, Mihai Popșoi și Sergiu Lazarencu.

Pe lista partidului se vor regăsi și personalitățile despre care liderul PAS a anunțat anterior că vor candida din partea formațiunii sale la scrutin. Este vorba despre fostul ministru al Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spătari, luptătoare Anastasia Nichita, dirijorul Nicolae Botgros, jurnalistul Constantin Cheianu, fondatoarea organizației „Prietena mea”, Ludmila Adamciuc, antreprenorii Maria Acbaș și Iurie Cojocaru, rectorul UTM, Viorel Bostan, fotbalistul Maxim Potîrniche și rectorul USMF, Emil Ceban.

De asemenea, în listă se regăsesc Dinu Plîngău și Stela Macari, foști membri ai Platformei Demnitate și Adevăr, care plecat recent din partid pentru a putea candida la scrutin din partea PAS.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: