captură video

O deputată a mâncat supă în timpul ședinței Comisiei juridice. Până când a fost rugată să deconecteze camera (VIDEO)

Deputata socialistă Ala Dolință a participat la ședința online a Comisiei juridice, numiri și imunități din 15 octombrie, dintr-un local. În timp ce colegii săi dezbăteau un subiect privind sistemul public de pensii, aceasta a vorbit la telefon, iar ulterior a mâncat supă. Parlamentara a continuat să mănânce până când colegul său de partid, Vasile Bolea, a rugat-o să deconecteze camera.

Deputata Partidului Socialiștilor (PSRM) Ala Dolință a mâncat supă chiar în fața colegilor săi din Comisia juridică, numiri și imunități. Cu toate că a vorbit la telefon și a mâncat pe aproape toată durata ședinței, ea a participat la vot și și-a susținut colegii de fracțiune.

La un moment dat, președintele Comisiei, Vasile Bolea, i-a urat „poftă bună” și i-a spus că mai este puțin timp până se termină ședința. Deputata, însă, și-a cerut scuze, dar și-a continuat prânzul. Ea a deconectat camera doar după ce Bolea i-a sugerat direct să o facă.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Administrator al unui cont viral de TikTok, pus sub învinuire pentru propagandă a războiului. Riscă până la 6 ani de închisoare

Administratorul unui cont viral de TikTok a fost pus sub învinuire pentru propagandă a războiului, după ce ofițerii Centrului pentru Combaterea Crimelor Cibernetice și cei ai Direcției Urmărire Penală a INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au documentat activitatea acestuia într-o cauză penală. Bărbatul de 33 de ani riscă amendă de până la 75.000 de lei sau închisoare de până la 6 ani.

Potrivit anchetei, suspectul ar fi publicat în mod repetat, pe TikTok, YouTube și alte platforme online, materiale care ar promova și justifica acțiuni militare agresive, ar instiga la război, la extinderea conflictelor armate, precum și la ură și discriminare socială.

Pe 5 iunie, cu suportul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”, au fost efectuate percheziții în automobilul utilizat de suspect, de unde au fost ridicate telefoane mobile, un dispozitiv de stocare USB și mai multe cartele SIM. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe 8 iunie i-a fost înaintată învinuirea și i-a fost atribuit statutul de învinuit. Față de acesta a fost aplicată măsura preventivă de obligare de a se prezenta la organul de urmărire penală. Ancheta continuă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: