24h.md

Pacienții cu diabet, hipertensiune și risc de tromboză vor avea acces la medicamente noi compensate, de anul viitor

Începând cu 1 ianuarie 2026, pacienții din Republica Moldova cu diabet zaharat, hipertensiune arterială și afecțiuni care necesită tratament anticoagulant vor beneficia de trei medicamente noi incluse în lista compensată din fondurile de asigurare medicală obligatorie.

Pentru tratamentul diabetului de tip 2, va fi disponibil un preparat combinat cu Sitagliptinum + Metforminum, care va fi compensat parțial. Acest medicament ajută la menținerea glicemiei sub control și la reducerea riscului de complicații. Estimările arată că aproximativ 8 000 de pacienți vor beneficia de el.

Pacienții cu hipertensiune arterială vor avea acces la un nou tratament combinat cu Valsartanum (160 mg) + Hydrochlorothiazidum (12,5 mg), care va contribui la un control mai eficient al tensiunii arteriale. Două denumiri comerciale ale acestui medicament vor fi disponibile gratuit.

Totodată, pe lista medicamentelor compensate a fost adăugat Apixabanum, un anticoagulant modern, disponibil în doze de 2,5 mg și 5 mg, compensat parțial. Este recomandat persoanelor care urmează să fie supuse intervențiilor chirurgicale de protezare a șoldului sau genunchiului, pacienților cu fibrilație atrială și celor cu tromboză venoasă profundă sau embolie pulmonară. Aproximativ 1 600 de persoane vor beneficia anual de acest tratament, pentru care vor fi alocate circa 4,7 milioane de lei din fondurile de asigurare medicală obligatorie.

Decizia a fost luată în cadrul ședinței Consiliului pentru medicamente compensate din 5 decembrie și va intra în vigoare la 1 ianuarie 2026.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Costiuc, sunat de un escroc chiar în ședința Parlamentului? Deputatul: „Sunt responsabil, am chemat poliția” (VIDEO)

Liderul fracțiunii parlamentare „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a solicitat intervenția Poliției în Parlament după ce susține că a fost apelat, chiar în timpul ședinței plenare, de o persoană care ar fi încercat să-l înșele prin telefon. Deputatul spune că a depus o plângere și le-a transmis oamenilor legii numărul de pe care a fost contactat.

Totul s-a întâmplat în timpul ședinței plenare a Parlamentului – cel mai probabil din 28 iulie – în timp ce deputații examinau proiecte de lege.

Potrivit imaginilor video publicate de Costiuc pe 29 iulie, acesta a fost apelat de o persoană care s-a prezentat drept reprezentant al companiei Orange. Interlocutorul i-a vorbit în limba rusă și i-a spus că abonamentul său la telefonie mobilă ar fi expirat. În timpul conversației, Costiuc i-a comunicat intenționat două coduri greșite pe care pretindea că le-a primit prin SMS, după care apelantul a încheiat convorbirea.

Ulterior, deputatul a anunțat că a solicitat intervenția Poliției. Într-un videoclip publicat astăzi, 29 iulie, acesta apare deja alături de oamenii legii.

„Eu sunt responsabil. Am solicitat intervenția poliției la Parlament să vină scriu plângere pe cei care fac escrocherii online. Pe urme fierbinți, să dau numărul de telefon al celor care mă sună și mă întreabă codurile în limba rusă”.

Potrivit datelor Inspectoratului General al Poliției, prezentate pe 29 iulie, în ultimele 24 de ore nu au fost înregistrate noi victime ale fraudelor telefonice. În aceeași perioadă, oamenii legii au dejucat 118 tentative de escrocherie, fără ca infractorii să provoace prejudicii, „datorită reacției prompte a cetățenilor”.

Poliția le recomandă cetățenilor să nu comunice niciodată codurile primite prin SMS, parolele, codurile PIN sau datele cardurilor bancare. De asemenea, oamenii legii îndeamnă populația să nu contracteze credite și să nu transfere bani la solicitarea unor persoane necunoscute. În cazul unui apel suspect, cetățenii sunt sfătuiți să întrerupă imediat convorbirea și să contacteze direct banca sau Poliția, folosind exclusiv numerele oficiale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: