Reuters

Parlamentul Coreei de Sud a votat demiterea președintelui Yoon Seok-youl

Parlamentul Coreei de Sud a aprobat procedura de impeachment împotriva președintelui țării, Yoon Seok-youl, după ce acesta a instituit legea marțială. Aprobarea impeachment-ului a fost asigurată cu voturile deputaților partidului de guvernământ „Forța Civică”, scrie BBC.

Decizia finală va fi luată de Curtea Constituțională — instanța va decide dacă confirmă impeachment-ul sau îl restabilește pe Yoon Seok-youl în funcția de președinte. Examinarea cazului poate dura până la 6 luni. Până când Curtea Constituțională se va pronunța, atribuțiile șefului statului vor fi îndeplinite de prim-ministrul Han Duck-soo.

Procedura de impeachment a fost inițiată după ce, pe 3 decembrie, Yoon Seok-youl a instituit legea marțială în Coreea de Sud, explicând acest lucru prin amenințare din partea Coreei de Nord și „elementelor antiguvernamentale”, așa cum a numit opoziția. Accesul în Parlament a fost blocat, însă unii deputați au reușit să pătrundă în interior și să voteze pentru abrogarea legii marțiale: pentru acest lucru este nevoie de majoritate simplă. Ulterior, Yoon Seok-youl a anulat legea marțială, iar opoziția a inițiat procedura de impeachment.

Totodată, poliția a deschis o anchetă în privința lui Yoon Seok-youl, care este bănuit de tentativă de lovitură de stat. Acesta este, de asemenea, acuzat de trădare de patrie și abuz de putere. Pe 9 decembrie, i s-a interzis să părăsească țara.

Yoon Seok-youl nu consideră că decizia de a institui legea marțială a fost greșită și respinge acuzațiile de rebeliune.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Vasile Tofan anunță remanieri guvernamentale: un deputat din România, propus ministru al Economiei

Prim-ministrul Vasile Tofan a anunțat marți, 25 august, două remanieri guvernamentale. Eugeniu Osmochescu, actualul ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării, este propus pentru funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare. Totodată, pentru conducerea Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării este propus Claudiu Năsui, deputat USR în Parlamentul României.

Potrivit premierului, Osmochescu are pregătire economică și experiență în instituții financiare internaționale. Tofan susține că aceste competențe ar urma să contribuie la atragerea de resurse pentru modernizarea agriculturii și la accelerarea reformelor din sector.

Misiunea sa este clară: să facem agricultura moldovenească mai performantă, mai competitivă și mai bine adaptată realităților economice de astăzi”, a menționat șeful Guvernului.

În același timp, la conducerea Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării este propus Claudiu Năsui.

Prioritățile lui vor fi debirocratizarea aparatului de stat, rezolvarea problemelor companiilor de stat, reducerea cheltuielilor bugetare și eliminarea obstacolelor care stau în calea întreprinderilor mici și mijlocii. Vrem ca Ministerul Economiei să devină unul dintre principalele motoare ale reformei statului și ale creșterii economice”, a menționat Tofan.

Precizăm că, tot pe 25 august, președinta Maia Sandu a semnat un decret prin care i-a acordat lui Claudiu Năsui cetățenia Republicii Moldova. Documentul a intrat în vigoare la data semnării.

Cine este Claudiu Năsui

Claudiu Năsui este economist și deputat USR în Parlamentul României. Născut în 1985, a studiat economia la Universitatea Paris-Dauphine și finanțele la Universitatea Bocconi din Milano. Înainte de a intra în politică, a lucrat în consultanță financiară și în sectorul bancar, inclusiv la Banca Comercială Română și PricewaterhouseCoopers.

Năsui a devenit deputat în 2016 și a fost membru al Comisiei pentru buget, finanțe și bănci în perioada 2016–2020. A fost reales în 2020 și 2024. Între decembrie 2020 și septembrie 2021, a ocupat funcția de ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului în Guvernul condus de Florin Cîțu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: