socialistii.md

Partidul Socialiștilor reacționează la reținerea lui Moroșan: numește bătaia de la Bălți o „provocare”

Partidul Socialiștilor a confirmat că Maxim Moroșan a participat la bătaia dintr-un local din Bălți, raportată de polițiști. Formațiunea a numit cazul „o provocare” și a spus că în spatele acesteia s-ar afla liderul Partidului Nostru Renato Usatîi. Partidul a adăugat că Moroșan și „colegii săi” vor primi tot sprijinul juridic necesar. NewsMaker a solicitat o reacție de la Renato Usatîi. 

Partidul Socialiștilor a numit cazul un „atac asupra fostului candidat la funcția de primar al orașului Bălți, Maxim Moroșan”.

„În spatele acestei provocări se află personal Renato Usatîi și primarul lui din Bălți. Anterior, la adresa lui Maxim Moroșan au fost lansate amenințări și i s-a cerut să părăsească orașul Bălți și să se retragă din politică. (…) PSRM va insista asupra tragerii la răspundere atât a executorilor, cât și a organizatorilor acestei infracțiuni. Maxim Moroșan și colegii săi vor primi tot sprijinul juridic și moral necesar”, a declarat partidul.

NewsMaker a solicitat o reacție de la Renato Usatîi în contextul declarațiilor făcute de Partidul Socialiștilor. Liderul Partidului Nostru nu a răspuns deocamdată la apelul și mesajele redacției.

Pe 28 iunie, poliția a anunțat despre o bătaie la Bălți, cu implicarea unei persoane cu funcție publică în Consiliul municipal Bălți. Altercația a avut loc pe 26 iunie, între două grupuri, după ce un bărbat a fost agresat fizic în stradă. Poliția a precizat că patru persoane au fost reținute, alte două s-ar afla deja peste hotare. Presa a scris că persoana cu funcție publică în Consiliul municipal Bălți este consilierul municipal de la Bălți al Partidului Socialiștilor Maxim Moroșan. Sursele NewsMaker au confirmat că Moroșan se află printre cei reținuți. Detalii AICI.

***

Maxim Moroșan a candidat pentru funcția de primar la alegerile locale din noiembrie 2023. Socialistul a aspirat la funcția de primar de Bălți. În urma turului doi, bălțenii l-au ales, însă, primar, pe contracandidatul lui Moroșan, Alexandr Petkov, care a reprezentat partidul lui Usatîi. În prezent, Moroșan este consilier PSRM la Bălți.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Moldovenii, îndemnați să se abțină de la călătorii în Israel, pe fondul deteriorării situației de securitate în regiune

Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău recomandă cetățenilor moldoveni să evite călătoriile în Israel, iar celor care se află deja pe teritoriul acestui stat să manifeste „prudență maximă” și să urmărească instrucțiunile autorităților locale. Avertismentul a fost emis astăzi, 27 februarie, în contextul temerilor privind un posibil atac al SUA asupra Iranului.

MAE a transmis că autoritățile israeliene nu au dispus măsuri suplimentare de protecție civilă. În același timp, instituția menționează că totodată adăposturile antirachetă de uz public sunt disponibile populației, iar, la momentul de față, aeroportul internațional Ben Gurion funcționează în regim obișnuit.

Situația este caracterizată printr-un grad ridicat de volatilitate și imprevizibilitate”, a subliniat MAE.

Astfel, ministerul a îndemnat moldovenii să evite orice călătorii neesențiale în Israel, precum și deplasările în nordul statului evreiesc, în proximitatea Fâșiei Gaza și în alte zone „cu risc sporit de securitate”.

Recomandă cetățenilor moldoveni aflați în Israel să manifeste prudență maximă, să urmărească strict instrucțiunile autorităților locale și să ia în considerare opțiunea părăsirii teritoriului, în funcție de evoluția situației și disponibilitatea curselor comerciale”, a adăugat instituția.

Ambasadorul Republicii Moldova la Tel Aviv, Alexandr Roitman, a precizat pentru NewsMaker că ambasada funcționează în regim normal.

Precizăm că alerta de călătorie vine pe fondul tensiunilor din ultimele luni dintre Teheran și Washington, care își dorește limitarea programului nuclear al Iranului. Părțile poartă negocieri privind programul nuclear iranian, iar a treia rundă de discuții s-a încheiat joi, 26 februarie. Reuniunea, desfășurată la Geneva, s-a încheiat cu declarații pozitive și cu o nouă întrevedere deja programată, însă fără rezultate concrete.

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat anterior că preferă soluționarea problemei prin încheierea unui acord diplomatic, dar a avertizat că ar putea recurge la acțiuni militare dacă nu se va ajunge la un acord. La rândul său, Iranul a transmis că va răspunde la orice atac, vizând inclusiv obiective militare americane din Orientul Mijlociu și Israel.

Între timp, în Orientul Mijlociu au avut loc desfășurări masive de forțe militare americane, iar portavionul USS Gerald R. Ford ar urma să fie dislocat în estul Mării Mediterane, în apropierea Israelului.

Pe fondul posibilității unui conflict armat în Orientul Mijlociu, ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, a trimis pe 27 februarie un e-mail angajaților ambasadei în care le spune că, dacă vor să părăsească țara, ar trebui să o facă „astăzi”. Informația a fost relatată de The New York Times, care a intrat în posesia mesajului și l-a verificat cu trei persoane familiarizate cu situația.

De asemenea, mai multe state au emis deja alerte de securitate pentru proprii cetățeni.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: