presedinte.md

O delegație APCE, în vizită de documentare în Moldova. Ce a discutat cu Maia Sandu și Igor Grosu

Coraportorii Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Pierre-Alain Fridez și Zanda Kalnina-Lukasevica, care se află într-o vizită la Chișinău, au avut întrevederi cu președinta Maia Sandu și președintele Parlamentului Igor Grosu. Discuțiile au vizat scrutinele electorale naționale din această toamnă și consolidarea instituțiilor statului.

Pierre-Alain Fridez și Zanda Kalnina-Lukasevica, s-au întâlnit cu Igor Grosu pe 2 iulie, în incinta Parlamentului.

Oficialii au discutat despre evoluțiile recente din țara noastră, despre pregătirea alegerilor prezidențiale și a referendumului constituțional. „În această toamnă, la 20 octombrie, în Republica Moldova vor avea loc 2 scrutine electorale importante pentru democrația și viitorul țării noastre. Moldova este ținta unei campanii hibride fără precedent din partea Federației Ruse și a grupărilor criminale. Unicul scop al lor este să dezbine societatea și să slăbească instituțiile statului”, a menționat speakerul în cadrul discuțiilor, potrivit unui comunicat publicat de Parlament.

Șeful legislativului a mai subliniat că țara noastră are nevoie în continuare de sprijin din partea Consiliului Europei în consolidarea democrației, în realizarea reformei justiției, în lupta cu corupția, dar și în organizarea alegerilor libere și corecte.

multimedia.parlament.md

De menționat că, tot atunci, coraportorii s-au întâlnit cu deputați din majoritatea parlamentară și din opoziție.

multimedia.parlament.md
multimedia.parlament.md

Iar pe 3 iulie, la Președinție, Alain Fridez și Zanda Kalnina-Lukasevica s-au întâlnit cu Maia Sandu. Agenda discuțiilor cu delegația APCE a vizat subiecte privind consolidarea instituțiilor democratice din țara noastră și a statului de drept.

Șefa statului a subliniat importanța garantării unui proces electoral transparent și lipsit de influențe externe. De asemenea, Președinta Maia Sandu și-a manifestat aprecierea pentru sprijinul oferit de Consiliul Europei prin Planul de acțiune pentru RM 2021-2024 și pentru cooperarea în mai multe domenii importante. Președinta a subliniat că autoritățile vor continua reformele inițiate în domeniul justiției și cel al combaterii corupției. De asemenea, șefa statului și-a reafirmat angajamentul țării noastre de a avansa hotărât în procesul de aderare la Uniunea Europeană”, se arată într-un comunicat publicat de Președinție.

presedinte.md
presedinte.md

Precizăm că coraportorii Comisiei de Monitorizare a APCE, Pierre-Alain Fridez și Zanda Kalnina-Lukasevica, se află, în perioada 1-3 iulie, într-o vizită de documentare în Republica Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

România expulzează un diplomat rus, după ce trei drone au pătruns ilegal în spațiul său aerian. Ambasadorul de la Moscova, rechemat pentru consultări

Un angajat al ambasadei Federației Ruse la București a fost expulzat ca răspuns la dronele pătrunse neautorizat pe teritoriul României. Anunțul a fost făcut de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) de la București, luni, 27 iulie, după convocarea ambasadorului rus.

Potrivit unui comunicat emis de instituție, ambasadorul Federației Ruse la București, Vladimir Lipaev, a fost convocat la Ministerul de Externe, unde i s-a înmânat o notă de protest față de încălcările repetate ale spațiului aerian al României. Diplomatului i-au fost prezentate fragmente unei drone distruse pe teritoriul României, componente despre care investigațiile derulate de Parchet au confirmat oficial că sunt de proveniență rusească.

A fost subliniat faptul că este absolut inadmisibil și intolerabil ca Federația Rusă să continue încălcarea spațiului aerian al României, care reprezintă, în egală măsură, spațiul aerian al NATO și al Uniunii Europene. Partea română a evidențiat că Federația Rusă poartă responsabilitatea exclusivă pentru toate aceste incidente grave și pentru deteriorarea mediului regional de securitate”, a transmis MAE.

Totodată, ambasadorului i s-a comunicat decizia autorităților române de a declarat drept indezirabil un angajat al misiunii diplomatice ruse, cu obligația de a părăsi teritoriul României în decurs de 5 zile.

De asemenea, MAE l-a chemat la București pentru consultări pe ambasadorul României în Federația Rusă.

Amintim că, în perioada 24-26 iulie, avioane de luptă F-16 românești au doborât trei drone care au pătruns neautorizat în spațiul aerian al României, pe fondul atacurilor ruse din Ucraina. Recent, președintele României, Nicușor Dan, a declarat că drona doborâtă vineri, 24 iulie, era de tip Shahed, model utilizat de Federația Rusă în războiul de agresiune împotriva țării vecine.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: