Facebook/Democrația Acasă

Partidul Democrația Acasă a depus actele la CEC. Primii 10 candidați propuși la funcția de deputat (UPDATE)

Partidul „Democrația Acasă”, condus de Vasile Costiuc, a depus pe 27 mai actele la Comisia Electorală Centrală (CEC) pentru înregistrarea în cursa electorală parlamentară. 

Unul dintre reprezentanții formațiunii a declarat că „este o zi importantă pentru noi toți și pentru istoria Moldovei”.

UPDATE (12:20) Conducerea formațiunii a publicat lista primilor 10 candidați propuși la funcția de deputat:

1. Vasile Costiuc
2. Ana Țurcan-Oboroc
3. Ion Dron Avocat
4. Valentina Meșină  Primar Rusestii Noi
5. Sergiu Ceban Economis Soroca
6. Stefanco Sergiu fermier Ștefan Vodă
7. Alexandru Melnic diaspora Italia
8. Sergiu Burlacu Bălți consilier municipal
9. Șeremet Oxana Telenești (Italia)
10. Bodorin Veronica Donduseni (Italia)
11. Valeriu Cazacu profesor

Verificarea documentelor depuse urmează să fie realizată în decursul a 7 zile, după care CEC va decide înregistrarea sau neînregistrarea candidatului.

Până în prezent, CEC a înregistrat 8 concurenți electorali pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021

Reamintim că termenul limită pentru depunerea actelor în vederea înregistrării candidaților la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova este 11 iunie curent.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

chisinau.md/imagine simbol

Strada Gheorghe Asachi din Chișinău intră în reparație capitală: ce lucrări vor fi efectuate

Strada Gheorghe Asachi din centrul Chișinăului va intra în reparații. Anunțul a fost făcut de Primăria capitalei, care a precizat că lucrările vor viza trotuarele, spațiile verzi, iluminatul public și carosabilul pe tronsonul cuprins între strada Grenoble și Spitalul Clinic Municipal „Gheorghe Paladi”.

Primarul Ion Ceban a declarat că proiectul este unul complex și prevede reabilitarea trotuarelor pe ambele părți ale străzii, amenajarea spațiilor verzi și a locurilor de parcare, precum și instalarea mobilierului urban. Totodată, partea carosabilă va fi asfaltată, iar în cadrul proiectului urmează să fie reabilitate și arterele de legătură dintre șoseaua Hâncești și strada Gheorghe Asachi, din apropierea Liceului Teoretic „Mihai Viteazul”.

Potrivit municipalității, strada Gheorghe Asachi nu a fost inclusă până acum în lucrări ample de reparație. Autoritățile menționează că proiectul face parte dintr-un program mai larg de modernizare a infrastructurii din cartierul Telecentru. În paralel, sunt efectuate evaluări privind sistemul de evacuare a apelor pluviale din zonă, ceea ce impune, la această etapă, intervenții asupra carosabilului și infrastructurii adiacente.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: