ea.md

O pensionară din Soroca a căzut de la etajul 5, după ce a încercat să treacă de la un balcon la altul

O femeie de 64 de ani din municipiul Soroca a fost spitalizată, după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc. Totul s-a întâmplat în noaptea de 9 ianuarie, după ce pensionara a decis să treacă de la un balcon la altul. 

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), salvatorii au fost alertați la ora 3:12. Cazul a avut loc pe strada Luceafărul din oraș. Potrivit primelor investigații, femeia a hotărât să treacă de la un balcon la altul și nu a reușit să-și mențină echilibrul.

Aceasta a căzut în gol de la etajul 5 și a ajuns pe copertina de la etajul 1. A fost nevoie de intervenția pompierilor pentru a prelua victima. Ulterior, aceasta a fost transportată la spital cu multiple traumatisme.

În ultimele 24 de ore, pompierii și salvatorii au fost intervenit în 18 situații de risc.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Protest la Trușeni împotriva unei platforme de colectare a deșeurilor: „Nu mai dăm voie să facă gunoiște”

Mai mulți locuitori ai comunei Trușeni, suburbie a capitalei, și-au exprimat nemulțumirea față de lucrările de amenajare a unei platforme de colectare a deșeurilor reciclabile. Oamenii spun că, în acel loc, în apropierea caselor lor, a existat în trecut o gunoiște și că au luptat pentru închiderea acesteia. Primarul susține, însă, că acea gunoiște era neautorizată, iar noua platformă va fi amenajată pentru colectarea organizată exclusiv a deșeurilor reciclabile.

La protestul din Trușeni a fost prezent și deputatul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, care a publicat imagini video de la fața locului.

O locuitoare a comunei a spus că pe acest teren a existat în trecut o gunoiște și că oamenii au luptat pentru închiderea acesteia. „Acum, iată, ne deschide alta. (…) Aici nu mai dăm voie să facă gunoiște”, a adăugat ea, precizând că locuiește în apropiere. Ea a reclamat, de asemenea, lipsa consultărilor cu locuitorii.

Primarul comunei Trușeni, Viorica Beregoi, a declarat că pe acest teren a existat o gunoiște neautorizată. „Noi am făcut consultări. (…) Ei au fricile acestea că o să fie tot gunoi, dar nu este aceeași. Gunoiștea neautorizată este una, centru, când tu aduci doar ceea ce se permite, doar centralizat, organizat și cu administrator, este cu totul diferit. (…) Toate nemulțumirile lor… mai târziu o să vedeți că o să spună că nu a fost atât de grav, cât noi nu am știut, noi am intuit. (…) Dacă noi nu o să creăm acum soluții, în 20 de ani vom fi într-o groapă de gunoi. (…) Pentru noi era mai simplu să facem alte proiecte, cu impact mult mai mare, mai pozitiv, dar asta este o necesitate”, a adăugat primarul.

Platforma urmează să fie dată în exploatare la sfârșitul anului. Potrivit edilului, aceasta constă doar dintr-o platformă de beton pe care vor fi amplasate containere.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: