Poliția Republicii Moldova

Omor la Glodeni: un bărbat și-a ucis concubina. Riscă 15 ani de închisoare

La data de 3 octombrie 2024, Inspectoratul de Poliție Glodeni, sub conducerea Procuraturii raionului Glodeni, a inițiat o urmărire penală pentru violență în familie, după ce o femeie de 60 de ani a decedat în urma unor lovituri aplicate de concubinul său, în vârstă de 55 de ani.

Incidentul a avut loc în perioada 1-2 octombrie 2024, iar victima a fost găsită decedată în domiciliul său, într-un sat din raion.

Conform raportului medicului legist, traumatismul cranio-cerebral și alte leziuni corporale au fost identificate ca fiind cauza directă a decesului. Autoritățile au reținut suspectul, iar pe 5 octombrie, instanța a decis plasarea acestuia în arest preventiv pentru 30 de zile.

Dacă vinovăția sa va fi dovedită, acesta riscă o pedeapsă de până la 15 ani de închisoare. Suspectul nu își recunoaște vina, iar potrivit legislației, este prezumat nevinovat până la o hotărâre judecătorească definitivă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tegrk.ru

Prețurile la carburanți în Moldova, mai mari din cauza sancțiunilor SUA împotriva Lukoil? Explicațiile ANRE

Piața regională a carburanților a reacționat imediat la anunțul sancțiunilor SUA împotriva Rosneft și Lukoil, iar prețurile au început să crească gradual și în Republica Moldova, care este dependentă 100% de importurile din afară.. Explicația a fost oferită de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, care monitorizează zilnic evoluțiile stocurilor și prețurilor internaționale. Creșterea a fost mai pronunțată în cazul motorinei, din cauza cererii ridicate pe piața europeană, mai explică instituția.

În regiunea comercială din care face parte Republica Moldova, atenția se concentrează asupra evoluției activelor Lukoil, companie cu o prezență semnificativă în rețelele de stații de alimentare și care deține două rafinării importante în Bulgaria și România.

„ANRE analizează zilnic informațiile referitoare la aceste active și evoluțiile stocurilor de combustibil importate. Totuși, lipsa unor decizii finale privind soluțiile adoptate în statele din vecinătate generează în continuare o incertitudine care amplifică temerile traderilor de produse petroliere, fapt reflectat în nivelul cotațiilor Platts, indicatorul de referință utilizat de ANRE la stabilirea prețurilor finale pentru consumatorii din Republica Moldova”, se arată în comunicatul instituției.

Potrivit ANRE, pentru perioada 15–17 noiembrie 2025, prețurile maximale pentru principalele produse petroliere standard sunt: 23,22 lei/litru pentru benzina COR 95 (+0,05 lei) și 20,92 lei/litru pentru motorina standard (+0,03 lei).

În prezent, Aeroportul Internațional Chișinău „Eugen Doga” poartă discuții directe cu furnizorii de combustibil pentru aviație pentru a asigura continuitatea zborurilor în contextul sancțiunilor impuse de SUA companiei Lukoil – singura care alimentează în prezent aeroportul cu kerosen, potrivit deputatului PAS, Radu Marian. Acesta a precizat că în momentul de față, compania de stat care administrează aeroportul planifică să preia aceste operațiuni în următoarele zile.

***

Amintim că directorul Aeroportului Internațional Chișinău, Sergiu Spoaială, a declarat, recent, că autoritățile examinează mai multe scenarii pentru a evita orice disfuncționalitate în activitatea aeroportului. Potrivit acestuia, sunt implicate și alte entități ale statului, astfel încât zborurile să nu fie afectate. Spoială a precizat că discuțiile decurg bine, iar un răspuns concret ar putea fi anunțat mâine. El a confirmat că aeroportul a făcut deja o ofertă către compania care asigură furnizarea de combustibil, iar negocierile decurg „foarte bine”.

Reamintim că Statele Unite ale Americii au inclus, pe 22 octombrie, pe lista lor neagră de sancțiuni, două dintre cele mai mari companii petroliere ruse – Rosneft și Lukoil – precum și aproximativ 50 de filiale ale acestora. Ministrul de finanțe al SUA, Scott Bessent, a declarat că cele două companii „finanțează mașinăria de război a Kremlinului”. Sancțiuni similare împotriva celor două companii petroliere ruse au fost introduse cu o săptămână mai devreme și de către Marea Britanie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: